fbpx
Dziecięcy Świat,  Projekty

Badania profilaktyczne Twojego dziecka – wszystko, co musisz o nich wiedzieć [+VIDEO!]

Dzisiaj, na kanale ProbleMatki został opublikowany 3. odcinek mówiący o korzyściach płynących z badań profilaktycznych na przykładzie 2-latka. Bądź jednak spokojna: wiedza, którą tam znajdziesz nie zawęża się jedynie do tego wieku i jest uniwersalna na wielu płaszczyznach. Czym jest bilans zdrowia dziecka? Jak często należy go wykonywać? Jakie badania musi przejść dziecko w ramach bilansu zdrowia? Czy bilans zdrowia dziecka jest obowiązkowy? Dlaczego warto przestrzegać terminów i przychodzić z dzieckiem do lekarza cyklicznie? Na te i wiele innych pytań odpowie Ci ten odcinek, a jego ścisłym uzupełnieniem będzie poniższy artykuł.

i

Czym są badania profilaktyczne?

Przede wszystkim, badaniem zdrowia dziecka, zanim jeszcze zachoruje. Taki bilans pozwala nam kontrolować rozwój naszej pociechy i zawczasu wykrywać ewentualne problemy. Polega na wizycie u lekarza pediatry, który sprawdzi stan zdrowia i rozwoju dziecka „całościowo” i w razie potrzeby pokieruje na dalsze badania bądź do specjalisty. Taki „typowy” bilans jest przeprowadzany 7 razy, na różnych etapach życia, począwszy od urodzenia. Ten pierwszy, od razu po urodzeniu jest wykonywany jeszcze na oddziale noworodkowym i powinien uwzględniać szczegółowy wywiad, analizę dotychczasowej dokumentacji, testy przesiewowe, badanie lekarskie oraz specjalistyczne. Ma na celu zweryfikowanie patologii związanych z okresem ciąży, porodu oraz wszystkich czynników mających wpływ na dalsze funkcjonowanie dziecka. Kolejne „przeglądy” stanu zdrowia dziecka są wykonywane przy okazji każdej wizyty wszczepiennej. Podczas każdej tego typu wizyty Aleks był mierzony, ważony, pani doktor sprawdzała stan jego zdrowia – osłuchiwała, oglądała gardło i uszy, sprawdzała stan skóry itp. Później, w osobnym pomieszczeniu pani pielęgniarka wykonywała szczepienie.

Inaczej pisząc: bilans jest to takie badanie w poradni dzieci zdrowych, na które często lekarz nie ma czasu podczas standardowej wizyty.


Dobrze wiedzieć

Na badania wykonywane w ramach NFZ potrzebne jest skierowanie od pediatry, a w przypadku badań specjalistycznych – od specjalisty (skierowanie nie jest wymagane m.in. do okulisty i stomatologa – szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia: www.nfz.gov.pl). Dzieci do 18. roku życia objęte są ustawowo bezpłatnymi świadczeniami zdrowotnymi.

 

 i

Dlaczego warto pamiętać o bilansach?

Czy badania profilaktyczne są obowiązkowe? Teoretycznie tak, ustawa mówi, że nie, jednak przychodnie dziecięce rzadko wysyłają pocztą przypomnienie (co robią w przypadku przegapienia przez rodziców terminu szczepienia).

Art. 15. Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

1. Świadczeniobiorcy mają, na zasadach określonych w ustawie, prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, których celem jest zachowanie zdrowia, zapobieganie chorobom i urazom, wczesne wykrywanie chorób.

Każde dziecko, które jest polskim obywatelem, bez względu na ubezpieczenie zdrowotne rodziców, ma prawo korzystać z darmowych bilansów zdrowia. Gwarantuje mu to ww ustawa. Warto jednak pamiętać o tym, że choć dla rodzica i jego dziecka jest to „tylko” prawo, to dla lekarza rzetelne wykonanie tego badania to już obowiązek. 

Rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej

Część I

1. Świadczenia gwarantowane lekarza podstawowej opieki zdrowotnej obejmują:
5) badania bilansowe, w tym badania przesiewowe, realizowane w warunkach określonych w części III;

Myślę jednak, że nie ma co wiele dumać nad tym, czy ustawodawca nam coś nakazuje czy też nie, bo w tym konkretnym przypadku nadrzędny cel jest tylko jeden – zdrowie naszego dziecka. Podczas nagrania, Aga wspomniała mi o tym, że dopiero po 6. roku życia dzieci obejmuje się profilaktyką przy współpracy ze szkołami. Między okresem niemowlęcym a szóstym rokiem życia powstaje pewna luka. Nikt nie wzywa dzieci na badania, a są one zaplanowane. Dlatego warto pamiętać, że kiedy dziecko skończy już podstawowy cykl szczepień, a nie chodzi jeszcze do szkoły, powinno zgłosić się do przychodni na przynajmniej dwa badania bilansowe (2 i 4 lata).
i

>>> CAŁY 3. ODCINEK MOŻESZ OBEJRZEĆ NA NASZYM KANALE PROBLEMATKI NA YT – KLIKNIJ TUTAJ <<<

i

 i

To jak z tym bilansem dwulatka?

W rozporządzeniu jest szczegółowo opisane, jaki obowiązuje podczas niego zakres badań lekarskich.

Profilaktyczne badanie lekarskie w wieku dwóch lat (bilans zdrowia) obejmuje:

1) badanie lekarskie podmiotowe i przedmiotowe, ze szczególnym uwzględnieniem tempa rozwoju fizycznego (pomiary: masy i długości ciała), w tym określenie współczynnika masy ciała (Body Mass Index – BMI), i psychomotorycznego oraz przebytych schorzeń;
2) ocenę wykonania szczepień ochronnych zgodnie z kalendarzem szczepień;
3) ocenę obecności czynników ryzyka uszkodzenia słuchu;
4) przeprowadzenie testu rozwoju reakcji słuchowych oraz ocenę rozwoju mowy;
5) test Hirschberga w kierunku wykrywania zeza;
6) pomiar ciśnienia tętniczego krwi.

U nas bilans dwulatka był wizytą znacznie dłuższą niż standardowa. Pani doktor zebrała szczegółowy wywiad i dodatkowo sprawdzała, co Aleks mówi, badała jego kręgosłup (miał się pochylić i sięgnąć stóp), to jak chodzi, oglądała też jego siusiaka. Ach, ten siusiak! Wielu rodziców chłopców ma z nim problem pt. „naciągać, czy też nie”? Nas pani doktor pokierowała do specjalisty – chirurga dziecięcego. Już tak nadprogramowo dodam, że jego aktualne stanowisko było takie, że dopóki nic się nie dzieje (czyt. nie boli, nie ma zaczerwienienia, problemów z oddawaniem moczu itp.) to siusiaka zostawiamy w spokoju. Lekarz zapewnił nas, że na tym etapie jest to tzw. sklejka fizjologiczna i tak po prostu działa natura, a jakiekolwiek maści czy zabiegi nie są w tym wypadku wskazane.

Dodatkowo, z uwagi na moją sugestię, że Aleksowi od czasu do czasu ucieka raz jedno, raz drugie oczko, zostaliśmy również pokierowani do okulisty. Było to o tyle ważne, gdyż podczas wizyty u specjalisty okazało się, że faktycznie – jest zez. O tyle lepszy, że sporadyczny i naprzemienny (żadne oko nie dominuje). Z uwagi jednak na wywiad rodzinny (moją wysoką krótkowzroczność), konieczne będzie wykonanie szczegółowego badania lekarskiego. Jednak żadna z tych rzeczy nie miałaby miejsca, gdyby nie pierwsza konsultacja z lekarzem pediatrą, któremu ufam.

Pamiętaj jednak, że jeśli masz jakieś wątpliwości związane ze stanem zdrowia swojego dziecka, zawsze możesz udać się na wizytę do poradni dzieci zdrowych. To, że w naszym przypadku zalecenia były takie, jak opisałam, nie oznacza, że sprawdzą się to również u Twojej pociechy. W takich sytuacjach niezbędna jest konsultacja lekarska, a informacje przeczytane w Internecie z pewnością jej nie zastąpią.

i

Ale jak to… ze zdrowym dzieckiem do lekarza?

To tylko na pierwszy rzut oka wydaje się być dziwne, a w rzeczywistości ma wiele sensu. Do poradni dzieci zdrowych, na badanie bilansowe zgłaszasz się właśnie z dzieckiem, które nie ma aktualnie infekcji. I poruszasz tematy, z którymi byś nie przyszła na zwyczajną wizytę, jeszcze czekając w kolejce z kichającymi i kaszlącymi dzieciakami.

Poza bilansem dwu-, cztero-, czy więcej- latka również możesz się do gabinetu w poradni dzieci zdrowych udać. Założę, się, że niejednokrotnie miałaś jakieś sprawy, które chciałaś omówić, ale w czasie zwykłej wizyty, typu katar, kaszel, gorączka zwyczajnie nie było na to czasu. Zawsze coś takiego się znajdzie. My mamy cudowną panią doktor, ale zdaję sobie sprawę, że ma wyliczony czas na pacjenta i choć nigdy nie dała nam tego odczuć, to nie chciałam nadwyrężać jej dobroci i wypytywać o różne kwestie podczas wizyty z chorym dzieckiem. W takich sytuacjach skupiam się tylko i wyłącznie na leczeniu i dawkowaniu, a nie na dodatkowych tematach. Wydaje mi się, że kiedy jednak mamy jakieś inne wątpliwości zawsze warto wybrać się na kontrolę ze zdrowym dzieckiem, czy to przy okazji bilansu, czy na regularną wizytę.

Jak przygotować się do badania profilaktycznego?

Potrzebna będzie przede wszystkim książeczka zdrowia dziecka. Dodatkowo, bardzo ważne są pozostałe dokumenty, które mogą być istotne: wszelkie wyniki badań, zaświadczenia lekarskie, wypisy ze szpitala i inne. Dlatego proszę, pamiętaj, ze jeśli od ostatniego spotkania z lekarzem miało miejsce coś ważnego, co dotyczyło Twojego dziecka, zgromadź dokumentację lekarską i przynieś ze sobą na wizytę.

 

Podsumujmy. Wraz z Agą chcemy przekazać Ci, że badania bilansowe są ważne, bo:

  • oceniają rozwój dziecka,
  • oceniają i wykrywają czynniki ryzyka chorób,
  • zapobiegają chorobom, 
  • kierują do specjalisty.
    io

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj jeszcze na stronę internetową Agnieszki. W kolejnym odcinku poruszymy tematykę dziecka chorego przewlekle w kontekście alergii pokarmowej. Jeśli już masz jakieś pytania w tym temacie, podeślij je mailem na problematki@gmail.com lub pozostaw w komentarzu (tutaj lub bezpośrednio pod odcinkiem), a postaramy się na nie odpowiedzieć w filmie.

Muszę również zaznaczyć, że ten projekt nie powstałby bez dwóch wspaniałych dziewczyn, które postanowiły mnie i Agnieszkę wesprzeć. Za kwestię nagrania (oraz zdjęcie wyżej) odpowiedzialna była Lady Amarena Photography – gorąco zapraszam Cię na jej fanpage. Montaż ogarniała dla nas niezastąpiona Wiksz – koniecznie wpadnij na jej instagram.


Poprzednie odcinki #PROBLEMATKI:

  • Odcinek 1. Jak wybrać właściwego lekarza dla swojego dziecka?film i artykuł
  • Odcinek 2. Jak wybrać odpowiednią przychodnię dla swojej rodziny?film i artykuł