fbpx
Mental Health,  Travel

Jak uwolnić wspomnienia lata?

Wakacje ruszyły pełną parą, a wraz z nimi cudowny okres planowania i realizowania wszelkiego rodzaju podróży. I o ile pandemia nieco pokrzyżowała nam szyki co do wyjazdów za granicę, o tyle wciąż możemy odwiedzać nieznane nam dotąd zakątki naszego kraju! Za kilka dni całą rodziną wybieramy się nad morze, po to by zmienić otoczenie, naładować baterie i zwyczajnie się zrelaksować. Z całego pobytu zachowamy mam nadzieję szereg wyjątkowych wspomnień, a te najpiękniejsze momenty utrwali obiektyw aparatu. Później, kiedy wrócimy do domu… no właśnie – co z nimi zrobię?

 

Ulotne chwile łapię jak fotka

 

Utrwalanie najpiękniejszych momentów albo nawet tych z pozoru zwyczajnych to tak naprawdę dopiero pierwszy krok ku temu, by pamiętać.

O tym, że warto raz na jakiś czas opróżnić ze zdjęć telefon, przejrzeć kadry zapisane na przykurzonych już kartach pamięci czy dysku komputera i COŚ Z NIMI ZROBIĆ pisałam już nie raz (TU) i nie dwa (TUTAJ).

Od kilku lat mobilizuję się do tego rodzaju działań cyklicznie – to jest przy sprzyjających ku temu okazjach. Taką okazją mogą być wszelkiego rodzaju wydarzenia czy święta, kiedy to chcemy sprawić komuś bliskiemu radość wyjątkowym prezentem ze skrupulatnie wybranymi ujęciami.

Projektowałam już fotoksiążki z pierwszymi latami życia moich dzieci, fotokalendarze z ważnymi datami wszystkich osób w rodzinie oraz fotoobrazy z wyjątkowymi kadrami… i nie tylko 🙂

Jednak jak dotąd, nigdy nie przygotowywałam fotoproduktów z naszych wakacyjnych wojaży. Zwykle były one przeze mnie traktowane trochę po macoszemu i wciskane w jednym ciągu pomiędzy inne ważne wydarzenia, które miały miejsce np. w danym okresie czasu.

 

 

Projekt: TRAVEL

 

Dzięki marce Uwolnij Kolory, która po raz kolejny obdarzyła mnie swoim zaufaniem i zaprosiła do swojego nowego projektu, miałam przyjemność przygotować różnego rodzaju fotoprodukty tylko i wyłącznie dotyczące tematu naszego podróżowania.

Do tego celu musiałam cofnąć się nieco w przeszłość i czasów jeszcze przed naszym ślubem 😉 Nie było to łatwe zadanie, ale po przetrząśnięciu trzech laptopów, jednego dysku przenośnego i kilkunastu folderów zdjęć zapisanych na kartach pamięci udało mi się zgromadzić wszystkie potrzebne kadry.

No właśnie. Jak w ogóle zacząć projektowanie tego typu produktów? Pozwól, że podzielę się z Tobą moimi sprawdzonymi tipami – w końcu doświadczeń mam już na swoim koncie całkiem sporo 🙂

 

 

Przygotowanie fotoproduktów – etap I

 

Wierz mi, że próbowałam już wielu różnych systemów i ten, który sobie ostatecznie wypracowałam uważam za zdecydowanie najlepszy. Szczerze polecam, byś w pierwszej kolejności poświęciła nieco czasu na znalezienie i zgromadzenie w jednym miejscu wszystkich zdjęć, z których chcesz projektować wybrany produkt.

Stwórz sobie na pulpicie komputera folder, a wewnątrz niego kilka podfolderów (jeśli ich potrzebujesz). Przeciągaj do nich zdjęcia, które znajdziesz w różnych miejscach i albo segreguj nazwami wyjazdowych destynacji albo zmieniaj nazwy poszczególnych zdjęć i tylko je numeruj. Sposób segregacji nie jest tak naprawdę zbyt istotny.

Grunt, to zebrać wszystkie zdjęcia w jednym miejscu – niech to będzie Twój punkt wyjścia.

Nie zrażaj się, jeśli uznasz, że zajmuje Ci to dużo czasu. Wierz mi, że później dalsza realizacja pójdzie Ci już w trybie ekspresowym 🙂

 

 

Przygotowanie fotoproduktów – etap II

 

Teraz wystarczy, że z zakładki „Produkty” na stronie Uwolnij Kolory wybierzesz interesujący Cię produkt na start. Ja pierwszy raz zdecydowałam się na zaprojektowanie kwadratowej fotoksiążki i musisz wiedzieć, że to był absolutnie strzał w dziesiątkę! Zdjęcia rozkładają się w niej czytelnie, a sam format jest bardzo wygodny w późniejszym oglądaniu.

Po wybraniu produktu (dajmy na to: owej fotoksiążki) zostaje Ci już tylko decyzja co do szablonu – wybierać będziesz wśród 252 dostępnych motywów, które dla ułatwienia możesz filtrować po tematyce albo kolorystyce. Na tym etapie decydujesz się jeszcze na format (ja wybrałam ten 24×24 cm) i przewidywaną liczbę stron – od min. 28 do max. 160.

Ja przy projektowaniu fotoksiążki widocznej na pierwszych zdjęciach postawiłam na szablon „Happy Family” – oszczędny w formie, prosty i wręcz minimalistyczny, gdzie najważniejsze były tylko same fotografie i i nasze emocje.

No dobrze, to teraz przechodzimy do najprzyjemniejszego etapu – samego projektowania. Do dzieła! 🙂

 

 

Utrwal najpiękniejsze momenty

 

Cała reszta już zależy tylko od Ciebie 🙂

Możesz wypełnić gotowe strony swoimi zdjęciami albo dowolnie zmieniać ich układ czy na przykład ilość na stronie, dodawać własne napisy, cliparty oraz ramki. Edytor jest na tyle intuicyjny, że wierz mi, spokojnie podołasz temu zadaniu i tak jak obiecałam – już w tempie ekspresowym 🙂

Na tym etapie już w łatwy i szybki sposób zaprojektujesz prezent dla siebie lub bliskiej osoby, który utrwali najlepsze chwile czy momenty z Twojego życia z wykorzystaniem zdjęć w wyjątkowej oprawie.

Projektować możesz fotoksiążkę, ale również fotoobraz, odbitki, kubek czy fotokalendarz. Pamiętaj, że ten ostatni możesz rozpocząć w dowolnym miesiącu roku, czyli np. na okres od lipca 2020 do lipca 2021 🙂

Często w zabieganiu zapominamy o tym, co dla nas najważniejsze, ale to jak szybko zapomnimy o tym, co działo się na przykład podczas wakacyjnego wyjazdu zależy tak naprawdę tylko od nas samych.

 

 

Jak projektować z głową?

 

Ja zdecydowanie bardziej wolę siadać do projektowania na bieżąco, bo jest mi o wiele łatwiej przypomnieć sobie chronologię pewnych wydarzeń z przeszłości oraz znaleźć poszukiwane zdjęcia. W dzisiejszych czasach, w dobie telefonów, które często służą nam za aparaty w krótkim czasie potrafimy zrobić setki, jak nie tysiące zdjęć.

Kto może z ręką na sercu powiedzieć, że później przegląda je na ekranie komputera? Ja mogę przyznać, że zdjęcia oglądam w ten sposób tylko podczas selekcji kadrów z sesji wykonywanych na potrzeby bloga, a poza tym, wszystko co zrzucone z telefonu do pamięci komputera, zostaje w nim na zawsze. Nieoglądane.

Nie dalej jak w ostatnim tygodniu myślałam sobie o tym, co z tymi wszystkimi zdjęciami = niepowtarzalnymi momentami, które mogłabym utracić na przykład przy awarii sprzętu? Świetnie by było móc mieć choć małą cząstkę z nich w formie wydrukowanej, jako takiej „wersji zapasowej”, która będzie w stanie przetrwać lata.

 

 

Jak uwolnić wspomnienia lata?

 

Zasiąść do projektowania już teraz! 🙂 Spróbuj odszukać zdjęcia z minionych wyjazdów, zaprojektuj autorski fotoprodukt i ciesz się wspomnieniami w nim zawartymi każdego kolejnego dnia.

Żeby nieco ułatwić Ci to zadanie, wraz z marką Uwolnij Kolory przygotowaliśmy dla Ciebie specjalny kod rabatowy – tak, aby odciążyć trochę Twoją kieszeń w tym wakacyjnym czasie 😉 :

 

Fotoksiążkę w formacie 24×24 (44 strony) kupisz za jedyne 31 zł (zamiast 46 zł) z kodem BLOND24X24 – kliknij TUTAJ.

 

Kod jest ważny tylko do 19 lipca 2020 – dlatego warto się trochę z jego wykorzystaniem pospieszyć 🙂 Wystarczy, że wpiszesz go w koszyku podczas finalizowania zamówienia na stronie Uwolnij Kolory.


WAŻNE INFO: W związku z dużym zainteresowaniem, mój kod promocyjny został przedłużony do 31 lipca 2020 !!! 🙂


Moim zdaniem tego typu „pomoce wizualne” to najlepszy wybór dla osób chcących utrwalić wspomnienia z wyjazdów. Ja z pewnością stworzę kolejną fotoksiążkę po powrocie z naszych nadmorskich wojaży 🙂

Jeśli jednak chciałabyś dowiedzieć się więcej lub zobaczyć zaprojektowane przeze mnie fotoprodukty „na żywo” – obserwuj moje konto na Instagramie, gdzie podczas relacji wszystko dokładnie Ci zaprezentuję i na wszelkie pytania odpowiem 🙂

 


Partnerem publikacji była marka Uwolnij Kolory


Zdjęcia: More for Family Fotografia


SPODOBAŁ CI SIĘ TEN WPIS? BĘDZIE MI BARDZO MIŁO, JEŚLI:
  • zostawisz pod nim komentarz,
  • polubisz mój fanpage na Facebooku,
  • zaobserwujesz mój profil na Instagramie.