fbpx
Dziecięcy Świat

Nosidełko ergonomiczne: od Pathi czy Womar Zaffiro?

Odkąd tylko sięgnę pamięcią dostaję od Was zapytania o nosidełko Aleksa. Co więcej, wpis, który traktuje o tematyce noszenia, od ponad roku cały czas zajmuje pierwsze miejsce na liście wpisów, na które wchodzicie najczęściej. Nie mam więc innego wyjścia niż pociągnąć temat dalej. Najbardziej interesuje Was jak nasze nosidełko ergonomiczne od Pathi sprawdza się w porównaniu z tym z firmy Womar (Zaffiro Care N22), które pojawiło się na ostatnich zdjęciach. Oto nasza recenzja i porównanie obydwóch produktów.

 i

Nosidełko ergonomiczne 

 

to nosidełko miękkie, zapinane na klamry. Zbudowane jest z panela, dwóch pasów ramiennych oraz pasa biodrowego. Wykonane jest z naturalnej, oddychającej i miękkiej bawełny. Zapewnia ergonomiczne położenie dziecka, wpasowuje się w naturalną pozycję malucha, zapewniając bezpieczeństwo dla rozwijającego się kręgosłupa i stawów. O różnicach pomiędzy nosidłem a wisiadłem, dlaczego warto nosić swoje dziecko i jak robić to w prawidłowy sposób, pisałam już tutaj.

Pamiętajcie, że sygnałem do możliwości podjęcia pierwszych prób z nosidłem nie jest osiągnięcie określonego wieku, ale rozwój dziecka i jego umiejętności motoryczne. Ściślej ujmując: dziecko, które chcemy nosić w nosidle, powinno umieć samodzielnie siadać. W przypadku niemowląt, które nie opanowały jeszcze umiejętności samodzielnego siadania, najbardziej optymalnym narzędziem do ich noszenia jest prawidłowo zawiązana chusta tkana. My mieliśmy przyjemność użytkować tylko tą elastyczną, ale w przypadku pojawienia się w naszej rodzinie w przyszłości kolejnego potomka, z pewnością najpierw pójdę w chustę tkaną 🙂

 

 i

Nosidełko ergonomiczne 

Co łączy obydwa nosidła?

 

Miękki i szeroki panel

 

Młody kręgosłup ma zapewnioną odpowiednią pozycję naturalnej krzywizny, ponieważ miękki materiał nie wymusza na nim niewłaściwej pozycji. Nóżki dziecka są szeroko rozstawione, co jest konieczne dla prawidłowego rozwoju niedojrzałych jeszcze stawów biodrowych malucha.

 

Sposób zapinania

 

Obydwa nosidła zamiast pasów wiązanych (jak np. w mei-tai) mają krótsze, zapinane na klamry.  Całość tworzy wygodny i bezpieczny system nośny, który da się dopasować do każdej figury osoby noszącej.

 i

Wygoda

 

W przeciwieństwie do większości królujących na rynku nosideł (i wisiadeł), ciężar ciała dziecka rozkłada się i na ramiona, i na biodra noszącego, co daje duży komfort rodzicowi. Maluch przylega całym ciałem do ciała noszącego, co zapewnia mu wygodną pozycję i komfort psychiczny.

i

Wersje kolorystyczne

 

Nosidło Zaffiro występuje w 6 wzorach, natomiast to od Pathi może zostać uszyte według naszego pomysłu, z zaproponowanych lub nawet z nadesłanych przez nas tkanin.

 i

Nosidełko ergonomiczne 

Jakie są różnice między nimi?

i

Dobór rozmiaru

 

Kupując nosidełko ergonomiczne od Pathi, można bardzo dokładnie dobrać jego rozmiar do naszego dziecka (od R1-R5), do jego wieku, wagi, rozmiaru ubranek (nosidła różnią się wysokością i szerokością panela).

Nosidło Zaffiro występuje tylko w jednym rozmiarze. Producent podaje, że można w nim nosić dzieci od 4,5-20 kg (od 3 miesiąca do 3 roku życia). Szczerze mówiąc nie jestem przekonana, czy jest to możliwe. Podczas testów Aleks miał 9 miesięcy i nosidło wydawało się być „akurat”.

 

Zagłówek

 

W nosidle od Pathi zagłówek jest częścią panela. Dobrze podtrzymuje główkę dziecka, ze względu na wypełnienie w górnej części. Występuje w dwóch wariantach – półokrągły lub trapezowy. nie różnią się niczym pod względem funkcjonalnym. Opcjonalnie można domówić kapturek wpinany na napy (+20 zł).

Nosidło ergonomiczne Zaffiro nie posiada jako takiego zagłówka, za to ma odpinany kapturek chroniący przed niekorzystnymi czynnikami pogodowymi w zestawie. Warto przed zakupem sprawdzić wysokość panela, ponieważ jeżeli dziecko sypia w nosidle (albo taki mamy z grubsza plan), powinien on sięgać mu do karku lub (lepiej) potylicy.

i

Nakładki

 

Nosidło Zaffiro posiada w zestawie dwustronne nakładki na klamry chroniące skórę dziecka przed otarciami, a zarazem materiał nosidła przed dzieckiem 😉 Szybko można się przekonać (w szczególności w czasie ząbkowania), że pasy nosidła to to co maluchy lubią gryźć i ślinić najbardziej. 🙂

Nosidło od Pathi nie ma takich nakładek. Można je jednak bez problemu dokupić – jest ich ogrom w internecie, na Allegro, a takie w całkiem sympatyczną jodełkę z Lenny Lamb można nabyć na przykład tutaj.

 i

Pas biodrowy

 

W nosidle Zaffiro został zastosowany dość wysoki i masywny pas biodrowy zwiększający stabilność malucha, oraz odciążający kręgosłup rodzica, dzięki czemu dziecko wydaje się znacznie lżejsze. Porównując zupełnie szczerze – moim zdaniem bardziej odciąża niż ergo od Pathi.

Pathi ma za to w ofercie nakładki montowane na pasie biodrowym i klamrze bocznej ergo, przypinane dodatkowo napami. Przydatne, gdy dziecko zaczyna wyrastać z nosidełka – wydłużają jego żywotność mniej więcej o rok (+30zł).

 i

 i

Cena

 

Ergo od Pathi: 260-280 zł (w zależności od wybranej tkaniny), do kupienia na jej stronie;

Nosidło Zaffiro: ok. 280 zł, do kupienia tutaj.

Inne nosidła godne polecenia to: Tula, BondolinoMy Owl Town, Storchenwiege, Manduca, Fidella, Lenny Lamb.

 

Wszystko, co robimy – a co dotyczy naszych dzieci – powinno być głęboko przemyślane. Warto szukać wiedzy, tak, tej w internecie także, niż tłumaczyć się później (przed samym sobą?), że się nie wiedziało, że wisiadło szkodzi. Tego typu wiedza jest dostępna dla każdego na wyciągnięcie ręki (lub telefonu), warto więc czerpać z błędów innych niż sprawdzać na sobie czy swoim dziecku.

A jakie są Twoje doświadczenia i przemyślenia odnośnie nosideł? Jakie nosidełko ergonomiczne możesz polecić?

 


Jeżeli poszukujesz porównania kilku popularnych nosidełek ergonomicznych dla dzieci to zapraszam Cię serdecznie do przeczytania tego artykułu:

Porównanie kilku popularnych nosidełek ergonomicznych


 

 

* Aleks na zdjęciach powyżej ma 2 latka (nosidło od Pathi)

 

 

* a tutaj stare zdjęcie, gdzie miał 9 miesięcy (nosidło Womar Zaffiro)

 


Może zainteresuje Cię również ten tekst: Nosidełko ergonomiczne Womar Zaffiro.


SPODOBAŁ CI SIĘ TEN WPIS? BĘDZIE MI BARDZO MIŁO, JEŚLI:
  • zostawisz pod nim komentarz
  • polubisz mój fanpage na Facebooku
  • zaobserwujesz mój profil na Instagramie.