fbpx
Trening & Dieta

Dieta dla ciężarnych i matek karmiących (wywiad z dietetykiem)

O tym, jak powinna odżywiać się ciężarna i o zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe podczas planowania ciąży oraz w stanie błogosławionym pisałam już jakiś czas temu (tutaj) – przy okazji rozpoczęcia przygody z cateringiem dietetycznym. Od tej pory minęło jednak już 5 miesięcy, a moja ciąża powoli zbliża się ku końcowi. Już za moment wejdę na kolejną „drogę mleczną”, ale zanim to nastąpi muszę zmierzyć się z pewnymi wątpliwościami dotyczącymi mojej diety w tym czasie. Postanowiłam więc wziąć na spytki dietetyków z Marago Fit, którzy mam nadzieję rozprawią się z każdą z nich 🙂 Jeśli i Ty jesteś w ciąży lub planujesz karmienie piersią – ten wpis z pewnością Cię zainteresuje! 🙂

 

Catering dietetyczny „od kuchni”, czyli kto za tym wszystkim stoi?

 

Blond Pani Domu: Dzień Dobry! Serdecznie witam Was na moim blogu 🙂 Przede wszystkim bardzo dziękuję, że zgodziliście się wziąć udział w wywiadzie. Moje czytelniczki to głównie ciężarne i mamy, więc myślę, że temat będzie dla nich bardzo ciekawy. Może na początek przybliżycie nam najważniejsze informacje o sobie?

Dietetycy: Dzień Dobry! W Marago Fit pracuje trzech wykwalifikowanych dietetyków, więc faktycznie jest to odpowiedni moment na to, by przybliżyć nasze sylwetki 🙂

Artur Wesoły jest magistrem dietetyki, który ukończył studia I i II stopnia na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Podczas studiów w ramach członkostwa w uniwersyteckim Kole Naukowym Dietetyków promował racjonalne żywienie m.in. jako uczestnik Pikniku Naukowego w Warszawie, a także prowadząc liczne wykłady. Jego „konikiem” jest dietoterapia w zaburzeniach pracy układu pokarmowego – wykazuje się ogromną empatią do pacjenta – znając temat również z autopsji.

Sandra Janeda to również absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jest inżynierem technologii żywności ze specjalizacją żywienie człowieka, a także magistrem dietetyki. Jako studentka czynnie oddawała się pracy laboratoryjnej, analizując właściwości przeciwutleniające herbat oraz autorskich wypieków. Swoją przygodę z pracą zawodową rozpoczęła już w trakcie studiów zdobywając kilkuletnie doświadczenie w jednej z najstarszych firm bezglutenowych w Polsce. Pragnąc ciągle się rozwijać uczestniczy w licznych warsztatach, szkoleniach oraz konferencjach. Zdrowe odżywianie to nie tylko jej praca, ale pasja i styl życia.

Angelika Korcz jest absolwentką Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, kierunku Dietetyka. W trakcie studiów nabyła nie tylko wiedzę wyspecjalizowaną w dziedzinie racjonalnego odżywania człowieka, ale również niezbędne doświadczenie, przygotowujące do zastosowania odpowiedniego postępowania dietetycznego u różnych grup ludności. Od 2016 r. z sukcesami prowadzi swój gabinet dietetyczny, gdzie pomaga osobą zmagającym się z nadwagą i otyłością. Jadłospisy, które bilansuje, udowadniają, że dieta nie jest serią wyrzeczeń, ale początkiem smacznego i bezbolesnego procesu zmian nawyków żywieniowych.

 

 

Jaką dietę warto wybrać na początek?

 

BPD: Bardzo się cieszę, że mogę mieć dziś do dyspozycji takich specjalistów! Przejdźmy więc do pytań, które sobie przygotowałam 🙂

Ja, pomimo ciąży (a może właśnie dlatego!) korzystam z jednej z propozycji Marago Fit, jaką jest dieta Standard. Oczywiście nie planowałam się na niej odchudzać – zależało mi jedynie na tym, by możliwie jak najbardziej prawidłowo odżywiać się w tym okresie, utrzymać masę ciała na racjonalnym poziomie oraz zadbać o zdrowie swoje i córeczki w brzuszku 🙂 Czy był to dobry wybór na początek? Co takiego charakteryzuje tę dietę?

D: Tak, jak najbardziej – ponieważ dieta Standard to doskonały wybór dla wszystkich osób pragnących prawidłowo się odżywiać. Wariant ten pokrywa zapotrzebowanie organizmu na wszystkie składniki pokarmowe oraz odżywcze.

Ponadto menu Standard charakteryzuje się niezwykłym urozmaiceniem opartym na nieprzetworzonych i naturalnych produktach wysokiej jakości. Warto zaznaczyć, że wszystkie nasze diety zostały zbilansowane na podstawie najnowszych zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.

 

 

Nowości w ofercie Marago Fit

 

BPD: Równo tydzień temu do oferty Marago Fit została wprowadzona dieta dedykowana stricte kobietom w ciąży i matkom karmiącym. Czy możemy dowiedzieć się o niej czegoś więcej? Co takiego wyróżnia tę dietę na tle innych? Jakie są najważniejsze zalecenia, o których powinny pamiętać kobiety w tym okresie, a o których już nie będą musiały decydując się na taką dietę? Pod jakim względem ta propozycja będzie dla nich „lepsza” w odniesieniu do diety Standard?

D: Powszechnie wiadomo, że prawidłowe odżywianie ma bardzo duże znaczenie dla rozwijającego się dziecka. W trakcie II i III trymestru ciąży, a także w czasie laktacji wzrasta zapotrzebowanie kaloryczne, a podaż składników odżywczych powinna być znacznie większa niż przed ciążą.

Dlatego kobieta, która wybierze Mum’s Plan będzie miała pewność, że dostarczy wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych. W diecie pojawi się dużo zielonych warzyw, które są źródłem kwasu foliowego. Nie zabraknie pełnowartościowego białka, zwierzęcych oraz roślinnych źródeł żelaza (świeżo wyciskane soki będą wzbogacone w pokrzywę), zadbamy także o odpowiednią ilość kwasów omega-3 wzbogacając dietę w tłuste ryby morskie, siemię lniane oraz orzechy włoskie.

Oprócz tego wariant dla kobiet w ciąży codziennie zostanie wzbogacony w świeże soki, które będą wyciskane z najwyższej jakości warzyw i owoców. Chcemy także przemycić do diety lemoniady imbirowe, które pomogą zapobiegać nudnościom.

 


Może zainteresuje Cię również: Dieta pudełkowa vs żywienie kobiety w ciąży


 

Szczegóły wariantu „Mum’s Plan”

 

BPD: A co po porodzie? Czy dieta będzie zgodna z najnowszymi zaleceniami dotyczącymi karmienia piersią? Mam tu na myśli na przykład takie, że przecież matka karmiąca może właściwie jeść wszystko – oczywiście w rozsądnych ilościach 🙂 Czy to będzie po prostu zbilansowana dieta, w skład której wchodzić będą posiłki bogate w składniki odżywcze? Albo bardziej kaloryczna? Na co będzie położony największy nacisk podczas planowania menu pod tę dietę?

D: Wszystkie nasze diety są konstruowane na podstawie najnowszych zaleceń – dieta dla kobiet karmiących również – dlatego w menu pojawią się wszystkie grupy produktów spożywczych. Chcemy jednak podkreślić, że we wszystkich naszych dietach dopuszczamy 3 wykluczenia w cenie zamówienia, co oznacza, że jeżeli jakiś produkt nie będzie tolerowany, to wyeliminujemy go z menu.

Kolejną kwestią jest zwiększone zapotrzebowanie energetyczne kobiet w okresie laktacji, dlatego chcielibyśmy, aby każda kobieta decydująca się na Mum’s Plan skontaktowała się z naszym dietetykiem, który indywidualnie pomoże dobrać kaloryczność zestawu.

 

 i
Co dla mamy karmiącej piersią alergika?

 

BPD: Sama, jako mama karmiąca piersią alergika musiałam przez 6 miesięcy być na diecie bezmlecznej (i nie tylko) – nastąpiło to jednak dopiero po rozpoznaniu alergii. Czy ta dieta nie będzie eliminować alergenów na zapas? Wiem, że macie Państwo w ofercie dietę Natural, która jest dietą stricte bezmleczną i bezglutenową – czy w takim wypadku bezpieczniej będzie przejść na tę dietę? Albo czy możliwe będą modyfikacje w ramach diety dla ciężarnych i karmiących?

D: Nie chcemy eliminować nic na zapas, ponieważ naszym zdaniem takie podejście może doprowadzić do niedoborów żywieniowych. Oczywiście, jeśli pojawią się jakieś alergie i nietolerancje, to będziemy starać się wykluczyć problematyczne produkty z diety. W takich wypadkach zachęcamy do kontaktu z naszym dietetykiem, który dokładnie pomoże dobrać odpowiedni wariant.

 

 i
Najważniejsze rady dla ciężarnych i mam karmiących

 

BPD: Jakie rady dalibyście Państwo ciężarnym i matkom karmiącym w tym ważnym dla nich czasie? Jakie są największe plusy korzystania przez nie z cateringu dietetycznego? Ja na pewno mogę wskazać jeden, który od razu nasuwa mi się na myśl – zarówno w ciąży, jak i już po porodzie, często możemy nie mieć czasu na przyrządzanie jakichkolwiek posiłków, a co tu jeszcze mówić o tych wartościowych. Catering dietetyczny nas w wielu czynnościach wyręcza (planowanie, zakupy, gotowanie, zmywanie itp.).

D: Najważniejszą radą z pewnością będzie ta dotycząca jakości produktów. Każda kobieta w ciąży i w okresie laktacji powinna zdawać sobie sprawę, jak ważne jest dostarczenie odpowiednich witamin i składników mineralnych. Dlatego nasze jadłospisy obfitują w warzywa i owoce najwyższej jakości. Dzięki urozmaiconemu jadłospisowi mamy pewność, że dostarczymy wszystkiego, czego rozwijający się organizm potrzebuje.

Niestety w praktyce często spotykamy się z sytuacją, gdy kobiety jedzą ZA dwóch, a nie DLA dwojga. Oznacza to, że ilość spożytych kalorii znacznie wzrasta, jednak nie wiąże się to z odpowiednią jakością. Zamiast tego w diecie pojawiają się kupne słodycze, wyroby cukiernicze, lody, napoje gazowane i wiele innych źródeł pustych kalorii. I tutaj bardzo szybka wyłania się pierwszy plus korzystania z cateringu – nie musimy się zastanawiać nad tym, co mamy zjeść, nie musimy planować zakupów ani gotować. Dietetyk cały czas ma pod kontrolą jakość i ilość spożywanych przez nas posiłków.

 

 i
Ile to wszystko kosztuje?

 

BPD: Czy Mum’s Plan już jest dostępny w ofercie Marago Fit? Czy można będzie zamówić ją sobie w formie testowej (np. na 1 dzień?). Z pewnością moim czytelniczkom nasunie się to pytanie, więc od razu je zadam – jak będą oscylowały takie koszty przy założeniu +/- miesiąca – np. 20 dni roboczych?

D: Wariant dla kobiet w ciąży i karmiących dostępny jest od 18.02. Jeśli jednak chodzi o długość zamówienia, to nic nie narzucamy – można złożyć zamówienie na dowolną ilość dni, nawet na 1 dzień. W tym miejscu warto dodać, że na hasło blondpanidomu10 przyznajemy 10% rabatu na każde złożone zamówienie.

Przegląd wariantów, menu na bieżący tydzień oraz wszelkie koszty można sprawdzić tutaj.

 

 

Inne warianty diet dla całej rodziny

 

BPD: Czy myśleliście Państwo o wprowadzeniu jeszcze innych diet? By rozgraniczyć dietę Natural na osobne opcje – tylko bezmleczną albo tylko bezglutenową albo wprowadzić mini-dietę dla dzieci – z mniejszą kalorycznością i wyborem ilości posiłków w ciągu dnia? Mój synek aktualnie chodzi do przedszkola, ale z chęcią zamówiłabym dla niego na przykład 2 „pudełka” dziennie na popołudnie i wieczór. A może macie Państwo jeszcze inne plany na rozszerzenie oferty?

D: Ciekawe pomysły, na pewno je rozważymy, jednak na chwilę obecną pracujemy nad wprowadzeniem diety lekkostrawnej oraz diety z niskim indeksem glikemicznym. W drugiej kolejności intensywnie myślimy o wzbogaceniu naszej oferty o dietę niskowęglowodanową, która jest przedmiotem wielu zapytań.

 

 

BPD: Czy warto by jeszcze o czymś wspomnieć na koniec, a ja zapomniałam o to zapytać? Każda informacja w tym temacie z pewnością będzie bardzo cenna 🙂

D: Na pewno warto podkreślić, że regularne posiłki pomagają przyspieszyć przemianę materii, między innymi poprzez utrzymanie stałego poziomu glukozy we krwi oraz zwiększenie termogenezy poposiłkowej. Jedząc systematycznie, zapewniamy organizmowi odpowiednią podaż energii przez cały dzień, co może uchronić nas przed wilczymi napadami głodu i ciągłym spadkiem koncentracji. Dlatego w Marago Fit w każdym wariancie zapewniamy 5 zbilansowanych posiłków.

BPD: Bardzo dziękuję za rozmowę!

D: Dziękujemy, mamy nadzieję, że udało nam się rozjaśnić kilka kwestii dotyczących naszych wariantów i diet pudełkowych.

 


Zdjęcia: Łukasz Roszyk Photography


SPODOBAŁ CI SIĘ TEN WPIS? BĘDZIE MI BARDZO MIŁO, JEŚLI:
  • zostawisz pod nim komentarz
  • polubisz mój fanpage na Facebooku
  • zaobserwujesz mój profil na Instagramie