fbpx
Travel

Atrakcje dla dzieci – Białowieża i Puszcza Białowieska

W ubiegłym tygodniu wróciliśmy z absolutnie cudownego urlopu, jaki spędziliśmy rodzinnie w Puszczy Białowieskiej. Choć początkowo planowaliśmy korzystać z uroków naszego kompleksu hotelowego, to ostatecznie zdecydowaliśmy się na dość rozległe zwiedzanie Podlasia. W dzisiejszym artykule opowiem Ci, na jakie atrakcje dla dzieci postawiliśmy w tym przepięknym regionie. Jeśli rozważasz takie miejscowości jak Hajnówka, Białowieża, czy w ogóle Puszcza Białowieska i okolice na pobyt z rodziną, to myślę, że taki przegląd najlepszych miejsc, jakie odwiedziliśmy z naszymi dziećmi z pewnością Ci się przyda. 

 

Atrakcje dla dzieci – Białowieża i Puszcza Białowieska

Rezerwat Pokazowy Żubrów

 

To miejsce obraliśmy sobie za cel jako pierwsze – bardzo chcieliśmy zobaczyć żubra, w końcu to z nich najbardziej słynie Puszcza Białowieska. Rezerwat Pokazowy Żubrów to teren należący do Białowieskiego Parku Narodowego – zdecydowanie mocno rozległy, a przy tym różnorodny. Rezerwat zwiedza się spacerując wyznaczoną ścieżką, po której obu stronach rozmieszczone są wybiegi dla zwierząt. Poza żubrem eksponowane tam są m.in. łosie, jelenie, sarny, dziki, rysie i wilki.

Dodatkowo, na terenie rezerwatu znajduje się niewielka część muzealno-multimedialna stworzona stricte pod dzieci, a także bardzo fajny plac zabaw z tyrolką.

Koszt biletów dla rodziny 2+2 to 42 zł. Polecam kupić bilety wcześniej, przez internet – w tym miejscu występuje problem z siecią (nie zawsze można płacić kartą), a i sam proces wejścia będzie wówczas szybszy.

i
i

Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego

 

Muzeum Przyrodniczo-Leśne BPN jest najstarszym muzeum w polskich parkach narodowych i jednocześnie najstarszym (czynnym) muzeum województwa podlaskiego. Siedzibą muzeum jest nowoczesny budynek, w którym w innowacyjny sposób prezentowane są zbiory przyrodnicze z dziedziny zoologii, botaniki i historycznego użytkowania Puszczy.

Muzeum zwiedza się z audioprzewodnikami, w których lektorką jest Krystyna Czubówna, a oprócz informacji o przyrodzie Puszczy Białowieskiej możemy usłyszeć też różnego rodzaju efekty specjalne. Zdecydowanie miejsce godne polecenia rodzinom z dziećmi – starszaki już będą w stanie same obsługiwać audioprzewodnik (a właściwie system audioguide) i zwiedzać już bardzo wnikliwie i świadomie, a młodsze z pewnością zachwycą się licznymi i pięknie odwzorowanymi zwierzątkami.

Koszt biletów dla rodziny 2+2 to 50 zł. Na miejscu można płacić kartą.

i

i

Atrakcje dla dzieci – Białowieża i Puszcza Białowieska

Stacja Białowieża-Pałac, Park Wiedzy i Zabawy

 

Białowieża-Pałac to obecnie już nieczynna stacja, na której terenie znajduje się nowo wybudowany pawilon na rampie (wzorowany na carskiej stacji kolejowej) oraz kompleks edukacyjno-rekreacyjny Park Wiedzy i Zabawy. Można tam nie tylko zrelaksować się w ogrodzie w stylu angielskim oraz w klimatycznych „wnętrzach” letniej herbaciarni na rampie, ale również skorzystać wraz z dziećmi z bardzo ciekawego placu zabaw.

Moim zdaniem to bardzo fajne miejsce i godne uwagi, natomiast najlepiej jest połączyć pobyt tam w formie przedłużonego zwiedzania wspomnianego wyżej Muzeum Przyrodniczo-Leśnego BPN z uwagi na niewielką odległość. Bardziej jako świetny dodatek, niż jedyne miejsce do zwiedzania.

Według cennika, koszt wstępu na teren stacji to 6 zł/osobę, natomiast nam Pani obsługująca zaproponowała jedynie zakup kawy lub herbaty w kawiarence w zamian za możliwość skorzystania z terenu. Tutaj warto pamiętać, że płatność można uiszczać jedynie gotówką (jak właściwie w wielu miejscach w tym regionie – prawdopodobnie z uwagi na słaby zasięg sieci).

i

i

Park Pałacowy i Dworek Gubernatora w Białowieży

 

Park Pałacowy to jedyne w Polsce, istniejące założenie ogrodowe towarzyszące carskiej rezydencji myśliwskiej. W przeszłości, w tym miejscu znajdował się park królewski, a po wybudowaniu pałacu carskiego – założono park pałacowy. Park Pałacowy urządzony jest w stylu ogrodu angielskiego (zwanego także krajobrazowym), a sama przestrzeń jest bardzo ładna, rozległa i zadbana.

Na jego terenie znajduje się przepiękny Dworek Gubernatora (na zdjęciu), tablice z informacjami na temat roślin, obiektów, historii parku oraz samej miejscowości, a także nieco atrakcji dla dzieci – jak niewielki, edukacyjny plac zabaw. Sam Park Pałacowy również jest częścią składową Białowieskiego Parku Narodowego.

Moim zdaniem również bardzo fajne miejsce, ale ponownie – do zobaczenia przy okazji. My połączyliśmy zwiedzanie Muzeum Przyrodniczo-Leśnego BPN ze Stacją Białowieża-Pałac oraz właśnie z Parkiem Pałacowym (w tej kolejności) jednego dnia i z uwagi na bliskie sąsiedztwo tych miejsc, bardzo rekomenduję takie rozwiązanie.

Wstęp do Parku Pałacowego jest bezpłatny.

i
i

Atrakcje w okolicach Hajnówki

Chatka Baby Jagi – Orzeszkowo

 

Chatka Baby Jagi to atrakcja już stricte skierowana pod dzieci. Znajduje się w miejscowości Orzeszkowo, niedaleko Hajnówki. W ramach biletu wstępu otrzymujemy indywidualne zwiedzanie domu z przewodnikiem-animatorem. Czas trwania to ok. 20-30 minut, a następnie (już samodzielnie, pod nadzorem rodziców) dzieci mogą wziąć udział w grze terenowej „Tropem Baby Jagi” i odnajdywać pozostawione przez nią zagadki. W okolicy domu znajduje się również plac zabaw i trampolina.

W środku przewodnik oprowadza nas po kilku atrakcjach, gdzie można wykonać pamiątkowe zdjęcia, są to m.in.: gotowanie zupy, magiczne pierniki, łóżko na zapiecku, waga prawdy, wejście do lochu Jasia, pokaz czarów, oglądanie mikstur w skrzypiącej szafie oraz magiczny kamień. Wszystko jednak trwa dość krótko i za moment już przechodzimy do kolejnej atrakcji.

Uważam, że nie jest to tani interes w połączeniu ze stosunkowo krótkim czasem zwiedzania – wstęp to 22 zł/os. czyli przy rodzinie 2+2 wejście wyniosło nas 88 zł, ale mimo to było całkiem fajnie i co najważniejsze – dzieciakom się podobało 🙂 Na miejscu można płacić tylko i wyłącznie gotówką.

i

Przypominam, że jestem na Instagramie! @blondpanidomu – zapraszam do obserwacji 🙂


Atrakcje dla dzieci – Białowieża i Puszcza Białowieska

Miejsce Mocy w Puszczy Białowieskiej

 

Miejsca Mocy to miejsca o bardzo dużym nagromadzeniu ładunków dodatnich, które korzystnie wpływają na nasz organizm. Radiesteci nazywają ten obszar miejscem o szczególnie wysokim i pozytywnym promieniowaniu – dlatego osoby wyjątkowo czułe mogą tu wyraźnie odczuć tzw. „pozytywne wibracje”. Inne miejsca o podobnej właściwości energetycznej to m.in.:  Piramida w Gizie, Machu Picchu, Świątynia na skale w Jerozolimie, wyrocznia w greckich Delfach oraz kaplica na Wawelu.

Miejsce Mocy w Puszczy Białowieskiej to bardzo ciekawa przestrzeń. Przed wejściem na ścieżkę prowadzącą do Miejsca Mocy znajduje się przestronny parking, a sama trasa jest bardzo przyjemna i urokliwa (to taki ok. 1,5 km spacerek). Czuć, jakby trochę zatrzymał się tam czas i można pochylić się nad przepiękną przyrodą Puszczy Białowieskiej – w szczególności, jeśli wcześniej odwiedziło się Muzeum Przyrodniczo-Leśne BPN.

Na miejscu można skorzystać z niewielkiego punktu widokowego oraz zostawić pieniążek w pniu drzewa – wypowiadając przy tym życzenie.

Wstęp do Miejsca Mocy jest bezpłatny.

i

i

Atrakcje Hajnówka

Park Wodny w Hajnówce

 

Z uwagi na to, że mijaliśmy ten Park Wodny wielokrotnie, nie było takiej możliwości, że mielibyśmy go nie odwiedzić 🙂 Myślę, że to świetna opcja na gorszą pogodę, albo taką całkiem niezłą, ale kiedy woda w basenie odkrytym jest dla dzieci zbyt zimna. To nie jest jakiś wielki, nowoczesny kompleks, ale spełnił oczekiwania naszych pociech.

Znajduje się tam jedna zjeżdżalnia wewnętrzna – idealna dla maluchów, a także jedna zewnętrzna – ale można z niej korzystać jedynie powyżej 12 r.ż. Do tego do dyspozycji mamy różnego rodzaju masażery ścienne, gejzery, falę, jacuzzi, a także basen sportowy ze świetnym, dmuchanym torem wspinaczkowym (ale bardziej dla starszych dzieci, tak od 7 r.ż.).

Bilet rodzinny do Parku Wodnego (czas 2,5h) to za rodzinę 2+2 koszt 96 zł. Na miejscu można płacić kartą.

W Hajnówce, przy dobrej pogodzie, w okresie letnim można nieodpłatnie skorzystać również z odkrytych bezpłatnych basenów rekreacyjnych na terenie Ośrodku Sportu i Rekreacji (Hajnówka OSIR).

i

i

Rodzinna Strefa Zabaw w Hajnówce

 

Rodzinna Strefa Zabaw to chyba najlepszy plac zabaw, na jakim kiedykolwiek byłam z dziećmi. To rozległy, nowoczesny i świetnie wyposażony teren, na którym dzieciaki mogą bawić się do upadłego 😉

Składa się z dwóch urządzeń zabawowo-sprawnościowych typu „sterowiec” wraz z punktem widokowym, a także standardowych huśtawek i karuzel. Na placu znajduje się także wiata z systemem zasilania solarnego (z możliwością ładowania urządzeń mobilnych), z dostępem do wi-fi oraz stoliki do gry w szachy.

W tym wszystkim pomyślano również o rodzicach – Ci mają do dyspozycji wygodne wyprofilowane leżaki wraz z parkowymi stolikami. Jest też możliwość wygodnego zaparkowania pod samym wejściem.

Wstęp do Rodzinnej Strefy Zabaw jest bezpłatny.

i

i

Atrakcje dla dzieci – Białowieża i Puszcza Białowieska

Restauracje dla rodzin w Hajnówce

 

Podczas naszych wakacji na Podlasiu jedliśmy z dziećmi w wielu miejscach, ale tylko dwa tak naprawdę podbiły nasze serca.

Jedną z nich jest restauracja Vera Pizza – przepyszna pizza z pieca opalanego drewnem, wykonywana metodą neapolitańską z włoskiej mąki – pieczona w 400°C w czasie 3 min. Zdecydowanie mogę polecić – przyjemne miejsce, kameralne, miła i szybka obsługa i chyba najlepsza pizza, jaką jadłam w życiu – a przy tym naprawdę niewygórowane ceny. 10/10 🙂

Drugim miejscem, jakie mieliśmy przyjemność odwiedzić aż dwukrotnie, była Restauracja Niezapominajka – duży wybór potraw (każdy wybierze coś dla siebie), a przy tym przepyszne i pięknie podane jedzonko 🙂 Nie jest najtaniej, ale nasze niejadki zjadły tam całkiem sporo, obsługa była na medal, a samo miejsce zdecydowanie jest godne polecenia. Punkt obowiązkowy do odhaczenia podczas wizyty w tych okolicach.

W Niezapominajce warto również spróbować Marcinka Hajnowskiego – to regionalne ciasto, lekkie i pyszne! Polecam z pełnym przekonaniem 🙂

i
i
i

Enklawa Białowieska Forest&Spa

 

Na sam koniec miejsce naszego pobytu przez całe 8 dni, czyli Enklawa Białowieska – kompleks apartamentowy położony w samym sercu Puszczy Białowieskiej. Na samym wstępie chciałabym przypomnieć, że nasz pobyt w tym miejscu nie był w ramach jakiejkolwiek współpracy (chciałabym, żeby to było maksymalnie transparentne). Za pobyt zapłaciliśmy sami, a na miejscu gościliśmy się zupełnie incognito 😉

Co mogę powiedzieć, to, że miejsce totalnie nas oczarowało – mieliśmy do dyspozycji dwupokojowy apartament o wysokim standardzie z aneksem kuchennym i przestronnym tarasem z pięknym widokiem na park. W ramach wykupionego pakietu pobytowego mieliśmy w cenie przepiękny park z fontanną, parking oraz dostęp do Strefy Parku Rekreacyjnego, na który składał się plac zabaw, strefa laung’owa z kanapami z widokiem na plac i las, boiska sportowe, a także strefa basenowa z jacuzzi oraz saunami.

Za dodatkową opłatą, korzystaliśmy tam również z parku linowego (dla starszych dzieci, raczej od 7 r.ż.), animacji (można było zostawić dzieci na 1,5h pod opieką animatorki) oraz przepysznej restauracji hotelowej.

Serdecznie polecamy to miejsce – a jeśli zastanawiasz się nad wyjazdem w te rejony, koniecznie porównaj sobie oferty cenowe Enklawy na Booking’u i Airbnb. My spędziliśmy tam absolutnie magiczny czas 🙂

i
i

Atrakcje dla dzieci – Białowieża i Puszcza Białowieska

 

To oczywiście jeszcze nie wszystkie atrakcje dla dzieci w Białowieży i Puszczy Białowieskiej oraz jej okolicach, które mieliśmy okazję odwiedzić podczas naszego wyjazdu, ale moim zdaniem te najbardziej godne uwagi 🙂 Podlasie jest naprawdę magicznym miejscem, jeśli jeszcze tutaj nie byłaś to gorąco zachęcam, by samej się o tym przekonać.

Koniecznie daj znać, jak Ci się spodobały pokazane przeze mnie atrakcje! Byłaś kiedyś w tym rejonie, są Ci one znane? A może mogłabyś polecić jeszcze inne sprawdzone miejscówki dla rodzin z dziećmi w okolicach Białowieży, Hajnówki czy Puszczy Białowieskiej? Zostaw komentarz pod tekstem po niżej albo w moich social mediach 🙂


Jeśli chciałabyś dowiedzieć się więcej o wspomnianych wyżej miejscach i zobaczyć je „na żywo”, gorąco zapraszam Cię do zaobserwowania mojego profilu na instagramie ->TUTAJ oraz obejrzenia wyróżnionych relacji: „Podlasie” oraz „Podlasie #2”.Może zainteresuje Cię jeszcze: Co zrobić z dzieckiem w wakacje, kiedy rodzic pracuje?


Zdjęcia: BPD Company


SPODOBAŁ CI SIĘ TEN WPIS? BĘDZIE MI BARDZO MIŁO, JEŚLI:

  • zostawisz pod nim komentarz,
  • polubisz mój fanpage na Facebooku,
  • zaobserwujesz mój profil na Instagramie.