fbpx
Family

Programowanie dla dzieci – czy warto?

Czas pandemii i nauka zdalna uświadomiły wielu dzieciom, jak właściwie wygląda praca ich rodziców. Sporo osób po dziś dzień pozostało przy pracy „z domu”, przy jednoczesnym opiekowaniu się swoimi pociechami. W ten sposób, standardy obcowania z technologią stały się naszym dzieciom bliższe niż kiedykolwiek wcześniej. Dodając do tego fakt, iż już urodziły się w świecie, w którym od początku są otoczone technologią, przyjmują za coś naturalnego, że telefon, internet czy laptop PO PROSTU SĄ. W związku z tym, również ich przyszłość będzie nie tylko wyglądała zupełnie inaczej, co wymagała od nich całkowicie innego zestawu umiejętności. Naturalną konsekwencją tej świadomości, będzie wspieranie swojej pociechy w rozwijaniu umiejętności przyszłości – na przykład w dziedzinie programowania. W dzisiejszym artykule podpowiem Ci, jak wprowadzić dziecko w świat programowania z głową i opowiem o zajęciach online, na które się zdecydowaliśmy – a także o wrażeniach Aleksa ze spotkania z taką formą nauki.

i

Programowanie dla dzieci – czy warto?

Nauka programowania dla dzieci

 

Badań, które potwierdzają pozytywny wpływ programowania na rozwój mózgu, jest naprawdę wiele. Jasno wskazują one, że istnieje duży związek pomiędzy nauką programowania, a kształceniem umiejętności poznawczych. Dodatkowo, tego typu zajęcia przyspieszają proces przyswajania wiedzy, w konsekwencji czego poprawia się zdolność do zapamiętywania, a także logicznego i analitycznego myślenia.

Programowanie jest to proces tworzenia programu komputerowego posługując się kodem źródłowym. Najprościej mówiąc programowanie polega na opracowaniu poleceń dla komputera. Nauka programowania dla dzieci to przede wszystkim budowanie kompetencji, które przydadzą się niezależnie od wybranej ścieżki nauki czy w późniejszym czasie – kariery zawodowej.

W ostatnim artykule wspominałam Ci o trudnościach Aleksa w zakresie koncentracji uwagi – uświadomiłam sobie, że budowanie z klocków LEGO oraz elementy robotyki to chyba jedyne aktywności, które są w stanie skupić jego zainteresowanie na dłużej. W związku z tym, że za moment rozpoczyna on swoją przygodę ze szkołą, a korzystania z komputera z czasem będzie coraz więcej, wpadłam na pomysł, by wykorzystać środowisko mu znane i lubiane (czyli gry komputerowe) i zaproponować ciekawą, a przy tym rozwojową alternatywę.

Ostatecznie zdecydowaliśmy się na zajęcia z podstaw programowania dla dzieci, przy okazji współpracy z Gigantami Programowania 🙂

Programując, aby osiągnąć oczekiwany efekt (w tym wypadku: stworzyć działającą grę) – trzeba być skoncentrowanym i odpornym na wszelkie rozproszenia. To naturalna ścieżka do poprawy koncentracji uwagi, która w dodatku „wciąga” – wizja sukcesu jest silniejsza niż widmo niepowodzenia czy jakichkolwiek trudności w skupieniu. Liczę, że w miarę korzystania z kursu, stopniowo problemy z koncentracją uwagi Aleksa zostaną wyrównane, pojawią się nowe umiejętności, a co chyba najważniejsze – będzie to cały czas dla niego dobra zabawa 🙂

 


Przypominam, że jestem na Instagramie! @blondpanidomu – zachęcam do obserwacji 🙂


 

Jakie umiejętności daje programowanie?

 

Z nauki programowania płynie naprawdę wiele zalet, które w znaczący sposób mogą wspierać:

 

★ kreatywne podejście do rozwiązywania problemów oraz myślenie projektowe (tzw. design thinking) – programowanie jest możliwe do opanowania tylko na podstawie metody prób i błędów, a co za tym idzie również uczenie się na błędach i umiejętność przyjmowania porażek,

★ myślenie komputacyjne – rozwiązywanie problemów krok po kroku
poprzez rozkładanie zadań na mniejsze zagadnienia,

★ budowanie cierpliwości i wytrwałości
poprzez świadomość faktu, że duże rezultaty wymagają czasu,

★ myślenie analityczne i logiczne (przyczynowo-skutkowe), a także myślenie wsteczne,

★ rozwijanie poczucia sprawczości i brania odpowiedzialności za podejmowane działania
weryfikacja efektów wzmacnia poczucie własnej wartości i siłę swoich możliwości,

★ koncentrację uwagi oraz skupienie w pracy nad zadaniem
tworzenie wymaga wzmożonej cierpliwości oraz wytrwałości,

★ myślenie twórcze i produktywne – stymuluje wyobraźnię oraz myślenie abstrakcyjne,
a co za tym idzie determinację, wychodzenie poza schematy, a także samodzielne poszukiwanie nieoczywistych rozwiązań,

★ spostrzegawczość, klarowne formułowanie myśli, a także wyrażanie swoich oczekiwań
co wzmacnia skrupulatność i efektywność w działaniu.

 

Podsumowując: dzięki znajomości podstaw programowania, dzieci są w stanie o wiele lepiej rozumieć otaczający je świat 🙂

 

Kursy programowania dla dzieci – Giganci Programowania

 

Giganci Programowania to innowacyjna szkoła (online i offline) programowania dla dzieci i młodzieży, której misją jest rozwój kompetencji cyfrowych młodych ludzi, podnoszenie ich umiejętności informatycznych oraz nauka logicznego myślenia. Szkoła jest obecna w Polsce od 7 lat, funkcjonuje w ponad 60 własnych placówkach oraz 70 placówkach franczyzowych, a także w wielu krajach zagranicznych. To również tegoroczny laureat nagrody money.pl oraz Ernst&Young, a także globalny partner Microsoft dla Edukacji.

Pierwszy raz skorzystaliśmy z bezpłatnej lekcji próbnej kilka tygodni temu, a następnie zdecydowaliśmy się na wakacyjny kurs programowania online. Rodzajów zajęć dla dzieci i młodzieży w Gigantach Programowania jest naprawdę wiele, odbywają się one również stacjonarnie – natomiast te online niczym od nich nie odbiegają pod kątem programu, w związku z czym zdecydowaliśmy zaoszczędzić sobie czasu i logistyki związanej z dojazdami.

Kursy dla dzieci zróżnicowane są według następujących kategorii wiekowych: 7-9 lat, 10-12 lat, a także 13-15 lat i 16-18 lat. Do wyboru mamy również szereg opcji tematycznych, po których można sobie wygodnie filtrować interesujące nas zajęcia. Dla dzieci w wieku Aleksa (7-9 lat) będą to np.: „Podstawy tworzenia gier” czy „Przygody z programowaniem”.

Podczas takiego kursu, wykorzystywany jest ogromny potencjał dziecięcych zainteresowań – np. popularna gra Minecraft, a każda wiedza podawana jest w prosty i ciekawy sposób, łatwy do przyswojenia. Dzieci mają niepowtarzalną okazję, by spojrzeć na swój ulubiony świat gry oczami programisty 🙂 Uczą się tworzyć programy i skrypty, które następnie mogą przenieść w pełni do gry i wykorzystać w emocjonujących rozgrywkach.


Nagrania z naszych lekcji możesz obejrzeć na moim instagramie w wyróżnionej relacji „Giganci”.


 

Plusy nauki z Gigantami Programowania:

 

Duży wybór kursów

Przede wszystkim, super jest ilość i różnorodność kursów – są one dopasowane do czterech różnych grup wiekowych, a także wielu kategorii tematycznych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie! Do wyboru jest szereg ciekawych tematów i języków programowania, takich jak: Scratch, Minecraft, Python, Roblox, Strony internetowe, Hacking, Unity, C# i Grafika.

Dzieci w wieku od 7-9 lat mogą wykazać się umiejętnościami w środowisku Scratch i uwielbianym przez wszystkich Minecraft Education Edition 🙂 Scratch to obecnie najbardziej popularny program do nauki kodowania dla dzieci. Jest prosty, intuicyjny, a zarazem atrakcyjny wizualnie – dlatego tak powszechnie wykorzystywany na początku nauki.

 

Dziecko po prostu dobrze się bawi

Przyswaja nowe umiejętności naturalnie i w swoim własnym tempie. Podczas trwania kursu, nie potrzebuje obecności rodzica, a lekcje odbywa w małych, kameralnych grupach. Zajęcia online z Gigantami Programowania to nie webinar ani kurs jak na YouTubie! Lekcje są w pełni interaktywne i prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów-programistów z indywidualnym podejściem do każdego ucznia.

Praca w środowisku Scratch umożliwia łatwe tworzenie interaktywnych historyjek, animacji bądź gier. Programowanie odbywa się w sposób wizualny – elementy języka mają kształt puzzli, które ułożone we właściwy sposób tworzą działający program lub grę. To dla dziecka super zabawa, a jednocześnie kreatywna i rozwojowa forma spędzania czasu 🙂

 

 

Elastyczność zajęć

Lekcje dostosowują się do nas, a nie my do nich. Żeby przekonać się, czy programowanie to coś dla naszego dziecka, możemy umówić je na bezpłatną lekcję próbną – bez zobowiązań i ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Jedyne, czego potrzebujecie, to komputer z dostępem do internetu, mikrofonem (jest wbudowany we wszystkie laptopy) i myszką.

Żadne lekcje nie przepadają! Dziecko ma możliwość odrobienia ewentualnych nieobecności w innym, dogodnym dla siebie terminie (i/lub też w innej lokalizacji – w przypadku zajęć stacjonarnych).

 

Bieżące informacje o postępach 

Po każdych zajęciach otrzymuje się materiały powtórzeniowe i link do nagrania z ostatniej lekcji – dzięki którym, można jeszcze raz samodzielnie powrócić do nurtujących tematów.

Wszyscy uczestnicy kursu mogą kontaktować się z mentorem i innymi uczniami dzięki serwerowi na platformie Discord. Z kolei dla rodziców przygotowano specjalną grupę na Facebooku, dzięki której mogą kontaktować się z prowadzącymi – odbywają się tam też webinary i wideozebrania. Postępy dziecka są na bieżąco odnotowywane, a po każdym ukończonym kursie otrzymuje ono dedykowany certyfikat ukończenia kursu.

 


KLIKNIJ TUTAJ, aby umówić się na bezpłatną lekcję próbną.


 

Wakacyjne programowanie – stacjonarnie i zdalnie!

 

Jeśli już w tym wakacyjnym czasie zastanawiasz się, jak zapewnić swojemu dziecku kreatywną rozrywkę to koniecznie zerknij na program wakacyjnych kursów Gigantów Programowania.

W zależności od Twoich możliwości i chęci, zajęcia mogą być prowadzone zarówno stacjonarnie (w placówkach Gigantów w całej Polsce!) oraz zdalnie – w formie online, z domu. Wystarczy, że spośród zakładek wybierzesz interesującą Cię formę. Lekcje możesz filtrować również według czterech kategorii wiekowych oraz wielu opcji tematycznych. Taki wakacyjny kurs składa się z 5 zajęć (każde po 90 min.), a po jego ukończeniu możesz zapisać dziecko na kolejny poziom kursu.

Więcej informacji na temat wszystkich kursów regularnych (nie tylko tych wakacyjnych!), a także wyjazdów i wiele innych znajdziesz na stronie Giganci Programowania.


Skorzystaj z kodu MIRKA10, by otrzymać 10% rabatu na zakup kursu.

*Kod jest ważny do 31.12.2022 r. i obowiązuje tylko na pierwszy zakup.


i

Programowanie dla dzieci – czy warto?

 

Chociaż urządzenia elektroniczne i spędzanie czasu przed ekranami często budzi wiele emocji wśród rodziców, to wychodzę z założenia, że sztuką jest wprowadzać dzieci w świat technologii z głową.

Programowanie to nauka przyszłości i zajęcia w Gigantach Programowania traktuję nie tyle jako kreatywną zabawę, a budowanie niesamowicie przydatnych umiejętności i swego rodzaju inwestycję w przyszłość swojego dziecka. Połączenie niewielkiej smykałki z ogromnym zapałem naprawdę może zaowocować w przyszłości – w postaci dobrej pracy lub prawdziwej pasji, a najlepiej połączenia obydwóch tych rzeczy 🙂

Wychodzę jednak z założenia, że zajęcia dodatkowe powinny być dla dziecka przede wszystkim przyjemnością i zabawą – nie ma co przesadzać z ilością takich zajęć, a znacznie lepiej będzie wybrać ich mniej, a za to takie najbardziej jakościowe. Tak naprawdę i tak głównym recenzentem takich lekcji dodatkowych będzie przecież sam ich uczestnik 😉 To nic złego ani dziwnego, że dzieci cechuje słomiany zapał – coś im się zaczyna podobać, a później szybko przestaje… 😉

Warto pamiętać, że dzieciństwo to dla naszych dzieci raczej czas poszukiwań, możliwości sprawdzenia siebie i zwyczajnie ocenienia, co je najbardziej interesuje. Myślę, że jako świadomi rodzice powinniśmy umożliwić naszym pociechom wypróbowanie jak największej liczby możliwości – tak by czuły tę swobodę i brak nacisku, a z pewnością wybiorą dobrze 🙂

 


Obejrzyj również wideo na naszym kanale YouTube -> TUTAJ.


 


Artykuł powstał we współpracy reklamowej z Gigantami Programowania


Zdjęcia: BPD Company


Źródło:
Liao, Y.-k. C., & Bright, G. W. (1991), Effects of computer programming on cognitive outcomes: A meta-analysis. Journal of Educational Computing Research, 7(3), 251–268.


SPODOBAŁ CI SIĘ TEN WPIS? BĘDZIE MI BARDZO MIŁO, JEŚLI:
  • zostawisz pod nim komentarz,
  • polubisz mój fanpage na Facebooku,
  • zaobserwujesz mój profil na Instagramie.