Jak nauczyć się pić więcej wody?
Woda jest podstawowym składnikiem regulującym wszystkie czynności życiowe. Odpowiednie przyjmowanie płynów warunkuje prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Bardzo często jednak spożycie wody jest niewystarczające, co prowadzi do zaburzeń jego pracy. Jak więc nauczyć się pić więcej wody? Poznaj moje sprawdzone sposoby, które ułatwią Ci wypijanie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia.
Jak nauczyć się pić więcej wody?
Jak sądzisz, ile czasu potrzeba na wypracowanie nowego nawyku?
Właściwa odpowiedź brzmi: to zależy. Każdy, kto mówi inaczej – powtarza, co kiedyś usłyszał (i co jest nieprawdą). Nie jest to 21 ani 30 dni. Średni czas potrzebny do tego, aby zachowanie weszło w nawyk, wynosi 66 dni. Warto jednak dodać, że jest to wartość średnia – co oznacza, że ludzie bardzo różnią się od siebie pod względem czasu, w którym zaczynają jakąś czynność wykonywać automatycznie 1.
Mam jednak też dobrą wiadomość – dotyczy to głównie spraw dużego kalibru 😉 Natomiast jeśli chodzi o picie wody to taki nawyk jesteś w stanie wypracować praktycznie od ręki 🙂
Być może pamiętasz mój artykuł o tym, jak wyrobić w sobie dobre nawyki – ale jeśli nie, to pozwól, że przypomnę Ci o jednym z pomysłów: wg koncepcji zapoczątkowanej przez Steve’a Pavlinę wystarczy, że postanowisz sobie tylko „testować” nowy nawyk przez określony czas. Zaznaczasz sobie pierwszy i ostatni dzień trwania próby i pracujesz z założeniem, że to tylko działanie „na chwilę”. Bez musu, w końcu nie wiążesz się z nim na zawsze. Ostatecznie okazuje się, że właściwie to jak najbardziej tak 🙂
Na razie jednak zostawmy na chwilę budowanie nawyków i porozmawiajmy o tym, dlaczego właściwie powinniśmy pić wodę.
Co się dzieje z naszym organizmem, gdy pijemy za mało wody?
Woda jako główny składnik ludzkiego organizmu jest niezbędna dla podtrzymywania wszystkich procesów biologicznych.
Bierze udział we wchłanianiu pożywienia z jelit, w odżywianiu komórek, jest przenośnikiem oraz regulatorem ciepła, a także uczestniczy we wszystkich reakcjach biochemicznych. Dorosły człowiek jest w stanie przeżyć bez jedzenia ponad miesiąc, ale bez wody – zaledwie kilka dni. Jej niedostateczna ilość doprowadza do szybkiego odwodnienia organizmu.
Jak się objawia niedobór wody w organizmie?
Niedobór wody powoduje gorsze ukrwienie mózgu, przez co spada zdolność koncentracji, występują zaburzenia koordynacji ruchów i pamięci, dokuczają uporczywe bóle głowy oraz pojawiają się kłopoty z sercem i trawieniem. U człowieka odwodnionego w całym organizmie następuje wysychanie błon śluzowych, które przestają być naturalną barierą ochronną przeciw bakteriom i wirusom. Brak wody w organizmie powoduje również spadek odporności na choroby.
To tylko jedne z niewielu symptomów, które mogą świadczyć o tym, że powinniśmy pić więcej wody.
Pić więcej wody – czyli ile?
Zapotrzebowanie dzienne na wodę w zależności od warunków środowiskowych oraz aktywności fizycznej organizmu może wahać się od 1,5 do ponad 3 litrów. Można również uznać, że na każdą wytwarzaną kcal konieczne będzie dostarczenie organizmowi 1 mililitra wody3.
Dla polskiej populacji zgodnie z zaleceniami zespołu ekspertów4 przyjęto, że dobowa norma spożycia wody dla dorosłych mężczyzn wynosi średnio 3,7 l, a dla kobiet 2,7 l – zwiększając się do 3,0 l podczas ciąży i do 3,8 l w czasie laktacji. Jak widać, kobiety ciężarne i karmiące w szczególności powinny zwrócić uwagę na picie wody z uwagi na to, iż ze względu na wzrost zapotrzebowania znajdują się w grupie ryzyka odwodnienia organizmu.
Jak obliczyć ile dokładnie wody powinno się pić? W internecie znaleźć można wiele prostych kalkulatorów*, więc nie będę tu przytaczać żadnych specjalnych wzorów – mogę jednak zdradzić, że w moim przypadku powinno to być minimum 2,6 litra wody dziennie!
* Warto jednak wiedzieć, że takie kalkulatory wyliczają zapotrzebowanie na wodę jedynie na podstawie masy ciała, jednak zależy ono również od takich czynników, jak: wiek, płeć, stan fizjologiczny (j.w.), aktywność fizyczna, warunki klimatyczne, stan zdrowia czy wartość kaloryczna diety – im wyższa, tym większe zapotrzebowanie na wodę.
7 prostych sposobów, żeby pić więcej wody
1. Zacznij dzień od wypicia wody.
Niech to będzie coś, co na stałe wejdzie w Twój rytm dnia i pierwsza rzecz, którą zrobisz rano. Dla ułatwienia, możesz przygotowywać sobie wodę wieczorem i stawiać ją przy łóżku – to doskonały sposób, by rozpoczynać dzień od szklanki wody i wypijać ją od razu po przebudzeniu.
Ja od niedawna wypijam szklankę wody również przed snem – to mój nowy nawyk 🙂
2. Zawsze wybieraj wodę!
Gdziekolwiek jesteś, jeśli tylko ktoś proponuje Ci napój lub sama musisz coś kupić – wybierz wodę!
Jeśli masz ochotę na coś innego – powiedz sobie, że to będzie Twój kolejny wybór, jak już napijesz się wody 🙂 Z czasem woda będzie pierwszym napojem, który przyjdzie Ci na myśl.
3. Zainstaluj aplikację, która będzie monitorować Twoje picie wody.
To na tyle proste narzędzie, że z pewnością szybko wybierzesz coś odpowiedniego dla siebie.
Takie aplikacje wysyłają zwykle powiadomienia: „Dawno nic nie piłaś!” oraz umożliwiają dodawanie lub odhaczanie każdej kolejnej szklanki w ramach wyliczonego wcześniej dziennego zapotrzebowania na wodę.
4. Wybierz piękne akcesoria do picia wody.
Kup sobie ładną butelkę lub karafkę 🙂
Ja korzystam z dwóch butelek: szklanej – do wody oraz takiej ze stali nierdzewnej – do gorących napojów, których temperaturę chcę utrzymać.
Mi takie akcesoria bardzo umilają codzienne funkcjonowanie oraz pracę – wówczas mam wrażenie, że piję więcej. Butelki używam w domu, ale mogę ją też w każdej chwili wrzucić do torebki, zabrać ze sobą na krótsze wyjście lub w podróż. Dodatkowo, dzięki niej mogę w łatwy sposób kontrolować, ile wody wypijam.
>> TUTAJ znajdziesz pięknie wykonane, trwałe i w dodatku ekologiczne butelki do wody i ciepłych napojów.
Po lewej stronie: Szklana butelka z limitowanej edycji projektantki Anny Rudak, z neoprenowym etui termicznym w dwóch wzorach w zestawie.
5. Postaw sobie wodę w zasięgu wzroku.
Po to, żeby maksymalnie ułatwić sobie sięganie po nią w ciągu dnia 🙂
Uzupełniaj szklankę lub butelkę ilekroć będzie ona pusta, a sama zobaczysz, że zaczniesz pić jedną za drugą 🙂 Ja tak robię – kiedy tylko wypijam wodę, od razu uzupełniam sobie butelkę do pełna.
6. Dbaj o przypominajki.
Nie tylko w formie telefonicznych w telefonie czy aplikacji, ale też np. rozwieszonych karteczek, zapisków w kalendarzu czy choćby obserwując przypominających o piciu wody twórców na instagramie – znam takich kilka i samej również zdarza mi się o tym mówić [zapraszam na mój profil -> @blondpanidomu].
Pamiętaj, każdy sposób jest dobry! Pij wodę zawsze, gdy sobie o tym przypomnisz, a nie tylko kiedy chce Ci się pić. Wtedy jest już za późno – oczywiście lepiej późno niż wcale 🙂 – natomiast warto mieć świadomość, że kiedy odczuwamy pragnienie to sygnał, że już jesteśmy odwodnieni.
7. Jeśli woda Ci nie smakuje – popraw jej smak.
Stawiaj na produkty bez dodatku cukru czy innych niepotrzebnych składników, jak np. mikrodrinki waterdrop®, które uprzyjemnią Ci zdrowy nawyk picia wody. Być może przypadnie Ci do gustu taki smakowy i funkcjonalny napój w jednym – a dzięki niemu ostatecznie polubisz picie wody 🙂
Pamiętaj też o tym, by unikać gotowych wód smakowych oraz napojów słodzonych z uwagi na zawartą w nich dużą ilość cukru lub innych substancji słodzących, a także konserwantów czy sztucznych barwników.
Ostatnie zdjęcie: NOWOŚĆ! Butelka ze stali nierdzewnej Edition, kolor: DEFENCE pastel red matt.
Mikrodrinki waterdrop®
waterdrop® to producent innowacyjnych mikrodrinków – skoncentrowanych kostek wypełnionych naturalnym smakiem owoców. Misją marki jest dbanie o zdrowie i piękno swoich odbiorców zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz, dlatego też ich produkty nie zawierają zbędnego cukru, sztucznych barwników czy konserwantów.
Mikrodrinki waterdrop® to kostki rozpuszczalne w wodzie, pełne naturalnych wartości odżywczych, witamin, antyoksydantów i smaku świeżych owoców. Każda kostka, która zamieni 600 ml wody (taką pojemność mają dedykowane butelki) w orzeźwiający napój, łączy w sobie to co najlepsze ze starannie wyselekcjonowanych owoców, ziół i innych roślin. Co ważne, produkty te są w pełni bezpieczne dla mam karmiących i dzieci, a także dla osób z cukrzycą.
W stałej ofercie jest aż 11 różnych kompozycji smakowych, a każda z nich z innym dodatkiem funkcyjnym:
GLOW
(mango – opuncja – karczoch)
YOUTH
(brzoskwinia – imbir – żeń-szeń – mniszek lekarski)
RELAX
(hibiskus – acerola – aronia)
ZEN
(karambola – herbata – trawa cytrynowa)
BOOST
(czarna porzeczka – kwiat bzu – acai)
CLEAN
(zioła – jałowiec – pokrzywa)
FOCUS
(limetka – baobab – acerola)
DEFENCE
(żurawina – dzika róża – moringa)
NERO
(orzech koli – węgiel aktywny – guarana – jeżyna)
LOVE
(granat – jagody goji – schisandra)
SHIRO
(biała herbata – ślaz – kwiat wiśni)
Zamów zestaw próbny mikrodrinków z moim kodem „blondpanidomu15” -> TUTAJ.
*kod daje 15% rabatu i obowiązuje bez kwoty minimalnej
Co najbardziej podoba mi się w marce i produktach waterdrop®?
Przede wszystkim to, że zmieniła ona moje podejście do świadomego picia wody. Dotychczas woda to była dla mnie tylko woda – jedna z form uzupełniania płynów, ale nic poza tym. Nie zwracałam większej uwagi na to, że wciąż pozostaje ona w mniejszości, a ja głównie piję soki, mleko i gorące napoje… Do tego, choć często korzystałam z dzbanka z filtrem to często zdarzało mi się jednocześnie kupować wodę w plastikowych butelkach – podczas pobytu poza domem lub wychodząc z niego.
waterdrop® to w moim odczuciu marka skierowana dla osób świadomych wartości swojego zdrowia i chcących zadbać o swój well-being. W końcu ich główną wartością jest dobro pojmowane jako dbanie o siebie – swoje ciało i umysł oraz jako troska o przyszłość środowiska i planety. Choć nigdy nie byłam fanką słodzonych napoi (na szczęście!) to jednak samej wody w moim codziennym „menu” było niewiele.
Podczas niespełna 2 miesięcy testów zaczęłam zwracać jeszcze większą uwagę na to, co wprowadzam do swojego organizmu, obserwować na jakie napoje się decyduję, a także starać się minimalizować zakupy wody w plastikowych opakowaniach.
Tak jak już wspomniałam, teraz na co dzień używam dwóch pięknych butelek, które towarzyszą mi podczas wykonywania codziennych zadań. Jak możesz obserwować na zdjęciach wykonanych przy tej współpracy, odznaczają się one najwyższej klasy designem, który zamienia zwykłe przedmioty codziennego użytku w piękne dodatki 🙂 Do tego pyszne, delikatne i owocowe kostki smakowe – i tak to można funkcjonować 🙂
Co jeszcze dla mnie bardzo ważne – wszystkie akcesoria tworzone są z przyjaznych środowisku materiałów w taki sposób, aby mogły służyć latami i ograniczyć negatywny wpływ na środowisko. Mam tu na myśli m.in. fakt, że w porównaniu do butelek o pojemności 0,5 l mikrodrinki waterdrop® pozwalają zaoszczędzić nawet 98% plastiku używanego do pakowania, odnawialne i przyjazne naturze materiały wykorzystane do tworzenia akcesoriów (jak stal nierdzewna, szkło borokrzemowe czy bawełna), a także krótkie łańcuchy dostaw.
Moim zdaniem mikrodrinki waterdrop® to wsparcie dla naturalnego piękna, zdrowa dawka energii, ukojenia lub relaksu – wszystko skrojone na miarę naszych potrzeb. Kostki są tak różnorodne jak nasze gusta i charaktery – dzięki czemu każdy będzie w stanie wybrać napój i smak idealny dla siebie 🙂
Jak nauczyć się pić więcej wody? – Waterdrop Days!
Waterdrop Days to specjalna kampania, w trakcie której dla kupujących zostały przygotowane wyjątkowe oferty zniżkowe na mikrodrinki oraz towarzyszące im akcesoria, m.in.: butelki, szklanki, karafki czy słomki.
Akcja rozpoczęła się 25.04.2021 r. i trwać będzie tylko do 02.05.2021 r.
W sklepie internetowym waterdrop.pl czeka na Ciebie mój kod „blondpanidomu15”, który uprawnia do zniżki w wysokości 15% na całe zakupy – a niektóre produkty będzie można zakupić nawet z 30 i 50% rabatem. Wszystkie zniżki będą ważne tylko w czasie trwania Waterdrop Days 🙂
Dodatkowo, podczas kampanii otrzymasz:
- darmową dostawę przy zakupach za powyżej 45 zł,
- ściśle limitowane oferty za najlepszą cenę,
- podwójne punkty do klubu za każde zakupy,
- powrót limitowanych edycji,
- darmowe prezenty do wyboru 🙂
***
Mam nadzieję, że dzisiejszy artykuł był dla Ciebie przydatny. Koniecznie daj mi znać, czy Tobie udaje się pić wodę regularnie 🙂 Czy masz swoje sprawdzone sposoby na to jak nauczyć się pić więcej wody? A może przypadły Ci do gustu te zaproponowane przeze mnie? Jak Ci się podoba pomysł naturalnych mikrodrinków? Podziel się swoją opinią w komentarzu poniżej 🙂
Źródła:
1. S. Guise: Mininawyki. Małymi krokami do sukcesu, Wydawnictwo Sensus 2015, s. 136.
2. B. Łubkowska: Rola wody w życiu człowieka i środowisku, Żywienie a środowisko, Wyd. WSZ, Gdańsk 2016, s. 27.
3. A. Karowicz-Bilińska: Woda i jej znaczenie dla organizmu kobiety, Ginekol. Pol. 2011, 82, s. 455-459.
4. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące spożycia wody pitnej przez kobiety w okresie rozrodczym, ciężarne oraz karmiące piersią. Ginekol Pol. 2009, 80, s. 538-547.
Partnerem publikacji była marka waterdrop®
Zdjęcia: More for Family Fotografia
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN WPIS? BĘDZIE MI BARDZO MIŁO, JEŚLI:
- zostawisz pod nim komentarz,
- polubisz mój fanpage na Facebooku,
- zaobserwujesz mój profil na Instagramie.