fbpx
Family

Kiedy warto iść z dzieckiem do logopedy?

Na temat rozwoju mowy u dziecka panuje wiele mitów, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Być może sama miałaś okazję usłyszeć, że „Dziewczynki zaczynają mówić szybciej niż chłopcy”, „Nie panikuj, wyrośnie z tego!”, „Widocznie nie chce/ nie jest gotowe, żeby mówić”… W dzisiejszym artykule opowiadam, jak to wyglądało u nas, kiedy warto iść z dzieckiem do logopedy, na jakiego rodzaju deficyty należy zwrócić uwagę oraz jak znaleźć najlepszego specjalistę dla swojego dziecka. Jeśli masz wątpliwości co do prawidłowego rozwoju mowy czy sposobu komunikacji Twojej pociechy, coś Cię niepokoi lub zastanawiasz się czy już powinna coś umieć, czy może jednak na razie wystarczy poczekać – ten artykuł zdecydowanie jest dla Ciebie 🙂

Znajdziesz w nim również opis naszej konsultacji logopedycznej, a także informacje o darmowym kwestionariuszu dla rodziców oraz możliwości zapisania się na bezpłatne spotkanie online z opiekunem terapii. Mam nadzieję, że ten tekst będzie dla Ciebie wyczerpujący i dzięki niemu uzyskasz odpowiedź na nurtujące Cię pytanie: „Kiedy warto iść z dzieckiem do logopedy?”.

 

Kiedy warto iść z dzieckiem do logopedy?

 

Jak najszybciej, gdy tylko zaobserwujesz jakiekolwiek martwiące Cię sygnały! Przede wszystkim, warto pamiętać, że nigdy nie jest za wcześnie na konsultację logopedyczną – jeśli tylko coś w rozwoju dziecka nas niepokoi, zawsze warto omówić swoje wątpliwości ze specjalistą.

Mózg dziecka jest najbardziej podatny na zmiany do 3 roku życia, w związku z czym, często im szybciej zaburzenie zostanie zdiagnozowane, tym szybciej rozpocznie się proces terapeutyczny, a co za tym idzie – znacznie łatwiej będzie poradzić sobie z ewentualnymi zaburzeniami u dziecka oraz szybciej osiągniemy zamierzone efekty.

 

 

Zdecydowanie warto skonsultować się z logopedą, jeśli Twoje dziecko

(niezależnie od wieku!):

  • ma trudności z koncentracją uwagi,
  • ma ubogi zasób słownictwa,
  • jąka się,
  • sepleni lub mówi przez nos,
  • ma trudności z nauką pisania i/lub czytania,
  • nawykowo oddycha przez usta,
  • chrapie,
  • bardzo mocno się ślini,
  • często przechodzi infekcje uszu,
  • ma problemy z przełykaniem, gryzieniem lub żuciem,
  • izoluje się od rówieśników,
  • wkłada język między zęby podczas mówienia,
  • wykazuje dużą nadwrażliwość w obrębie jamy ustnej,
  • nagle przestaje mówić,
  • w każdym momencie – jeśli tylko masz wątpliwości co do prawidłowości rozwoju mowy i komunikacji Twojego dziecka.

 


Przypominam, że jestem na Instagramie! @blondpanidomu – zachęcam do obserwacji 🙂


Jak znaleźć dobrego logopedę dla dziecka?

 

Dobry Logopeda to portal skupiający profesjonalną kadrę specjalistów z dziedziny logopedii, neurologopedii, surdologopedii i foniatrii. Oprócz możliwości umówienia wizyty online, na stronie znajdują się również wartościowe publikacje dotyczące najczęstszych problemów logopedycznych, takich jak jąkanie, seplenienie, opóźniony rozwój mowy, afazja, mutyzm i rotacyzm.

Logopedzi współpracujący z portalem Dobry Logopeda cechują się dużym doświadczeniem w pracy z pacjentami nie tylko z różnego rodzaju wadami wymowy, ale również z takimi w spektrum autyzmu oraz np. dotkniętymi chorobami o podłożu neurologicznym.

Być może pamiętasz, jak w minionym roku robiliśmy Aleksowi szczegółowe badania słuchu w związku ze zgłoszoną przez jego nauczycielki sugestią na ten temat. Okazało się wówczas, że nie ma on niedosłuchu, natomiast postawiono mu diagnozę CAPD – centralnych zaburzeń przetwarzania słuchowego.

Mówiąc bardzo prosto: słyszy, ale nie słucha z uwagą i nie reaguje na polecenia. Pośrednio poprzez to zaburzenie i mimo rozwoju intelektualnego na poziomie wyższym niż przeciętny – wciąż mierzy się z trudnościami w koncentracji uwagi.

Przyczyny nie udało się określić na pewno, natomiast mogły być to częste zapalenia ucha, a także przebyte w dzieciństwie zapalenie opon mózgowych. Mimo, że tego rodzaju zaburzeń nie da się pozbyć „na zawsze”, to okazuje się, że systematyczna terapia logopedyczna (w połączeniu z ćwiczeniami w domu i wsparciem w szkole), daje szansę na ułatwienie jego funkcjonowania w życiu codziennym.

 

 

Konsultacja logopedyczna online

 

Z tego też powodu, z wielką chęcią zgodziłam się na wywiad logopedyczny w formie konsultacji online za pośrednictwem serwisu Dobry Logopeda.

Nasze spotkanie odbyło się przez internet, za pośrednictwem bezpłatnego komunikatora. Dla mnie był to ogromny komfort i myślę, że Aleks też czuł się o wiele pewniej w znanym mu otoczeniu. Cała konsultacja zrobiła na mnie naprawdę bardzo pozytywne wrażenie – rozmowa z panią Pauliną, logopedą, bardzo rozjaśniła mi w głowie, usystematyzowała dotychczasową wiedzę i pokazała nowe możliwości pracy nad omawianymi problemami.

Konsultacja ze specjalistką z portalu Dobry Logopeda trwała ponad 30 min i była prowadzona ze mną i Aleksem w mojej obecności. W wywiadzie pojawiły się nowoczesne metody prowadzenia terapii, takie jak: dzielenie ekranu z pacjentem, różnego rodzaju gry i zadania podczas diagnostyki, a także wygodny format przekazanej później karty pracy. Otrzymałam również jasne i konkretne wskazówki dotyczące wstępnej diagnozy oraz zaleconego dalszego postępowania.

Co dla mnie jeszcze bardzo ważne – podczas konsultacji miałam poczucie zrozumienia, zaopiekowania i tego, że konsultacja jest indywidualnie dopasowana do wieku, potrzeb, możliwości i konkretnego rodzaju deficytów Aleksa 🙂

 

 

Jak znaleźć najlepszego logopedę dla swojego dziecka?

 

Szukając dobrego logopedy warto pamiętać, że każda terapia logopedyczna powinna być dostosowana odpowiednio do rodzaju zaburzenia występującego u dziecka (lub dorosłego).

Tym samym, polecam udać się do logopedy, który jest wyspecjalizowany stricte w danej dziedzinie. Na stronie Dobry Logopeda można sobie przeglądać dostępnych (zarówno stacjonarnie, jak i online) terapeutów według ich specjalizacji – i właśnie od tego rekomenduję zacząć poszukiwania 🙂


>>TUTAJ sprawdzisz wolne terminy na konsultację logopedyczną.


Podczas takiego spotkania, terapeuta dokona analizy zebranych informacji i na ich podstawie przekaże Ci wskazówki – dostosowane zarówno do możliwości, jak i potrzeb Twojego dziecka.
i
Otrzymasz wówczas nie tylko specjalistyczną poradę, ale również odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, indywidualne wskazówki do wsparcia terapii ćwiczeniami w domu, zalecenia wykonania dalszych badań diagnostycznych (jeśli będzie to konieczne) oraz informacje dotyczące dalszej wspólnej pracy terapeutycznej.
i
i

Konsultacja logopedyczna – od czego zacząć?

i
Jeśli masz jednak po drodze jakieś nurtujące Cię pytania, wątpliwości lub zwyczajnie nie wiesz czy Twoje dziecko wymaga takiej konsultacji – skorzystaj z Poradnika Pacjenta (gdzie znajdziesz szereg darmowych artykułów, ćwiczeń, gier oraz przydatnych informacji logopedycznych dla rodziców), wypełnij Kwestionariusz dla rodziców i/lub zadaj pytanie opiekunowi terapii, BEZPŁATNIE!
i
W czasie krótkiego (10 min.) spotkania online dedykowany opiekun terapii z portalu Dobry Logopeda:
i
  • wstępnie oceni czy terapia lub diagnoza logopedyczna online jest właściwą formą spotkań w przypadku Twojego dziecka (lub Twoim), a także
  • pomoże w podjęciu decyzji – dotyczącej pełnej konsultacji logopedycznej online oraz w doborze odpowiedniego specjalisty.

i

***

Mam nadzieję, że dzisiejszy artykuł był dla Ciebie przydatny i nieco rozwiał Twoje wątpliwości co do tego, kiedy warto iść z dzieckiem do logopedy 🙂 Pamiętaj, że jeśli tylko coś Cię niepokoi – na pewno nie ma co odkładać decyzji o konsultacji na później.

Ja wychodzę z założenia, że zawsze lepiej pójść na wizytę do specjalisty o jeden raz za dużo, niż za mało. W końcu nigdy nie masz pewności, czy nawet z pozoru niewielki deficyt nie jest jednocześnie symptomem jakiegoś poważniejszego problemu. Jeśli tylko cokolwiek Cię zastanawia – skonsultuj to! 🙂 Nawet, gdy Twoje obawy nie znajdą potwierdzenia w diagnozie zaburzenia, to z pewnością zyskasz dawkę wartościowej wiedzy i nieoceniony spokój sumienia.

 


Artykuł powstał we współpracy z portalem Dobry Logopeda


Zdjęcia: More for Family Fotografia


Przeczytaj jeszcze: Usunięcie trzeciego migdałka – wskazania, zabieg i zalecenia


SPODOBAŁ CI SIĘ TEN WPIS? BĘDZIE MI BARDZO MIŁO, JEŚLI:
  • zostawisz pod nim komentarz,
  • polubisz mój fanpage na Facebooku,
  • zaobserwujesz mój profil na Instagramie.