fbpx
trzeci mig
Dziecięcy Świat

Usunięcie trzeciego migdałka – wskazania, zabieg i zalecenia

Półtora roku temu Aleks miał przeprowadzone usunięcie trzeciego migdałka, w związku z czym dość często jestem pytana o kwestie związane z tym zabiegiem. Najczęściej pojawiające się to: jak rozpoznać powiększony trzeci migdał u dziecka, jakie są wskazania do wycięcia, gdzie wybrać się na usunięcie migdałka (w Poznaniu i okolicach), jak wygląda zabieg, na co przygotować się psychicznie, jakie są zalecenia po zabiegu adenotomii i tak dalej, i tak dalej 🙂 Odpowiedzi nie jest jednak zbyt dużo, w związku z czym postanowiłam przysiąść i na wszystkie odpowiedzieć – oczywiście przez pryzmat zabiegu Aleksa.

Jak pewnie wiesz, nie jestem lekarzem i w związku z tym bardzo proszę, byś nie traktowała tego wpisu jako porady medycznej. Sama doskonale pamiętam, jak stresującym wydarzeniem był dla mnie ten zabieg, a więc rozumiem, że pewnie próbujesz się przygotować i dowiedzieć wszystkiego, co najważniejsze. Postaram się nakreślić Ci w tym wpisie to, co tylko pamiętam (a może Ci się przydać), ale pamiętaj, że to tylko moje (a właściwie nasze) doświadczenie. W przypadku Twojego dziecka może to wyglądać nieco inaczej.

 

Jakie objawy daje przerośnięty trzeci migdał?

 

U Aleksa były to głównie bardzo częste infekcje dróg oddechowych, chrapanie i oddychanie przez usta.

Często odwiedzaliśmy laryngologa, który ostatecznie zawyrokował, że trzeci migdałek jest już na tyle duży, że za moment spowoduje niedosłuch i dlatego zarekomendował jego pilne wycięcie.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę to: bezdechy, stany zapalne zatok, trudności w połykaniu pokarmów, niedosłuch czy niewyraźna mowa. Warto jednak skonsultować się jeszcze niezależnie z drugim laryngologiem, żeby potwierdzić wskazanie do zabiegu. Migdałki można próbować obkurczać również farmakologicznie.

 

Usunięcie trzeciego migdałka – gdzie?

 

Gdzie na usunięcie trzeciego migdałka w Poznaniu i okolicach?

My zdecydowaliśmy się na często wybieraną przez rodziców klinikę Ty i Dziecko w Suchym Lesie, głównie ze względu na dostępność terminów oraz fakt, iż usunięcie trzeciego migdałka odbywa się tam w trybie jednego dnia. Kiedy Aleks miał wycinany migdałek byłam w trzecim trymestrze ciąży, dlatego tym bardziej zależało mi, żebyśmy wrócili razem do domu bez potrzeby dłuższej hospitalizacji.

 

Jak przygotować się do zabiegu?

 

Przede wszystkim najpierw należy się umówić 🙂 Prywatnie terminy są dostępne praktycznie od ręki, ale koszt takiego zabiegu jest dość wysoki – ok. 2500 zł. Nam udało się dość sprawnie umówić na wizytę w ramach NFZ. Podczas konsultacji pani doktor zakwalifikowała Aleksa do zabiegu, a następnie wyznaczono mu wstępny termin na za około 4 miesiące.

Niestety musieliśmy z niego zrezygnować w związku z faktem, iż Aleks poważnie zachorował (na zapalenie opon mózgowych) i z zalecenia neurologa musieliśmy przesunąć zabieg o 3 miesiące.

Ostatecznie usunięcie trzeciego migdałka odbyło się w wyżej wymienionej klinice w ramach kontraktu z NFZ dokładnie 7 miesięcy od konsultacji. Uważam to za mimo wszystko krótki termin, ponieważ w poznańskich szpitalach w tamtym czasie okres oczekiwania na zabieg wynosił ok. 1,5-2 lat.

 

Usunięcie trzeciego migdałka – przygotowanie do zabiegu

 

Tydzień wcześniej musieliśmy udać się do laboratorium w celu wykonania następujących badań: grupa krwi, morfologia i oznaczenie krzepnięcia.

W dniu zabiegu na 6 godzin przed zabiegiem Aleks nie mógł jeść, a na 3 godziny przed – pić. Musieliśmy zabrać ze sobą do kliniki:

  • dokument tożsamości z numerem PESEL,
  • wyniki badań i konsultacji,
  • piżamę na zmianę, kapcie dla dziecka i rodziców oraz
  • krople do nosa (np. Otrivin).

 

Operacja migdałka

 

Wszystko „przed” trwało dość długo. Okazało się, że razem z nami na godzinę 15:00 było zapisanych pięcioro innych dzieci. Wszyscy rodzice razem odbywali kolejne etapy. Najpierw należało zgłosić się do rejestracji z dokumentami, wypełnić ankietę i przekazać wyniki badań.

Chciałabym tutaj zaznaczyć, że badania polecam zrobić co najmniej tydzień wcześniej, z uwagi na fakt, że zwykle tyle czeka się na oznaczenie grupy krwi (czasem krócej, ale warto mieć zapas).

Następnie odbywa się konsultacja z laryngologiem i anestezjologiem, wypełnia się tam kolejną ankietę odnośnie znieczulenia i udaje się na szpitalne piętro. Dziecku zostaje przydzielone łóżko i należy przebrać je w piżamę. Później już tylko czeka się, aż lekarz do nas przyjdzie. Zostaje nam dokładnie wytłumaczone jak będzie wyglądał zabieg, czas po nim oraz przestawione najważniejsze informacje.

Kiedy przychodzi nasza pora, jesteśmy proszeni z dzieckiem do sali zabiegowej. Tak jak wspomniałam, ja byłam w tym czasie w ciąży z Oliwką, a więc do środka z Aleksem mógł wejść tylko Kuba. Dziecku podawana jest krótka narkoza na kolanach rodzica, tak by wszystko odbyło się bez zbędnego stresu. Następnie rodzic jest wypraszany na zewnątrz, a lekarz przystępuje do zabiegu.

Całość rozpoczęła się około godziny 17:00 i trwała dokładnie 8 minut – ale przyznam szczerze, że stresowałam się ogromnie. Czułam taką bezradność w sobie, kiedy staliśmy na zewnątrz z myślą czy nasze dziecko przeżyje. Trzeba mieć świadomość, jakie skutki niesie ze sobą zabieg operacyjny i że może się to skończyć również źle. Dlatego przed podjęciem decyzji o zabiegu zalecam, by skonsultować się z innym laryngologiem i upewnić, czy jest on tak naprawdę konieczny.

 

Usunięcie trzeciego migdałka – zalecenia po zabiegu

 

Bezpośrednio po zabiegu lekarz przynosi dziecko na rękach do łóżka, a narkoza puszcza. Przykry był to widok, widzieć swoje dziecko płaczące i na wpół nieprzytomne, ale z minuty na minutę było coraz lepiej.

W klinice zostaliśmy jeszcze około 2 godziny, miałam zachęcać Aleksa do wydmuchiwania nosa, tak by pozbyć się zalegającej krwi. Po tym czasie lekarz decydował, że możemy już jechać do domu i przekazał kartę wypisową. Znajdował się na niej również jego numer telefonu, tak byśmy mogli się skontaktować bezpośrednio w razie pilnej potrzeby.

 

Zalecenia po zabiegu adenotomii

 

Po zabiegu Aleks czuł się dobrze, po 2 godzinach już nie chciał leżeć w łóżku tylko biegać, jeść, pić itp. Ale jeść nie mógł, tylko wodę i to małymi porcjami.

Pierwsza noc minęła mu spokojnie. My mieliśmy lekki sen, wzięliśmy go do naszego łóżka i pilnowaliśmy, żeby spał na podwyższeniu.

Pierwsze najważniejsze zalecenie to był odpoczynek – tak naprawdę zabieg miał ostatecznie ok. 17:00, więc de facto kolejnego dnia wciąż trwała pierwsza doba po zabiegu. Miał wtedy w ogóle nie chodzić, nawet po domu, a pierwsze dwa dni spędzić tylko w łóżku. Potem przez kolejne dwa dni mógł chodzić po domu, ale niedużo, bez wariacji i biegania.

Aleks jest bardzo żywiołowym dzieckiem, więc nie ukrywam, że było to nie lada wyzwanie dla mnie 😉 Pierwsze dwa dni – dieta płynno-papkowa, robiłam mu na śniadanie kisiel itp. Na całe szczęście ani razu nie pojawiły się u niego krwawienie czy wymioty.

Tydzień po zabiegu mieliśmy się stawić na kontroli u lekarza laryngologa, który wykonywał zabieg. Przez dwa tygodnie po zabiegu zostawiłam Aleksa w domu (nie chodził do przedszkola) w celu rekonwalescencji oraz ochrony przed potencjalnymi nowymi infekcjami.

Zalecam też prewencyjnie zostawić dziecko w domu na tydzień lub w miarę możliwości nawet na dwa tygodnie w domu przed zabiegiem. Czeka się na niego bądź co bądź dość długo, a jeśli sprawa jest dość pilna to tym ważniejsze jest, by usunięcie trzeciego migdałka odbyło się w zaplanowanym terminie. Warto wiedzieć, że infekcja czy antybiotykoterapia może być przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu.

 

Co się zmieniło po usunięciu trzeciego migdałka?

 

  • Aleks praktycznie przestał chorować,
  • nie oddycha już przez usta i nie chrapie,
  • przy każdym kontrolnym badaniu słuchu wszystko jest w porządku.

 

Mam nadzieję, że tym wpisem nieco przybliżyłam Ci, czym jest zabieg usunięcia trzeciego migdałka i odpowiedziałam na nurtujące Cię pytania. Jeśli jednak masz jeszcze jakieś, zadaj mi je w komentarzu poniżej, a na pewno na nie odpowiem. Jeśli Twoje dziecko jest już po zabiegu, koniecznie podziel się swoim doświadczeniem i daj znać, jak to wyglądało u Was – może to być przydatna kwestia dla innych rodziców, którzy natrafią na ten wpis.

 


Przeczytaj jeszcze: Nasza walka z alergią na białko mleka krowiego


usunięcie trzeciego migdałka


Zdjęcie: More for Family Fotografia


SPODOBAŁ CI SIĘ TEN WPIS? BĘDZIE MI BARDZO MIŁO, JEŚLI:
  • zostawisz pod nim komentarz,
  • polubisz mój fanpage na Facebooku,
  • zaobserwujesz mój profil na Instagramie.