fbpx
Mental Health

Jak odzyskać kontrolę nad własnym życiem? 5 sposobów.

W dzisiejszym świecie, gdzie każdy dzień przynosi ze sobą nowe wyzwania i obowiązki, łatwo jest stracić grunt pod nogami. W wirze codziennych zadań, presji społecznej i ciągłego pośpiechu, często gubimy się w natłoku obowiązków – po drodze gdzieś tracąc równowagę i wewnętrzny spokój. Jeśli zastanawiasz się, jak odzyskać kontrolę nad własnym życiem i prowadzić je bardziej świadomie, to dziś mam dla Ciebie na to 5 skutecznych sposobów. Otworzą Ci one głowę i nieco ukierunkują na to, co najważniejsze. Są krótkie i zwięzłe, przebrniesz przez nie dosłownie w kilka chwil, a co najlepsze – są gotowe do wprowadzenia w Twoją codzienność od zaraz! Gotowa? To zaczynajmy!

 

Jak odzyskać kontrolę nad własnym życiem? 5 sposobów.

 

Wiesz, jaki jest najlepszy sposób na to, żeby odzyskać kontrolę nad własnym życiem?

 

1. Odrzuć przekonania, które nie są Twoje

Wiele z przekonań o tym, jak powinno wyglądać Twoje życie nie jest tak naprawdę Twoich. Wszyscy składamy się z fragmentów osób, które kiedyś poznaliśmy. Często przyjmujemy przekonania naszych bliskich, nie kwestionując ich prawdziwości ani tego, czy rzeczywiście pasują do nas i naszych potrzeb.

Zatrzymaj się więc na chwilę i zadaj sobie pytanie: „Czy naprawdę wierzę w to, co myślę?”. Zastanów się, czy Twoje przekonanie jest oparte na faktach, czy jedynie własnej opinii. No i najważniejsze – czy czujesz się w zgodzie ze swoimi wartościami i celami. Dzięki takiemu podejściu nauczysz się tworzyć nowe przekonania i w efekcie – zastąpisz nimi stare. 

 

 

2. Nie wszystko musisz kontrolować

Przestań inwestować ogrom swojego czasu i energii w innych. Pamiętaj – nie masz wpływu na zachowania, myśli czy emocje innych ludzi, a ciągłe dążenie do sprawowania kontroli nad wszystkim będzie nie tylko nieskuteczne, ale także niesamowicie drenujące.

W zamian postaraj się skoncentrować swoją energię na obszarach, które są w Twojej „strefie wpływu”. Mądrze też wybieraj swoje „bitwy”. Zastanów się, czy musisz uczestniczyć w każdej dyskusji czy kłótni. Czy jest to naprawdę warte twojego czasu i energii? Pamiętaj, że ZAWSZE możesz z czegoś zrezygnować – i nie będzie to świadczyć o porażce, a o świadomym dysponowaniu swoimi zasobami.

 


Przypominam, że jestem na Instagramie! @blondpanidomu – zachęcam do obserwacji 🙂


 

3. Stawiaj swoje potrzeby na pierwszym miejscu

Dlaczego czujesz się winna, kiedy robisz coś tylko dla siebie? Przecież najważniejszą relacją, jaką już zawsze będziesz mieć w swoim życiu to TA ZE SOBĄ. Postaw więc siebie za priorytet, stań się bohaterką swojego życia. Wiele z nas dorastało z przekonaniem, że stawianie siebie na pierwszym miejscu jest egoistyczne. W rzeczywistości dbanie o własne potrzeby jest KLUCZOWE dla naszego dobrostanu.

Wiem doskonale jest to jest zaniedbywać swoje potrzeby na rzecz innych, ale wierz mi – to krótka droga do frustracji i wypalenia. Naucz się mówić „nie” bez poczucia winy. To niesamowicie ważne, by chronić swój czas i energię. Tylko dbając o siebie, będziesz miała przestrzeń do tego, by wspierać innych.

 

 

Jak odzyskać kontrolę nad własnym życiem?

 

4. Rób rzeczy wolniej

W dzisiejszym świecie, kiedy często czujemy presję, by działać non stop, a do tego wiecznie jesteśmy bombardowane nowymi informacjami, łatwo stracić kontrolę nad swoim życiem. Działamy „na autopilocie”, bez przestrzeni na refleksje i świadome podejmowanie decyzji. Może to zabrzmi banalnie, ale nie musisz od razu odpowiedzieć na tego maila czy ciągle sprawdzać powiadomień na telefonie. Niektóre rzeczy naprawdę mogą poczekać.

Twój umysł bierze udział w wyścigu setek myśli na minutę. Wiem, że to może być trudne, ale skup się tylko na jednej rzeczy na raz. Spróbuj czasem posiedzieć w ciszy. Daj swojej głowie przerwę i postaraj się być tylko tu i teraz. I jeszcze jedno – czasem zwolnienie może być najlepszym sposobem na to, by przyspieszyć 🙂

 


Przeczytaj jeszcze: 5 rzeczy, które powinnaś przestać sobie robić.


 

5. Masz prawo robić, co tylko zechcesz

Może wydawać Ci się oczywiste, jeśli powiem „masz prawo żyć tak, jak chcesz”, ale niestety wiedza teoretyczna często nie przekłada się na to, co robimy w praktyce. To przykre o tyle, że autonomia jest jedną z trzech podstawowych potrzeb psychologicznych – obok kompetencji i relacji. Autonomia to clue! Odnosi się ona właśnie do poczucia, że mamy kontrolę nad swoim życiem i podejmujemy decyzje zgodnie z własnymi wartościami i pragnieniami.

Pozwól sobie zatem na swobodę w podejmowaniu decyzji i pamiętaj, że nie musisz być osobą, którą byłaś 5 minut temu. Możesz zmieniać zdanie, niezależnie od tego co mogą o tym myśleć inni. Wiesz co się stanie, jeśli komuś nie spodoba się Twoja decyzja lub zachowanie? Absolutnie NIC.

 

i

Jak odzyskać kontrolę nad własnym życiem?

 

Zapanowanie nad własnym życiem wymaga jasnego określenia, co jest dla nas najważniejsze. To proces, do którego niezbędnym jest świadome działanie i chwila refleksji nad swoimi potrzebami. Zrób więc coś tylko dla siebie, zadbaj o tę część, której potrzeby na co dzień są spychane na dalszy plan.


Z kodem DZIENMATKI tylko do 26.05 otrzymasz 20% rabatu na moją książkę „50 lekcji zmieniających życie. E-book motywacyjno-rozwojowy dla chcących żyć lepiej”.


Znajdziesz w niej aż 50 lekcji, które zainspirują Cię do wprowadzenia zmian w swoim życiu oraz 224 strony wypełnione praktycznymi i przede wszystkim skutecznymi (!) wskazówkami, które pomogą Ci odzyskać kontrolę. Czas, abyś stała się bohaterką swojej własnej historii 🙂

 

 

I jeszcze jedno. Możesz odwiedzić dziesiątki specjalistów i przeczytać setki książek – ale bez Twojego idącego za tym działania NIC SIĘ NIE ZMIENI! Najpiękniejsze w tym jest jednak to, że wszystko zaczyna się i kończy w Twojej głowie. Obraz samego siebie (tzw. self contept) jest fundamentem, na którym opiera się absolutnie WSZYSTKO.

Miej zatem piękny dzień i zrób dziś dla siebie coś dobrego (nawet jeśli Ci się nie chce) 🙂

 


Zdjęcia: BPD.Company


SPODOBAŁ CI SIĘ TEN WPIS? BĘDZIE MI BARDZO MIŁO, JEŚLI:
  • zostawisz pod nim komentarz,
  • polubisz mój fanpage na Facebooku,
  • zaobserwujesz mój profil na Instagramie,
  • dołączysz do mnie na TikToku.