Noworoczne postanowienia. Czy dzieci też mogą je mieć?
Wielkimi krokami zbliża się czas składania obietnic i spisywania wielkich planów. Chcemy, by kolejny rok był lepszy, a w tym wszystkim my sami. I choć właśnie na przełomie roku chcielibyśmy podejmować się największych życiowych zmian, to badania pokazują, że ostatecznie realizuje je zaledwie 12% z nas. Jak sprawić, by tym razem wszystko poszło po naszej myśli? I czy nasze dzieci również mogą mieć swoje własne noworoczne postanowienia?
Do napisania tego artykułu zaprosiła mnie z pewnością znana Ci już platforma edukacyjna Novakid, na której mój synek Aleks uczy się języka angielskiego. Dziś wspólnie pochylimy się nad tematem noworocznych postanowień 🙂 Na co warto zwrócić uwagę przy formułowaniu różnego rodzaju planów i celów wraz ze swoim dzieckiem?
Jakie powinny być postanowienia noworoczne dla dzieci?
Przede wszystkim wolne od presji
Z doświadczenia wiem, że nic nie działa bardziej demotywująco na dzieci niż poczucie, że coś muszą 😉 Potrzeba, czy też chęć uczestnictwa w danej czynności powinna wypływać od nich samych. Sama pewnie wiesz, że naciskanie nigdy nie prowadzi do niczego dobrego.
Zdecydowanie lepiej jest pozytywnie motywować, zachęcać i pokazywać możliwości oraz idące za nimi efekty. Warto też wybrać takie postanowienie, z którego można się w każdej chwili wycofać bez żadnych konsekwencji. W końcu, początkowy zapał może opaść albo różnego rodzaju wydarzenia mogą w inny sposób uniemożliwić dalsze działanie w zaplanowany wcześniej sposób.
Chodzi mi o to, żeby wziąć pod uwagę, że nasze dzieci się zmieniają i nie zawsze warto porywać się na coś, z czego trudno będzie nam zrezygnować (np. kiedy z góry zainwestujemy w coś dużą kwotę).
Jakie jeszcze powinny być postanowienia noworoczne dla dzieci?
Małymi krokami do celu
Warto, by wyznaczone wspólnie z dzieckiem postanowienia nie były zbyt szerokie. Wówczas niestety, ale łatwo o to, by odpuścić już na początku. Po starciu z rzeczywistością nadchodzi zwykle mocne rozczarowanie, a chwilę później – rezygnacja.
Aby zaprowadzić stałą zmianę (nawyk) w życie dziecka, należałoby ją najpierw podzielić na mniejsze kamienie milowe czyli wszystkie te drobne czynności, które „przydarzają się” po drodze do większego celu. Być może przydatna będzie dla Was koncepcja 30-dniowej próby, podczas której zasugerujesz dziecku, że będzie to postanowienie „tylko na chwilę” – kiedy będzie je tylko „testować” [więcej na temat tej metody pisałam w artykule: Jak wyrobić w sobie dobre nawyki?].
Przydatna przy sporządzaniu postanowień może być również koncepcja formułowania celów SMART, będąca zbiorem postulatów dotyczących cech, którymi powinien się charakteryzować poprawnie sformułowany cel – tym samym zwiększając szansę na jego osiągnięcie. Idąc tym tropem, idealne postanowienie powinno być: konkretne, mierzalne, osiągalne, realne i ściśle określone w czasie.
Realizacja z pomysłem i wsparciem
Postanowienia noworoczne polecam spisać wspólnie z dzieckiem – po to, by było one możliwie jak najbardziej dopasowane do jego możliwości czy zainteresowań. Dziecko, widząc nasze zaangażowanie, pomyśli sobie, że to coś ważnego i tym bardziej poważnie podejdzie do formułowania i realizowania wspólnych ustaleń.
By jego zapał nie osłabł, warto wykazywać się pomysłem i wsparciem w realizacji. Nie możemy oczekiwać, że nasze dziecko podejmie tego typu pracę samodzielnie. Nasze wsparcie – jak w każdej innej strefie jego życia – często jest niezbędne. Nie mam tu jednak absolutnie na myśli wyręczania! Chodzi jedynie o wskazanie kierunku, pomoc przy podziale zadań, weryfikowaniu efektów czy pokazaniu odpowiednich narzędzi i później już tylko… trzymanie ręki na pulsie 😉
Z pewnością pomocne będzie nie tylko wsparcie na różnych etapach realizacji, ale być może także motywacja w postaci cyklicznego podsumowania i na przykład nagrody za odhaczony pewien etap? Tutaj wiele zależy od Twojej wyobraźni i możliwości – ale z pewnością sama dokładnie wiesz, jakie podejście najbardziej zmotywuje Twoje dziecko do pracy nad wyznaczonym celem 🙂
***
Przykładem takiego postanowienia, wspierającego rozwój dziecka, ale również jego kompetencji językowych z pewnością będzie podjęcie nauki w Novakid – szkole języka angielskiego nr 1 w Europie.
Lekcje angielskiego w domu
Aleks od ponad roku uczęszcza na zajęcia angielskiego w szkole Novakid, które odbywają się w trybie online – z poziomu komputera w naszym domu. Lekcje te przeznaczone są dla dzieci w wieku od 4-12 roku życia i prowadzone są przez wykwalifikowanych native speakerów. O naszych pierwszych wrażeniach z nauki miałam już okazję opowiedzieć Ci w ubiegłym roku, przy okazji artykułu: Angielski dla dzieci online na platformie Novakid – czy warto?
Dziś jednak chciałabym się odnieść do najważniejszych moim zdaniem kwestii związanych z nauką naszego synka na tej platformie. Z perspektywy czasu, okazało się, że jest wiele szczególnie dla mnie istotnych rzeczy, na które początkowo nie zwracałam tak dużej uwagi.
Przede wszystkim, myślę, że warto by dzieci rozpoczęły obcowanie z językiem angielskim możliwie jak najwcześniej. Okazuje się, że nie ma dzieci, które się „nadają” i „nie nadają” do nauki języka. Bo tak naprawdę, nawet jeśli nie miały wcześniej jakiejkolwiek z nim styczności, albo mówią niepoprawnie – to właśnie każda kolejna lekcja nienachalnie popycha dziecko do przełamania się i w konsekwencji do MÓWIENIA!
Dzięki interakcji z lektorem, efektywnym formom nauczania (mam tu na myśli między innymi metodę TPR) oraz nauce przez zabawę (bez presji!) dziecko pokonuje swoje mentalne blokady. Zaczyna przyswajać nowy język naturalnie i we własnym tempie – a przecież właśnie o to w tym wszystkim chodzi 🙂
Ja na własne oczy – nawet z lekcji na lekcję – obserwuję, jak ogromne Aleks robi postępy. Od dłuższego czasu już mu w ogóle nawet w nich nie towarzyszę, tylko zajmuję się w tym czasie swoimi sprawami. Zauważyłam, że dzieci przy „obcych” zachowują się znacznie lepiej niż przy rodzicach i ta relacja w trybie 1:1 z ulubioną nauczycielką naprawdę świetnie nam się sprawdza 🙂
Przypominam, że jestem na Instagramie! @blondpanidomu – zapraszam do obserwacji
Angielski dla dzieci online na platformie Novakid
Jakie moim zdaniem ma plusy angielski dla dzieci online w Novakid –
z perspektywy ponad roku nauki naszego synka? Są to przede wszystkim:
★ wykwalifikowani native speakerzy specjalizujący się w pracy z dziećmi,
★ urozmaicona forma przekazywania wiedzy (metoda TPR),
★ przyjazna dla dziecka atmosfera i znane mu otoczenie,
★ nauka poprzez zabawę, bez żadnej presji,
★ lekcje są usystematyzowane, ale nie monotonne,
★ zajęcia w trybie indywidualnym zwiększają efektywność nauki
(forma 1:1, dziecko ma nauczyciela tylko dla siebie),
★ specjalny system motywujący i utrzymujący uwagę dziecka
(gwiazdki przydzielane w trakcie lekcji),
★ niezbyt długi czas trwania zajęć: tylko 25 minut,
★ oszczędność czasu na dowożenie i oczekiwanie na dziecko podczas zajęć,
★ uczestnictwo nawet w razie infekcji czy np. kwarantanny,
★ dowolny wybór nauczyciela oraz możliwość zastępstwa czy wymiany w dowolnym momencie,
★ elastyczny terminarz i dowolne zarządzanie harmonogramem lekcji
(to Ty decydujesz, kiedy odbywają się zajęcia),
★ możliwość przeniesienia lekcji do 1h przed rozpoczęciem bez ponoszenia kosztów,
★ osobista ocena nauczyciela wysyłana mailowo po każdych zajęciach,
★ materiały pozalekcyjne – jak np. zadania domowe czy dostęp do biblioteki online,
★ panel rodzica, w którym możesz obserwować postępy i odtwarzać odbyte lekcje,
★ przypomnienia sms o nadchodzących zajęciach,
★ niska cena w stosunku do jakości lekcji,
★ korzystne oferty subskrypcyjne zależne od wybranego trybu (ilości lekcji w tygodniu) oraz
★ możliwość obniżenia opłaty w zamian za zdobyte punkty bonusowe w ramach programu poleceń.
Darmowa lekcja próbna
Jeśli masz ochotę, również Twoje dziecko może bezpłatnie przetestować platformę Novakid! Wystarczy, że zarejestrujesz się przy użyciu tego linku (KLIK!) – wówczas otrzymasz darmową lekcję próbną.
Pamiętaj także o wpisaniu mojego kodu rabatowego MIROSŁAWA105762 podczas rejestracji, a dodatkowo zapisze Ci się zniżka w wysokości 60 zł do wykorzystania na kolejne lekcje
Po dołączeniu do szkoły, będziesz mogła wygenerować swój własny kod i podzielić się nim ze swoimi znajomymi. Dzięki uzyskanym w ten sposób punktom bonusowym, możesz obniżyć każdą płatność za zajęcia nawet o 25 % 🙂
***
A jak wyglądają Twoje i Twojego dziecka postanowienia na ten rok? Macie już jakieś, czy dopiero o nich myślicie? Czy zastanawiałaś się nad taką formą nauki jak angielski dla dzieci online? Koniecznie daj mi znać w komentarzu i pochwal się, jak ta kwestia wygląda u Was 🙂
Poniżej możesz jeszcze obejrzeć film z opinią i fragmentami lekcji Aleksa zamieszczony na moim kanale YouTube:
Partnerem publikacji była platforma Novakid
Zdjęcia: More for Family Fotografia
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN WPIS? BĘDZIE MI BARDZO MIŁO, JEŚLI:
- zostawisz pod nim komentarz,
- polubisz mój fanpage na Facebooku,
- zaobserwujesz mój profil na Instagramie.