fbpx
Projekty,  Styl życia

Jak zarabiać na blogu? – IV i V Śniadanie Świadomych Blogerek w Bydgoszczy

W kwietniu i maju ponownie uczestniczyłam w IV i V Śniadaniu Świadomych Blogerek w Bydgoszczy.

Muszę to powiedzieć, szczerze, bez bicia i w pełni świadomości swoich słów. Zakochałam się w tych spotkaniach. Ba, w samych dziewczynach!

Każda z nas jest zupełnie inna, dotyka na swoim blogu odmiennych tematów, porusza się w innym środowisku i pomiędzy zupełnie różnymi problemami. A jednak łączy nas jedno: szeroko pojęta miłość do blogowania.

Zdjęcie: Lady Amarena Photography

Podczas IV Śniadania Świadomych Blogerek dość szeroko omawiałyśmy temat, z którym prędzej czy później zetknie się każdy bloger, a mianowicie – zarabiania na blogu. To kwestia, która jest chętnie poruszana nie tylko przez samych blogerów, ale także coraz częściej przez społeczeństwo. Ile razy już pytano Cię, czy zarabiasz na publikowanych postach? Jak barter jest postrzegany przez firmy, a jak przez blogerów? Kiedy warto, a kiedy nie?

Nie bardzo wiem, skąd u niektórych osób wciąż pokutuje przekonanie, że bloger, który zaczyna współpracować z firmami przestaje być blogerem. Pamiętam do dziś, kiedy „umarłam” po raz pierwszy podczas zupełnie chybionego hejtu w tym temacie. Byłam wtedy w ciąży i zupełnie nie planowałam na blogu zarabiać. Cieszyłam się ciążą, szukałam odpowiednich na ten wyjątkowy czas ubrań i promowałam pewną markę sama z siebie. Nikt mi za to nie płacił. Ale mimo to znalazł się ktoś, kto „wiedział lepiej”. Ale do rzeczy.

Zauważ, że w Polsce nie ma ani jednego popularnego blogera, który nie reklamowałby niczego na blogu. Coś w tym jest: albo blog albo kopanie rowów 😉

Zdjęcie: Lady Amarena Photography

Podczas gorącej dyskusji i „burzy mózgów” odpowiedziałyśmy sobie na pytania postawione przez Izę Kornet (autorkę bloga The Secret of Healing, organizatorkę I edycji SŚB, pomysłodawczyni cyklicznych ŚŚB i ŚŚK):

– jak przygotować bloga do zarabiania na nim?
– jakie formy przyjmuje zarobek na blogu (zdjęcia, wpis, social media)?
– co i kiedy wybrać: barter czy współpraca płatna?
– jak stworzyć dochód pasywny oparty na blogu?
– od czego zacząć?
– pisać z ofertą do firm czy czekać, aż odezwą się sami?
– kiedy rozpocząć działania?
– czy opłaca się współpraca barterowa?
– jak wizerunek bloga i marka osobista blogera wpływają na współprace?

Zdjęcie: Lady Amarena Photography

Podczas IV ŚŚB podjęłyśmy się też bardzo ważnej kwestii:

ZARABIAĆ WSPÓŁPRACUJĄC Z FIRMAMI CZY ZARABIAĆ TWORZĄC WŁASNĄ MARKĘ?

Postanowiłyśmy zatem spędzić kolejne 3 godziny podczas V ŚŚB na rozważaniach o budowaniu własnej marki poprzez blogowanie i zarabianie w ten sposób. Poruszyłyśmy kwestie kursów online, wyzwań, e-booków, prowadzenia warsztatów i innych form zarobków.

DSC_3522

Z obydwóch spotkań wyszłam mega zmotywowana! Dziewczyny są niesamowicie inspirujące, chętne do dzielenia się wiedzą i przesympatyczne! Jeśli jeszcze się wahasz czy chcesz dołączyć do naszego grona, to gorąco zapraszam na VI Śniadanie Świadomych Blogerek, które odbędzie się 10 czerwca w bydgoskiej Spiżarni.

VI ŚŚB będzie zamknięciem cyklu o zarabianiu na blogu, który został rozpoczęty w kwietniu (zarabianie na współpracy z firmami) i był kontynuowany w maju (zarabianie poprzez budowanie marki osobistej).

DSC_3558

Jakie są Wasze doświadczenia? Czy podejmujecie współpracę dzięki blogowi?  A może to jeszcze przed Wami? Podzielcie się w komentarzu!

DSC_4417DSC_4452DSC_4429DSC_4438DSC_4445DSC_4485