fbpx
Dziecięcy Świat

Gry planszowe dla dzieci – 20 najlepszych propozycji!

Najlepsze gry planszowe dla dzieci – czyli jakie? W dzisiejszym wpisie zapraszam Cię do zapoznania się z przygotowaną przeze mnie listą 20 najlepszych propozycji! Znajdują się na niej zarówno te osobiście przetestowane przez nas, jak również rekomendacje czytelniczek z mojej grupy Blond Pani Domu po godzinach na Facebooku. Nie wiesz jak wybrać grę planszową dla dziecka? Szukasz gotowych inspiracji lub pomysłu na prezent? Nie wiesz, jakie kupić gry dla dziewczynek, dla chłopców? Jakie gry dla 3-latka, 4-latka, 5-latka? Mam nadzieję, że nasza wspólna lista podpowie Ci na jakie gry planszowe dla dzieci się zdecydować. 

Na początek gry planszowe dla dzieci, które osobiście przetestowaliśmy. Wszystkie gry nadadzą się zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców 🙂

 

 

Najlepsze gry planszowe dla dzieci

(gry dla dziewczynek, gry dla chłopców):

 

1. 5 Sekund Junior

 

Pierwszy raz zetknęliśmy się z tą grą podczas naszego ostatniego wyjazdu i przyznam szczerze, że przepadliśmy! To gra planszowa w której masz tylko 5 sekund, aby odpowiedzieć na pytanie, a czas odlicza się za pomocą specjalnego czasomierza. To gra familijna, towarzyska, gra się w nią szybko i przyjemnie 🙂

Gra 5 Sekund występuje w kilku wariantach, klasyczna to ta Gra Planszowa 5 Sekund, dla dzieci w wieku 6+ lat jest 5 Sekund Junior , ale mi udało się ją kupić w wersji Moje Pierwsze 5 Sekund za niespełna 30 zł w Pepco, więc to o niej będę się wypowiadać 🙂

Karty z pytaniami mają dwie różne strony: czerwoną z nieco trudniejszymi pytaniami oraz zieloną z pytaniami łatwiejszymi. Wszystkie pytania są bardzo łatwe, chyba Aleks jeszcze nie trafił na takie, na jakie nie znałby odpowiedzi 😉 Przykładowe pytania to: „Wymień dwie dobre postacie z bajek”, „Wymień dwie bajki z mówiącymi zwierzętami”, „Wymień jeden zawód” czy „Wymień jedną rzecz, której nie lubisz robić” – przy okazji gry można się sporo ciekawych rzeczy dowiedzieć 😉

 

2. Palce lizać

 

To edukacyjna gra planszowa z omówieniem zasada zdrowego odżywiania.

Idziesz do odpowiedniego sklepu, kupujesz składniki i kompletujesz danie na swoim talerzu. Dziecko musi uważać na chipsy, lody i hot-dogi, a jeśli na nie trafi, wykonuje serię ćwiczeń 😉 To prosta gra o kupowaniu i jedzeniu z 6 wariantami rozgrywek.

W ramach całej serii gier „Fun for everyone” dzieci odkrywają świat na wiele sposobów ucząc się kolorów, cyfr, kształtów, wzorków czy nazw zwierząt. Poznają też pory roku, owoce, warzywa oraz właśnie zasady zdrowego żywienia. Seria wzbogaca jednocześnie ich słownictwo i pobudza dziecięcą wyobraźnię także myślę, że zdecydowanie warta uwagi.

U nas temat zdrowego żywienia i złych nawyków jest dość często wałkowany i jednocześnie lubiany – Aleks ma ulubioną książeczkę z sieci popularnych sklepów spożywczych i chętnie do niej wraca 😉 Według producenta to gra planszowa dla dzieci 4+ lat.

Gra dostępna jest tutaj: Palce lizać

 

 

 

3. Dobble

 

To była jedna z naszych pierwszych zakupionych gier. Obawiałam się, czy nie będzie zbyt trudna jak dla kilkulatka, ale nic bardziej mylnego!

Dobble to świetna gra na spostrzegawczość, ma bardzo proste zasady i gra się w nią raczej szybko. Rozwija refleks i zdolność kojarzenia, wciąga i nada się do gry dla osób w każdym wieku. Na plus ma również opakowanie – to małe, metalowe pudełko, które można wszędzie ze sobą zabrać.

W sprzedaży występują różne tematyczne wersje tej gry, jak Zwierzaki, Kids, Auta i inne, jednak dla 4-latka spokojnie wystarczy wersja klasyczna.

Dostępna tutaj: Dobble

 

4. Loteryjka

 

To świetna gra edukacyjna dla dzieci od 3 lat, która również występuje w kilku wariantach. Aleks dostał kiedyś w prezencie tę: Gra Loteryjka Świat 3+ i chętnie bawi się nią do dziś.

Gra polega na wyszukiwaniu szczegółów oraz jak najszybszym przyporządkowaniu obrazka znajdującego się na żetonie do odpowiedniego miejsca na planszy. Loteryjka rozwija spostrzegawczość, koncentrację, precyzję i koordynację wzrokowo-ruchową, a także umiejętność rozpoznawania i nazywania kolorów.

W ramach serii występują również inne rodzaje, takie jak: Kosmos, Ubrania, Recykling, Zwierzęta, Pory Roku i wiele innych dla dzieci w przedziale wiekowym 2-4 lata.

 

 

 

5. Scrabble

 

Scrabble to z pewnością już Ci dobrze znana edukacyjna gra logiczna 🙂

Występuje ona w dwóch wersjach, klasycznej: Scrabble oraz dla dzieci w wieku od około 5 lat: Scrabble JuniorAleks dopiero uczy się literek, mimo to próbował już swoich sił w wersji klasycznej.

Myślę, że to gra totalnie ponadczasowa, obowiązkowa pozycja familijna i z pewnością dla wszystkich tych, którzy chcą swe „szare komórki” utrzymać w dobrym stanie jak najdłużej 🙂

 

6. Spadające krzesła

 

To bardzo łatwa gra zręcznościowa dla dzieci w wieku od około 3-4 lat.

Tańszą wersję za dosłownie kilka złotych można kupić na przykład tutaj: Balancing Chairs, a jeśli zależy Ci na czymś lepiej wykonanym to tutaj: Mistakos. Walka o stołki.

Zasady gry są banalne i ograniczają się do tego, że każdy z graczy wybiera jeden kolor krzeseł, a następnie układa się je kolejno w taki sposób, by nie dotknęły podłoża. Grą z pewnością zainteresują się również młodsze dzieci i w takim wypadku można swobodnie narzucić własne zasady 🙂

 

 

 

Gry planszowe dla dzieci – polecenia czytelniczek

(gry dla dziewczynek, gry dla chłopców):

 

7. Gorący Ziemniak Junior

Wesoła i dynamiczna gra planszowa dla dzieci w wieku od 4 lat.

Do kupienia tutaj: Gorący Ziemniak Junior

 

8. Monopoly Junior

Klasyczna gra ekonomiczna dla dzieci w wieku od 5 lat.

Do kupienia tutaj: Monopoly Junior

 

9. Grzybobranie

Klasyczna gra familijna – dla dzieci w wieku od 4 lat.

Do kupienia tutaj: Grzybobranie

 

10. Kurnik

Trochę bardziej zaawansowane memory – gra dla dzieci od 3 lat.

Do kupienia tutaj: Kurnik

 

11. Chińczyk

Tradycyjna gra planszowa dla dzieci od 5-6 lat.

Do kupienia tutaj: Chińczyk

 

12. Zgadnij kto to?

Pamięciowa gra dla dzieci w wieku od 5-6 lat.

Do kupienia tutaj: Zgadnij kto to?

 

13. Domino

Edukacyjna gra planszowa dla dzieci w wieku od 2 lat.

Do kupienia tutaj: Domino

 


Dołącz do mojej grupy na Facebooku: Blond Pani Domu po godzinach


Gry planszowe dla dzieci – polecenia czytelniczek

(gry dla dziewczynek, gry dla chłopców):

 

14. Karty Uno

Szybka gra karciana dla dzieci od 5-6 lat.

Do kupienia tutaj: Uno

 

15. Wsiąść do pociągu: Pierwsza podróż

Rodzinna gra planszowa – dla dzieci od 5-6 lat.

Do kupienia tutaj: Wsiąść do pociągu: Pierwsza podróż

 

16. Super Farmer

Planszowa gra przygodowa dla dzieci od w wieku od 5-6 lat.

Do kupienia tutaj: Super Farmer

 

17. Pędzące Żółwie

Familijna gra planszowa dla dzieci w wieku od 5 lat.

Do kupienia tutaj: Pędzące Żółwie

 

18. Zingo

Bingo w stylu zing 🙂 – gra dla dzieci od 4 lat.

Do kupienia tutaj: Zingo

 

19. Nogi stonogi

Strategiczna gra edukacyjna dla dzieci od 4 lat.

Do kupienia tutaj: Nogi stonogi

 

20. Potwory do szafy

Rodzinna gra karciana dla dzieci w wieku od 3 lat.

Do kupienia tutaj: Potwory do szafy

 

Koniecznie podziel się w komentarzu pod tym tekstem jak Ci się spodobały przedstawione przeze mnie gry planszowe dla dzieci. Czy znałaś te gry wcześniej? A może poleciłabyś coś innego dla kilkulatka? W jakie gry planszowe grają Twoje dzieci?

 


Przeczytaj jeszcze: Prezenty dla dziecka – 142 pomysły co kupić dziecku


Zdjęcia: BPD.Company


SPODOBAŁ CI SIĘ TEN WPIS? BĘDZIE MI BARDZO MIŁO, JEŚLI:
  • zostawisz pod nim komentarz,
  • polubisz mój fanpage na Facebooku,
  • zaobserwujesz mój profil na Instagramie.