Co zabrać ze sobą do szpitala na Polną?
Aleks przyjdzie na świat w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego przy ul. Polnej 33 w Poznaniu, zwanym w skrócie po prostu „Polną” 😉 Jest to placówka z historią i tradycjami. Jest jedną z największych tego typu jednostek leczniczych w Polsce i co istotne, posiada, najwyżej III stopień referencyjności.
Długo nie mogłam podjąć decyzji co do wyboru szpitala, brałam pod uwagę dwa poznańskie – św. Rodzinę i Polną. Jak wiecie nasz syn przyjdzie na świat za pomocą cesarskiego cięcia, więc mój lekarz powiedział, że nie w takim wypadku przy wyborze szpitala mogę się sugerować jedynie opieką poporodową – podobno lepsza na św. Rodzinie, a Polna to fabryka… Ale mimo to jak dzieje się coś poważnego, to najlepiej być właśnie tam. Ja wychodzę z założenia, że ma tam się odbyć mój poród, a nie urlop z drinkiem i parasolką, więc bezpieczeństwo mojego dziecka jest dla mnie na pierwszym miejscu. Ostatecznie decyzję pomógł mi podjąć mój lekarz, który pracuje na Polnej i tam „na termin” mnie zapisał.
Jakieś dwa tygodnie temu pojechaliśmy z K. „na zwiady”, dowiedzieliśmy się czego potrzebuję, co do torby mam spakować i wiele innych ciekawych rzeczy.
Najważniejsze to zabrać się za pakowanie torby na ok. miesiąc przed planowanym terminem porodu, żeby nie zostać zaskoczoną wcześniej 😉
i
Co zabrać ze sobą do szpitala?
- dokumenty – dowód osobisty, NIP pracodawcy i własny
- kartę ciąży
- wyniki badań laboratoryjnych (wynik grupy krwi, wynik badania GBS, Hbs, VDRL, HIV), przypadku planowego cięcia na 4-5 dni przed planowanym porodem wykonać jonogram (sód i potas) i koagulogram (INR, APTT)
- skierowanie do szpitala i zaświadczenie o wskazaniu do cięcia (w przypadku przyjęcia planowego)
i
Co spakować dla siebie?
- przybory toaletowe, w tym mydło w płynie (nie wolno stosować myjek i gąbek) – dezodorant, szczoteczka i pasta, płyn do higieny intymnej, żel pod prysznic, szampon i odżywka, przybory do makijażu, szczotka i grzebień, suszarka i prostownica)
- dwa ręczniki (wyprane uprzednio w temp. 90C), położne na SR zalecają ciemne
- ręczniki kąpielowe w rolce – sądzę, że chodzi o ręczniki jednorazowe, takie „kuchenne”
- obuwie na zmianę (kapcie)
- klapki pod prysznic
- krem lub pomadka do natłuszczania ust
- woda mineralna niegazowana (podobno najlepsze są te z „dziubkiem”)
- majtki poporodowe (koniecznie siateczkowe, nie fizelinowe) lub luźne majtki bawełniane
- koszula (do karmienia) – 3 szt.
- podkłady poporodowe i podpaski
- staniki do karmienia – 3 szt.
- szlafrok
- ciepłe skarpetki
- przekąski
- chusteczki jednorazowe
- krem i olejek na rozstępy
- mp3 i słuchawki i/lub książka, czasopismo itp.
- ubranie na wyjście
- telefon komórkowy i ładowarka
- talerz, kubek, sztućce, ulubiona herbata
i
Co spakować dla dziecka?
Na Polnej dla maluszka wszystko mają „swoje”, tak więc potrzebne nam będzie raptem kilka rzeczy na wyjście ze szpitala.
- chusteczki nawilżające
- ubranko i czapeczkę na wyjście ze szpitala
- rękawiczki niedrapki
- rożek i kocyk bambusowy na wyjście
- kilka pieluch tetrowych
- laktator, krem na brodawki
- pieluszki jednorazowe
Położne na SR zalecają, żeby nie zabierać żadnej biżuterii (do cięcia i tak trzeba będzie wszystko zdjąć) ani żadnych kosztownych rzeczy, bo szpital nie bierze za nie odpowiedzialności. Przyda się jednak za to trochę gotówki (np. 50 zł) na drobne zakupy w bufecie i kiosku.
Gotówka przyda się również na uiszczenie opłaty za poród rodzinny. Obecność męża jest możliwa przy cięciu cesarskim, jednak po przyjęciu na oddział należy wypełnić karteczkę ze zgodą i opłacić 30 zł w kasie szpitalnej. W cenie zawiera się również obowiązkowy strój ochronny dla męża.
Pytałam również o sale jednoosobowe po cięciu cesarskim – niestety nie mają takich sal, co za tym idzie nie ma możliwości „wykupienia” sobie jedynki prywatnie.
Drogie mamy, jeśli rodziłyście na Polnej i macie jeszcze swoje propozycje do mojej listy bądź innego rodzaju sugestie związane ze szpitalem, proszę o wypowiedzenie się, każda informacja jest cenna 🙂