6 skutecznych sposobów na kaszel u dziecka – sprawdź, czy znasz je wszystkie!
Katar i kaszel to jedne z najczęstszych objawów infekcji u dzieci, pojawiające się w szczególności u tych uczęszczających do żłobków czy przedszkoli. W większości przypadków, symptomy te wywoływane są przez tzw. wirusowe infekcje górnych dróg oddechowych – które leczy się objawowo i bez konieczności podawania antybiotyku. W takiej sytuacji, warto zachować czujność (i spokój!), wnikliwie obserwować dziecko oraz na bieżąco reagować na to, w jakim kierunku zmierza choroba. Kiedy już jednak infekcja rozkręci się na dobre, warto mieć pod ręką sprawdzone sposoby na kaszel u dziecka. Ja zebrałam dzisiaj aż 6 takich, które w skuteczny sposób pomagają moim dzieciom – sprawdź, czy i Ty znasz je wszystkie 🙂
6 skutecznych sposobów na kaszel u dziecka – sprawdź, czy znasz je wszystkie!
Dbałość o jakość powietrza w mieszkaniu
W ostatnim artykule (TUTAJ) już wspominałam o tym, jak ważna jest dbałość o jakość powietrza w mieszkaniu w czasie infekcji.
Jeśli choroba przebiega z kaszlem, to tym bardziej warto zadbać o wilgotność i temperaturę pomieszczenia, w którym przebywa czy śpi dziecko. Wszystko dlatego, że suche powietrze podrażnia gardło i wzmaga odruch kaszlu – co jest częste w szczególności w czasie jesienno-zimowym (tj. w okresie grzewczym).
Takie najważniejsze aspekty to: odpowiednie nawilżenie (na poziomie 40-60%), niska temperatura (17-19 stopni), regularne wietrzenie (warto wpuszczać chłodne powietrze i je wymieniać kilka razy dziennie), a także oczyszczanie powietrza (np. przy użyciu oczyszczacza).
Obniżenie temperatury w pomieszczeniu, a także jego odpowiednie nawilżenie będzie w stanie skutecznie przeciwdziałać wysuszeniu śluzówek, a co za tym idzie – z pewnością wyciszy odruch kaszlu.
Inhalacje i aromaterapia
W łagodzeniu kaszlu, pomocne będą również inhalacje solą fizjologiczną. Przy kaszlu produktywnym (tzw. „mokrym”) zaleca się inhalacje z soli hipertonicznej (3%), które zadziałają osmotycznie („ściągając” wodę do dróg oddechowych), co zmniejszy lepkość wydzieliny i ułatwi dziecku jej odkrztuszenie.
Zmniejszenie nasilenia kaszlu można uzyskać także, stosując olejki eteryczne – w formie aromaterapii (za pomocą dyfuzora) oraz miejscowo, na skórę (po rozcieńczeniu!). Wtarcie wazeliny z dodatkiem olejków eterycznych w skórę klatki piersiowej na 30 minut przed snem zmniejszy znacząco nasilenie nocnego kaszlu w przebiegu infekcji układu oddechowego.
Wzmacniająco i antyseptycznie na górne drogi oddechowe zadziała np. eteryczny olejek tymiankowy. Tymianek ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, a substancje zawarte w zielu tymianku pospolitego dodatkowo przyspieszają ewakuację zalegającego śluzu o charakterze zapalnym z dróg oddechowych.
Na rynku są dostępne również inne olejki eteryczne na kaszel, ale to takie dopuszczone dla dzieci powyżej 3 roku życia – więc o nich tu nie wspominam. Jeśli masz wątpliwości, to zawsze warto kierować się wskazówkami pediatry, który dobrze zna dziecko.
Naturalny syrop na kaszel
Większość zakażeń górnych dróg oddechowych jest pochodzenia wirusowego, a więc przepisywanie przez lekarzy antybiotyków na kaszel zupełnie mija się z celem.
My w swojej domowej apteczce zawsze mamy Hederasal – produkt leczniczy o udowodnionym działaniu naukowym. Używam go u naszych dzieci wspierająco, jako środek wykrztuśny w przypadku produktywnego (mokrego) kaszlu.
Hederasal to znany i sprawdzony syrop na kaszel nadający się do stosowania u dzieci już od 2 roku życia. Jest to oczywiście lek bez recepty, dostępny w każdej aptece. Głównym składnikiem tego syropu jest wyciąg z liści bluszczu pospolitego, który:
- działa wykrztuśnie,
- rozkurcza oskrzela, a także
- rozrzedza wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych.
Wyciąg z liści bluszczu pospolitego (Hedera helix) jest zalecany właśnie w leczeniu kaszlu w przebiegu infekcji układu oddechowego. Według badań naukowych, stosowanie tego wyciągu skutkuje istotnym zmniejszeniem nasilenia oraz długości trwania kaszlu.
Przeczytaj jeszcze: 5 najczęstszych błędów popełnianych przez rodziców, kiedy ich dzieci chorują.
Kolejne sposoby na kaszel u dziecka:
Domowe preparaty
W zwalczaniu kaszlu, można stosować również naturalne, domowe preparaty o działaniu:
- poślizgowym (tworzące warstwę w śluzówkach) – jak np. miód czy zwykły kisiel,
- łagodzącym i nawilżającym – różnego rodzaju napary do picia, np. herbata z lipy czy
- wykrztuśnym (przy produktywnym kaszlu) – np. syrop z cebuli, który rozrzedza wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszanie.
Wspomagająco, do herbat czy naparów można stosować również miód – który nie tylko wzmacnia organizm i poprawia odporność immunologiczną, ale również ułatwia zasypianie, a podawany wieczorem wpływa na zmniejszenie nocnego kaszlu i lepszą jakość snu.
Warto jednak pamiętać, by te domowe sposoby stosować jedynie wspierająco – na początku infekcji czy w formie uzupełnienia kuracji (jako drugi preparat).
Odpowiednie nawodnienie
Właściwe nawodnienie organizmu w czasie infekcji, zwłaszcza takiej przebiegającej z kaszlem – jest często kluczowe dla prawidłowego przebiegu procesu zdrowienia. Odpowiednia podaż wody jest ważna szczególnie podczas stosowania leków czy domowych preparatów wykrztuśnych.
Dzięki piciu wody (lub innych napojów, najlepiej ciepłych) gardło jest cały czas nawilżone – co minimalizuje ból i podrażnienia spowodowane kaszlem, a także zmniejsza częstotliwość i nasilenie ataków kaszlu.
Dodatkowo, w kaszlu tzw. „mokrym”, zalegająca wydzielina ulega upłynnieniu, a co za tym idzie – dziecku jest o wiele łatwiej ją odkaszlnąć. Swoją drogą, warto uczyć odkrztuszania i pozbywania się wydzieliny dzieci już od najmłodszych lat.
Pomocnym sposobem w dużych atakach kaszlu będzie również przełykanie czy popijanie wody często, ale małymi łyczkami.
Właściwa pozycja ciała
W pozycji leżącej, organizm dziecka może mieć trudność z naturalnym oczyszczeniem dróg oddechowych, a spływająca wydzielina będzie gromadzić się w gardle i przełyku. Taki stan zwykle zmusza do oddychania przez usta, co powoduje wysuszenie i podrażnienie tylnej ściany gardła – wzmagając tym samym kaszel.
Właściwa pozycja ciała podczas leżenia, taka jak wyższe ułożenie głowy na poduszce, a także spanie na boku mogą znacząco zmniejszyć odruch kaszlu podczas snu (wydzielina nie będzie wówczas spływać bezpośrednio po gardle i nie podrażni tak dróg oddechowych).
Będąc jeszcze przy temacie pozycji ciała, takim „bonusowym” sposobem na walkę z kaszlem będzie również oklepywanie pleców. Oklepywanie ma na celu oderwanie i usunięcie zalegającej wydzieliny z drzewa oskrzelowego, a co za tym idzie poprawę i utrzymanie drożności oskrzeli – świetnie sprawdzi się jako działanie wspierające w przebiegu produktywnego kaszlu.
Najlepiej wykonywać je rano, po podaniu leków wykrztuśnych oraz każdorazowo po kaszlu czy wykonaniu inhalacji. W tym celu należy złożyć dłoń w „łódeczkę” i mocno oklepywać plecy od dołu ku górze, w kierunku ramion. W przypadku podawania leków wykrztuśnych – na 15 minut po podaniu leku.
***
Jak oceniasz przytoczone przeze mnie sposoby na kaszel u dziecka?
Były dla Ciebie znajome czy niekoniecznie?
Ja odkąd stosuję wszystkie wyżej wymienione sposoby, to kaszel moich dzieci w czasie infekcji jest znacznie mniej intensywny i przechodzi o wiele szybciej. Ciekawa jednak jestem, jakie są Twoje patenty na walkę z kaszlem u dziecka – koniecznie podziel się nimi w komentarzu poniżej ❤️⬇️
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Artykuł pełni rolę informacyjną i nie stanowi porady medycznej ani zalecenia, służy wyłącznie celom edukacyjnym.
Źródła:
1. Charakterystyka Produktu Leczniczego Hederasal.
2. B. Kędzia, E. Hołderna-Kędzia, Zastosowanie miodu i roślin leczniczych w chorobach ośrodkowego układu nerwowego, Post Fitoter 2018; 19(2): 128-133.
3. Z. Doniec, A. Mastalerz-Migas, K. Krenke, H. Mazurek, P. Bieńkowski, Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ, Lekarz POZ 4/2016, s. 305-321.
4. K. Schönknecht, H. Krauss, J. Jambor, A. M. Fal, Leczenie kaszlu w przebiegu infekcji dróg oddechowych – efekt połączenia związków czynnych pochodzenia naturalnego z tymolem, Wiadomości Lekarskie 2016, tom LXIX, nr 6, s. 793-800.
Materiał powstał przy współpracy z WZZ „Herbapol” SA
Zdjęcia: More for Family Fotografia
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN WPIS? BĘDZIE MI BARDZO MIŁO, JEŚLI:
- zostawisz pod nim komentarz,
- polubisz mój fanpage na Facebooku,
- zaobserwujesz mój profil na Instagramie.