fbpx
Mental Health

Postanowienia noworoczne – czy warto je robić?

Kto z nas nigdy nie tworzył postanowień noworocznych, niech pierwszy rzuci kamieniem 😉 Choć z jednej strony początek roku sugeruje nam świeży start i nowe szanse, z biegiem lat budzi także liczne wątpliwości. Być może i Ty doświadczyłaś poczucia, że znaczna część postanowień często upada wraz z pierwszymi tygodniami nowego roku. Czy zatem w ogóle warto je robić? W dzisiejszym artykule opowiem Ci jak spojrzeć na proces planowania i realizacji postanowień, by zwiększyć szanse na ich sukces i jakie strategie możesz zastosować, by Twoje noworoczne postanowienia przekształciły się w rzeczywistość. W końcu kto nie chciałby wyznaczać celów, które naprawdę mają szansę się zrealizować? 😉

 

Postanowienia noworoczne – czy warto je robić?

 

1. Zastosuj efekt świeżego startu

 

Najpierw warto się zastanowić, jakie aspekty mogą wpłynąć na skuteczność naszych postanowień. Oczywiście każdy moment jest dobry, by coś zmienić w swoim życiu i nie musimy czekać ze zmianą do początku roku, ale według badania The Fresh Start Effect: Temporal Landmarks Motivate Aspirational Behavior, tzw. efekt świeżego startu sprawia, że jesteśmy bardziej skłonni do podejmowania ambitnych działań w okresach uznawanych za nowe początki, takich jak początek nowego roku.

Coś jednak w tym jest, że takie „znaczące chwile” potrafią być silnym motywatorem do podejmowania różnego rodzaju aspiracyjnych postanowień.

Oczywiście nie musi to być akurat Nowy Rok, ale faktycznie spróbuj wybrać specjalny moment do rozpoczęcia zmian, taki, który zapamiętasz. Ja na przykład pamiętam, że do kupienia karnetu na siłownię zmotywowałam się wraz z 1 września, kiedy mój syn poszedł po raz pierwszy do szkoły. Co prawda to dowód anegdotyczny (czyli mój subiektywny przypadek), ale faktycznie udało mi się „wytrwać” w tym postanowieniu po dziś dzień.

Pamiętaj jednak, że nowy rok nie oznacza nowego życia. Nowe życie zaczyna się w momencie, gdy ZDECYDUJESZ, że naprawdę chcesz coś zmienić.

 

 

Postanowienia noworoczne – czy warto je robić?

 

2. Planuj intencjonalnie

 

Nie od dziś wiadomo, że świadome planowanie oraz formułowanie konkretnych planów może znacząco wpływać na ich skuteczność. Potwierdziło to też badanie Implementation Intentions in Goal Achievement: A Meta-analysis of Effects and Processes, które skupiało się na roli tzw. intencji realizacyjnych (implementation intentions) w osiąganiu celów.

Mówiąc bardzo krótko, intencje realizacyjne to konkretne plany dotyczące, gdzie, kiedy i jak zamierzamy osiągnąć nasze cele. Badanie potwierdziło, że osoby, które precyzyjnie planowały sposób osiągnięcia swoich cele, były bardziej skuteczne w realizacji swoich postanowień. Do takiego intencjonalnego planowania szczerze polecam Ci metodę SMART – jedną z najbardziej znanych metod wspierających w wyznaczaniu celów. Jest to jednocześnie akronim od pięciu cech, które dobrze by spełniał Twój cel (lub postanowienie nowowroczne).

Intencje realizacyjne wg metody SMART to cele:

  • Specific czyli skonkretyzowane – takie, które precyzyjnie określają, co chcemy osiągnąć,
  • Measurable czyli mierzalne – dostarczające konkretnej miary naszego postępu,
  • Achievable czyli osiągalne – idealny cel nie może być ani zbyt łatwy, ani za bardzo ambitny,
  • Realistic czyli realistyczne – a więc możliwy do osiągnięcia,
  • Time-bound czyli określony czasowo – zatem ze ściśle ustalonym deadlinem i/lub zakresem prac.

Więcej o tym, jak identyfikować swoje cele, radzić sobie z zero-jedynkowym podejściem w myśl zasady „wszystko albo nic” i świadomie budować swoją codzienność znajdziesz w mojej książce „50 lekcji zmieniających życie. E-book motywacyjno-rozwojowy dla chcących żyć lepiej.”

 

 

 

Chciałabym, żeby ten e-book zainspirował Cię do tego, jak to właśnie Ty możesz wprowadzić pewne zmiany do swojej codzienności – tym samym polepszając jakość swojego życia. Wiele osób poszukuje swojej ścieżki w życiu albo sama nie wie czy i jakiego wsparcia w ogóle potrzebuje. Ta książka jest poparta konkretnymi przykładami z mojej codzienności i wypełniona przemyśleniami i technikami, które ułatwiają moje życie każdego dnia.

 

 

Postanowienia noworoczne – czy warto je robić?

 

3. Włącz metodę kluczowych nawyków

 

Od lat wychodzę z założenia, że suma małych rzeczy potrafi dać duży efekt. Moim zdaniem nie ma nic gorszego jak zbyt duży przypływ motywacji w myśl „Od dzisiaj to ja zmieniam całe swoje życie. Zaczynam biegać, chodzić na fitness, rezygnuję ze słodyczy…”. Bardzo szybko początkowy zryw zaczyna mieszać się z frustracją, a za chwilę z całkowitym odpuszczeniem. Brzmi znajomo?

Uważam, że pierwszym krokiem do zmiany będzie zmiana drobnych nawyków, którym każdego dnia bezwiednie ulegamy. W świetnej książce Siła nawyku, jej autor Charles Duhigg udowadnia, że odpowiednie pokierowanie wyrobieniem nowych lub zmianą dotychczasowych nawyków może diametralnie odmienić nasze życie. 

Jednym z jej głównych punktów jest idea tzw. kluczowych nawyków (keystone habits), czyli małych zmian w życiu codziennym, które mogą wywołać lawinowy efekt pozytywnych zmian. To tak ładniej nazwana metoda małych kroków, którą stosuję 😉 – ale niezwykle skuteczna! Również Efekt kuli śnieżnej z psychologii mówi, że początkowo niewielkie działania, wzajemnie nasilane będą prowadzić do coraz to lepszych efektów – podobnie jak kula śnieżna tocząca się z góry, stając się coraz większą w miarę zbierania śniegu (temu tematowi poświęciłam całą lekcję w moim e-booku).

Chodzi tutaj o to, by wdrażać w swoje życie minimum zmian, które w efekcie dostarczą nam maksimum efektów. Zacznij od jednego dnia w tygodniu na siłowni. Od jednego małego batonika zamiast tabliczki czekolady. Od jednej łyżeczki cukru zamiast dwóch (ja tak całkowicie zrezygnowałam z cukru!). Od chodzenia po schodach zamiast jazdy windą. Niech te zmiany wejdą Ci w krew i staną się częścią Twojego życia. 

 

Postanowienia noworoczne – czy warto je robić?

 

Nawet Arystoteles powiedział „Jesteśmy tym, co wielokrotnie czynimy. Doskonałość nie jest zatem aktem, ale nawykiem”. I coś w tym jest! Pamiętaj, że nawet te drobne zmiany, które wprowadzasz do swojej codziennej rutyny, będą miały duże znaczenie dla realizacji Twojego dużego celu 🙂

Co więcej, klucz do sukcesu to nie tylko sama deklaracja swoich celów, ale przede wszystkim świadomość procesu, który za nimi stoi. Każdy nowy rok przynosi ze sobą wyjątkową szansę na zmiany i samorozwój, a zrozumienie własnych mechanizmów psychicznych może mieć istotne znaczenie w kierunku ich osiągnięcia.

Dziękuję Ci za przeczytanie tego artykułu i towarzyszenie mi w refleksji na temat postanowień noworocznych. Niech ten nowy rok będzie dla Ciebie czasem nie tylko nowych celów, ale przede wszystkim owocnych zmian i spełnionych postanowień! 🙂

 


Może zainteresuje Cię jeszcze: Jak zmotywować się do ćwiczeń? 5 moich sposobów.



Źródła:
1. Hengchen Dai, Katherine L. Milkman, Jason Riis: The Fresh Start Effect: Temporal Landmarks Motivate Aspirational Behavior, Management Science, 2014.
2. Peter M. Gollwitzer, Paschal Sheeran: Implementation Intentions and Goal Achievement: A Meta‐analysis of Effects and Processes (Advances in Experimental Social Psychology), Elsevier, 2006.
3. Charles Duhigg: Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie, PWN, 2013.


Zdjęcia: More for Family Fotografia


SPODOBAŁ CI SIĘ TEN WPIS? BĘDZIE MI BARDZO MIŁO, JEŚLI:
  • zostawisz pod nim komentarz,
  • polubisz mój fanpage na Facebooku,
  • zaobserwujesz mój profil na Instagramie,
  • dołączysz do mnie na TikToku.