fbpx
Dziecięcy Świat

Pomysły na prezent dla dzieci 1-6 lat: najlepsze zabawki edukacyjne i Montessori.

Szukasz idealnego prezentu pod choinkę dla swojego dziecka? W dzisiejszym artykule zebrałam najciekawsze moim zdaniem pomysły na prezent dla dzieci w przedziale wiekowym od 1-6 lat. Przedstawię Ci w nim najlepsze zabawki edukacyjne i Montessori. Wszystkie z nich zostały dość intensywnie przetestowane przez nasze pociechy, dlatego możesz mieć pewność, że przeczytasz tu recenzję z pierwszej ręki 🙂

Pomysły na prezent dla dzieci 1-6 lat

 

Producentem wszystkich zabawek jest popularna marka Chicco (która jest partnerem tego artykułu), a pochodzą one z dwóch linii:

 • Edu4You – to zabawki edukacyjne inspirowane metodą Montessori dla dzieci w wieku od 2-6 lat i
 • Happy Music – czyli zabawki muzyczne dla dzieci w wieku od 1-6 lat.

Edu4You to nowa linia zabawek edukacyjnych, inspirowanych nurtem Montessori – które dzięki różnym bodźcom wprowadzają dzieci w świat nauki poprzez zabawę i różnego rodzaju interakcje. Zabawki te oferują różne podejścia do nauki, przez co można wybrać tę możliwie najbardziej dopasowaną do wieku dziecka, etapu jego rozwoju czy charakteru. Dzięki temu, cała linia Edu4You idealnie wpisuje się jako wsparcie edukacji dzieci w różnym wieku, ze szczególnym naciskiem na ten okołoprzedszkolny.

Linia Happy Music z kolei to muzyczne zabawki edukacyjne pozwalające dzieciom na obcowanie z dźwiękami i zabawę instrumentami. Jest to bardzo ważny element doświadczania świata – słuchanie piosenek i zabawa dźwiękami pozwalają nie tylko na odkrywanie różnych rodzajów muzyki oraz własnego stylu, ale również stymulują ważne obszary mózgu. Jest to szczególnie istotne w rozwoju dziecka już od najmłodszych lat, ponieważ pozwala zachować jego naturalną otwartość na nowe bodźce.

Co bardzo fajne, zabawki wyposażone są w elektroniczny, interaktywny przewodnik, który prowadzi dzieci przez różne poziomy zabawy i zapewnia bieżącą informację zwrotną. To ważny element, bo jedną z cech idealnej zabawki edukacyjnej jest właśnie zasada stopniowania trudności – kiedy to spośród dostępnych funkcji dziecko może wybrać taką, która odpowiada jego aktualnemu etapowi rozwoju, a w miarę wzrostu umiejętności – może przejść na wyższy poziom.

 

i

Pomysły na prezent dla dzieci 1-6 lat: najlepsze zabawki edukacyjne i Montessori

i

Edu Wesoły Alfabet – powiedz i pokaż

 

To zabawka z linii Edu4You, która przeznaczona jest głównie dla dzieci w wieku od 3-6 lat.

Najlepsze zabawki edukacyjne dla dzieci to takie, które skupiają się na jednym temacie – to tzw. zasada izolacji jednej trudności. Polega ona na tym, że jedna zabawka ma służyć opanowaniu jednego tematu. I tak jest w tym przypadku! Edu Wesoły Alfabet to elektroniczna zabawka edukacyjna, która uczy dzieci liter alfabetu poprzez dwa tryby zabawy:

 • Tryb ABC – dziecko umieszcza literę we właściwym otworze (zgodnie z ilustracjami na otwartej stronie książeczki), a zabawka uczy je nazwy i poprawnej wymowy. Dzięki funkcji autokorekty, rozpoznaje czy litera została umieszczona we właściwym miejscu,
 • Tryb ruchu – w tej opcji, dziecko naciska duży przycisk w kształcie litery A, a zabawka prosi o ułożenie ciała na kształt wskazanej litery (zgodnie z ilustracją w książeczce).

W zestawie znajduje się zintegrowana, 7-stronicowa książeczka z kolejnymi literami alfabetu i dedykowanymi grafikami (ilustrującymi, jak je pokazać za pomocą ciała), a także 26 kafelków 3D z literkami. Za pomocą Edu Wesoły Alfabet można stworzyć aż 26 zdań dotyczących liter alfabetu, a także odtworzyć 3 piosenki.

Myślę, że to super zabawka na start dla dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z alfabetem – jako wstęp do nauki pisania i czytania. Bardzo podobają mi się też takie formy aktywizacji jak przewracanie stron, układanie literek czy opcja ruchowa – bo dzięki temu, że dziecko się bawi, o wiele łatwiej również przyswaja nowe informacje 🙂

Wesoły alfabet jest dostępny TUTAJ.

 

 

Edu Pierwszy stolik przedszkolaka

 

To absolutna nowość w linii Edu4You i pewnego rodzaju rozszerzenie Edu Wesoły AlfabetEdu Pierwszy stolik przedszkolaka to mówiąca tablica (przeznaczona dla dzieci w wieku od około 3-6 lat) zainspirowana metodą Montessori, która stanowi doskonałe wprowadzenie do nauki czytania i pisania.

Może towarzyszyć dziecku na ważnych etapach jego rozwoju, będzie wspierać robienie postępów, a także pozwoli uczyć się na błędach. To ważny aspekt – jest tak skonstruowana, aby dziecko mogło dokonać kontroli popełnionego błędu (zasada samokontroli).

Dodatkowo, Edu Pierwszy stolik przedszkolaka spełnia również już wspomnianą zasadę stopniowania trudności – z uwagi na wbudowane 3 rozwojowe tryby zabawy dostosowane do wieku dziecka, takie jak:

 • Nauka alfabetu i pierwszych słów – 3L+
 • Dopasowanie pierwszych liter do słów – 4L+
 • Pisanie całych słów litera po literze – 5L+

Zestaw zawiera interaktywną tablicę, 26 liter alfabetu w wersji 3D26 kafelków przedstawiających zwierzęta i przedmioty z najbliższego otoczenia dziecka, świecący przycisk „ABC” – który uruchamia 2 piosenki o alfabecie i powtórzenie ostatnio wypowiedzianego zdania, a także podręczny schowek na małe elementy (wewnątrz, pod elektronicznym panelem).

To zdecydowanie wart uwagi pomysł na prezent, w szczególności jeśli mamy w domu więcej niż jedno dziecko – bazując na naszym przykładzie, świetnie nada się zarówno dla niespełna 3-latki, jak i 6-latka! 🙂

Stolik przedszkolaka można kupić TUTAJ.

 


Przypominam, że jestem na Instagramie! @blondpanidomu – zapraszam do obserwacji 🙂


Pomysły na prezent dla dzieci – kolejne propozycje:

 

Mata Poznaj świat – baw się i koduj

 

To kolejna nowość z linii Edu4You zainspirowana metodą Montessori i jednocześnie pierwsza zabawka do kodowania, która jak w poprzednich przypadkach „rośnie razem z dzieckiem” – będzie odpowiednia więc dla dzieci w wieku od 2-6 lat.

Mata Poznaj świat – baw się i koduj wprowadza dziecko w świat programowania – kluczowej umiejętności przyszłości. Dodatkowo, dzięki niej, nasza pociecha może nauczyć się nowego sposobu rozwijania logicznego myślenia i wyobraźni przestrzennej.

Zabawka zawiera aż 60 misji – wystarczy wybrać kartę, zeskanować ją i rozpocząć nową przygodę! Samolocik z kolei rozpoznaje miejsce lądowania i natychmiast daje podpowiedź, w jaki sposób prawidłowo ukończyć misję.

Dzięki zabawce można poznać ponad 70 ciekawostek na temat zwierząt i kontynentów, a dodatkowo rozwijać umiejętność programowania, logicznego myślenia, naśladowania i kontynuowania sekwencji, a także myślenia przyczynowo-skutkowego.

Mata poznaj świat – baw się i koduj posiada aż 5 trybów gry:

 • Swobodne poznawanie – ciesz się lotem, gdziekolwiek chcesz – 2L+
 • Odkrywaj misje – posłuchaj dźwięków i znajdź miejsce, z którego pochodzą – 3L+
 • Misja detektywistyczna – zabierz samolocik na kontynent, w którym żyją wskazane zwierzęta – 4L+
 • Misja podróżnicza – wyląduj w 3 lokalizacjach z karty w poprawnej kolejności – 5L+
 • Misja nawigacyjna – zaprogramuj ścieżkę i znajdź ukryte zwierzę – 6L+

W zestawie znajduje się: miękka mata do zabawy (110×80 cm), elektroniczny samolot, 31 kart misji oraz 15 płytek, aby zaprogramować ścieżkę.

Mata do kodowania jest dostępna TUTAJ.

 

 

Pomysły na prezent dla dzieci 1-6 lat

Mata grająca do tańczenia

 

To nowość z linii muzycznej Happy Music – przeznaczona dla dzieci w wieku od 1-4 lat. Mata grająca do tańczenia to elektroniczny parkiet taneczny, dzięki któremu dziecko poznaje świat muzyki – poprzez zabawę.

Posiada 3 tryby zabawy, w zależności od wieku dziecka:

 • Tryb Freestyle – to swobodna zabawa, podczas której dziecko uczy się nut, kolorów i kształtów – 1L+
 • Poczucie rytmu – dziecko podąża za rytmem każdej z 7 piosenek do tańca – 2L+
 • QUIZ – dziecko udziela odpowiedzi na pytania DJ MIC – 3L+

Mata grająca do tańczenia to aż 17 piosenek i ponad 50 zdań dotyczących edukacji muzycznej!

Na zestaw składa się duża mata (92x55x20 cm) zawierająca aż 8 interaktywnych obszarów oraz mówiący mikrofon, który obraca się o 360° i prowadzi dziecko rytmicznym krokiem poprzez świat pełen dźwięków. Dodatkowe funkcje to 7 kolorowych świateł z efektem disco – światła RGB zmieniają kolory, kiedy dziecko podąża w rytm muzyki, a także regulacja głośności – wystarczy obrócić pokrętło, by móc dostosować preferowany poziom.

Zarówno ta, jak i wszystkie pozostałe pomysły na prezent dla dzieci z dzisiejszego artykułu spełniają kolejną cechę idealnej pomocy dydaktycznej w teorii montessoriańskiej, a mianowicie: zasadę estetyki i atrakcyjności. Polega ona na tym, że choć wielu rodziców preferuje pastele i ascetyzm to przede wszystkim najważniejsze jest, by zabawka przyciągała uwagę dziecka i zachęcała je do zabawy.

Dla niego najlepsze będzie więc: to, czym chce się bawić. Zaprezentowane przeze mnie zabawki zdecydowanie mają „zapraszający” charakter, a także zachęcają swoim kolorem, kształtem, fakturą i dźwiękiem. To często bagatelizowane, ale bardzo ważne elementy wspierające prawidłowy rozwój naszej pociechy.

Matę do tańczenia można kupić TUTAJ.

 

 

Koniecznie daj mi znać, jak przypadły Ci do gustu nasze pomysły na prezent dla dzieci! Znałaś wcześniej te produkty? Słyszałaś o założeniach koncepcji Montessori?

 

Bardzo jestem ciekawa Twojej opinii 🙂 Będzie mi miło, jeśli podzielisz się nią w komentarzu poniżej ⬇️ A jeśli interesują Cię takie inspiracje prezentowe, to na blogu znajdziesz moje pozostałe pomysły na prezent dla dzieci – dla różnych grup wiekowych.

 


Partnerem publikacji była marka Chicco


Zdjęcia: More for Family Fotografia


SPODOBAŁ CI SIĘ TEN WPIS? BĘDZIE MI BARDZO MIŁO, JEŚLI:
 • zostawisz pod nim komentarz,
 • polubisz mój fanpage na Facebooku,
 • zaobserwujesz mój profil na Instagramie.