fbpx
Recenzje

Pieluszki jednorazowe – czy mogą być ekologiczne?

Pieluszki ekologiczne to taki produkt, o którego istnieniu dowiedziałam się stosunkowo niedawno. Do tej pory rozróżniałam pieluchy na popularne jednorazówki oraz te wielorazowe – nigdy jednak nawet nie rozważałam sięgnięcia po te drugie, bo wydawało mi się, że to raczej czasochłonna sprawa. Okazuje się jednak, że ekopieluszki mogą być świetną alternatywą dla popularnych na rynku pieluszek jednorazowych. No dobrze, ale co to właściwie znaczy „ekologiczne pieluszki”? Czy pieluszki jednorazowe mogą być ekologiczne? Jak wybrać najlepsze pieluszki i na co zwrócić uwagę przy zakupie? Jak sprawdzić, czy pieluszki faktycznie są „eko”? Postaram się odpowiedzieć na te i szereg innych pytań, które prawdopodobnie Ci się nasuną w czasie czytania tego wpisu 🙂

Wszyscy rodzice chcieliby, by ich dzieci były zdrowe – prozaiczne, ale prawdziwe 🙂 My przez ponad pół roku walczyliśmy z nawracającymi infekcjami układu moczowego naszej córki. Problem był o tyle złożony, że była ona jeszcze za mała na całkowite odpieluchowanie, a jednocześnie bardzo zależało nam na wsparciu skutecznego leczenia tej przypadłości.

To właśnie wtedy przyjaciółka podsunęła mi myśl pt. „A próbowałaś zmienić pieluchy na inne?”. Dotychczas używaliśmy różnych pieluszek popularnych marek i wydawało nam się, że wszystko jest w porządku… Mówiąc zupełnie szczerze to nawet nie przyszło mi do głowy, żeby to w nich szukać podłoża problemu.

 

 

Czy wiesz z czego produkowane są zwykłe pieluszki?

 

Niby od zawsze wiedziałam, że standardowe pieluszki jednorazowe zanieczyszczają środowisko i mają kiepski skład, ale jakoś tak wydawało mi się, że przecież ja i tak nie mam żadnego wyboru. Nie mając pojęcia jak w dzisiejszych czasach wygląda wielorazowe pieluchowanie dziecka z góry odrzuciłam tę metodę.

Kiedy jednak infekcje u Oliwki nawracały i to ze zdwojoną mocą szukałam informacji w badaniach naukowych na ich temat praktycznie wszędzie. Można by powiedzieć, że zrobiłam już doktorat w temacie infekcji bakteryjnych u małych dziewczynek 🙂

Okazało się, że faktycznie jednorazowe pieluszki mogą mieć wpływ na częstość zachorowań u dzieci – choćby dlatego, że są zrobione z plastiku.

Nefrolog, pod którego opieką jest Oliwka powiedział, że taka jednorazowa pielucha to szklarnia, a mówiąc bardziej obrazowo = plastikowa reklamówka założona na pupę. Brak jakiejkolwiek wentylacji powoduje, że tworzy się pod taką pieluchą swoisty mikroklimat – wprost idealny dla wzrostu drobnoustrojów chorobotwórczych.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Nauk Medycznych w Teheranie potwierdzają, że jednorazówki zwiększają ryzyko wystąpienia zapalenia układu moczowego (ZUM) – w porównaniu do pieluch wielorazowych. Ponieważ jednak pieluchy wielorazowe nie są obecnie często używane, zaleca się używanie pieluch jednorazowych wyposażonych w system wentylacji i/lub systemy alarmowe – takie jak np. pasek zmieniający kolor po zamoczeniu.

Jeśli jesteś mamą dziewczynki to być może zetknęłaś się już z tym tematem – szczyt zapadalności u naszej płci przypada między 2 a 6 r.ż., a na dodatek ryzyko zakażenia jest 10-30 razy większe u dziewcząt w porównaniu z chłopcami! Spowodowane jest to krótszą cewką moczową u dziewczynek, a więc krótszą dla patogenów drogą do pokonania. Z kolei u chłopców brak odpowiedniej wentylacji powodować będzie przegrzewanie genitaliów, co może mieć znaczący wpływ na płodność w życiu dorosłym.

Alergie skórne i odparzenia to inne widoczne skutki korzystania z pieluch jednorazowych. Ja mam to „szczęście” być mamą dwójki małych atopików, więc również temat różnego rodzaju podrażnień skórnych nie jest mi obcy.

 

 

Wpływ pieluch jednorazowych na środowisko naturalne

 

Kwestie zdrowia w kontekście używania pieluch jednorazowych to jedno. Druga, ale nie mniej ważna sprawa to wpływ tego typu artykułów higienicznych na środowisko naturalne. Według dostępnych opracowań szacuje się, że standardowa pieluszka jednorazowa rozkłada się od 200 do około 500 lat.

Warto też podkreślić, że ilość dwutlenku węgla produkowana w związku z produkcją, transportem i rozkładem pieluch potrzebnych przez dajmy na to 2,5 roku użytkowania ich przez dziecko wynosi 550 kg. Stanowi to ważny element wpływający na powstawanie efektu cieplarnianego.

Bazując na tych obliczeniach można założyć, że każdego roku na wysypiskach śmieci ląduje około 260 000 ton zużytych pieluch jednorazowych, a około 5 milonów pieluch zużywanych jest każdego dnia! Brzmi to mało ekologicznie, prawda? Dane te osobiście mnie zmroziły i uważam, że powinny być wystarczającym bodźcem do włączenia kwestii pieluch do wszelkiego rodzaju komunikatów publicznych.

 

Co w takim razie?

 

Najlepszym możliwym wyborem z pewnością byłyby pieluszki wielorazowe i bardzo takie rekomenduję! Naprawdę, z tego co obserwuję – i miałam okazję sama przetestować – to już nie są pieluchy tetrowe, które trzeba prać i gotować, ale gotowe systemy do pieluchowania.

Jeśli jednak nie czujesz się na siłach by podejmować się „wielo-pielo”, nie masz na to ochoty albo podobnie jak ja – jesteś na takim etapie, że już może nie opłaca się rozpoczynać (Oliwka ma obecnie 20 miesięcy) to dla Ciebie polecam coś pośrodku, czyli jednorazowe pieluszki ekologiczne. Oli na co dzień używa takich w dwóch wersjach – klasyczne pieluszki oraz pieluchomajtki i moje obserwacje są następujące:

Pieluszki ekologiczne umieściłabym gdzieś w połowie drogi między popularnymi pieluszkami jednorazowymi, a wielokrotnego użytku.

Myślę, że mogą być fajną alternatywą dla rodziców, którzy nie mają czasu na zabawę z praniem wkładów pieluch wielorazowych, a jednocześnie takich, którym zależy na tym, by ich negatywne oddziaływanie na środowisko było możliwie jak najmniejsze.

 

 

Ekologiczne, biodegradowalne pieluszki jednorazowe

i

Pieluszki ekologiczne Bambiboo zostały zaprojektowane z zaangażowaniem i sercem, w trosce o nasze dzieci i środowisko naturalne. Ich cechą szczególną jest wykorzystanie do produkcji wysokiej jakości włókna bambusowego.

Bezpieczeństwo pieluszek potwierdzają liczne badania laboratoryjne i certyfikaty niezależnych instytutów, z którymi można zapoznać się na stronie internetowej marki. Pieluszki osiągają odpowiednie parametry biodegradacji i nadają się do kompostowania przemysłowego – na stronie znajdziesz również wykres prezentujący poziom degradacji pieluszek w czasie 75 dni testów.

Pieluszki Bambiboo zostały opracowane także z myślą o wrażliwej skórze dziecka – są miękkie i miłe w dotyku oraz zmniejszają ryzyko podrażnień. Konstrukcja i zastosowane materiały wspierają właściwą cyrkulację i odprowadzenie wilgoci, aby zapewnić suchą powierzchnię pieluszek w trosce o wrażliwą skórę dziecka. Są wyjątkowo chłonne, ale też co niesamowicie ważne – oddychające – dzięki zastosowaniu starannie wyselekcjonowanych materiałów, m.in. włókna bambusowego.

Dodatkowo, posiadają wskaźnik wilgotności w postaci paseczków, które zmieniając swój kolor na turkusowy wskazują, kiedy należy je zmienić (znajdują się one we wszystkich pieluszkach, niezależnie od rozmiaru). W przeciwieństwie do popularnych pieluszek jednorazowych, pieluszki ekologiczne Bambiboo mają neutralny zapach (a właściwie nie mają żadnego zapachu!), są nieperfumowane, a zawarta w nich pulpa drzewna jest niebielona chlorem.

 

 

Pieluszki ekologiczne – nasza opinia

 

Dla mnie pieluszki ekologiczne Bambiboo wygrywają w dwóch kwestiach – dbałości o środowisko naturalne oraz delikatną skórę dziecka. Cenię je też za to, że pomogły nam pożegnać się z nawracającymi infekcjami układu moczowego Oliwki. Do tego pieluszki te nie są bielone chlorem, co minimalizuje u niej skórne objawy alergii i AZS.

Mam świadomość, że to taka inwestycja w zdrowie zarówno mojego dziecka, jak i całej planety.

Myślę też sobie, że skoro większości z nas jest bliska troska o swoje pociechy przy jednoczesnej dbałości o naturę – bo przecież segregujemy śmieci czy chodzimy z własną torbą na zakupy – to przestawienie się na pieluszki ekologiczne będzie praktycznie nieodczuwalnym, ale kolejnym małym kroczkiem ku lepszemu 🙂

Pieluszki i inne ekologiczne produkty higieniczne możesz kupić online na stronie Bambiboo oraz w sklepach sieci Rossmann:

 

 

Daj znać, jakie Ty masz doświadczenia z pieluszkami – czy wiedziałaś, że te jednorazowe niekoniecznie mogą być dobrym wyborem?

Czy zastanawiałaś się nad innymi pieluszkami, na przykład wielorazowymi? Czy szukałaś alternatywy? A może korzystałaś (a właściwie Twoje dziecko) z ekologicznych jedno- lub wielorazówek? Napisz mi o tym w komentarzu poniżej 🙂

 


Źródła:

  1. Raport The Nappy Alliance, przedłożony w House of Lords Science & Technology, http://www.parliament.uk/documents/lords-committees/science-technology/st1nappyalliance.pdf
  2. K. Wiger, Promocja stosowania pieluch wielorazowych jako sposobu ograniczenia ilości odpadów komunalnych, KSAP, http://bip.m.ksap.gov.pl/sites/default/files/files/klara_wigier_promocja_stosowania_pieluch_wielorazowych_jako_sposobu_ograniczenia_ilosci_odpadow_komunalnych.pdf
  3. Iran J Pediatr, 2010 Mar;20(1):97-100, A. Fahimzad, M. Taherian, R. Dalirani, A. Shamshiri: Diaper type as a risk factor in urinary tract infection of children, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23056689/
  4. Borgis – Nowa Pediatria 1/2012, s. 12-20, A. Szalast, P. Dudzic, Pielęgnacja dziecka z zakażeniem układu moczowego, http://www.czytelniamedyczna.pl/4074,pielegnacja-dziecka-z-zakazeniem-ukladu-moczowego.html

 


Partnerem publikacji była marka Bambiboo


Zdjęcia: More for Family Fotografia


SPODOBAŁ CI SIĘ TEN WPIS? BĘDZIE MI BARDZO MIŁO, JEŚLI:
  • zostawisz pod nim komentarz,
  • polubisz mój fanpage na Facebooku,
  • zaobserwujesz mój profil na Instagramie