Prasowanie ubranek dziecięcych – dlaczego warto to robić?
W dzisiejszym wpisie spróbuję Cię przekonać do tego, że prasowanie ubranek dziecięcych to coś, co zdecydowanie warto robić! Choć odkąd w naszym domu zagościła pralko-suszarka, prasuję znacznie mniej, to są jednak rzeczy, które wymagają każdorazowego przeprasowania. Zaliczają się do nich między innymi ubranka dziecięce. Dlaczego warto je prasować? W jaki sposób to robić i przez jak długi okres życia dziecka? O tym wszystkim dowiesz się w poniższym tekście 🙂
Która z mam nie lubi kupować ubranek dla swojego dziecka? Robimy to jeszcze przed jego narodzinami i wtedy bardziej niż chętnie pierzemy w odpowiednich płynach, prasujemy i układamy w równe kupeczki. Kiedy jednak dziecko przychodzi na świat – a wraz z nim szara rzeczywistość i wieczne życie w niedoczasie – bardzo często zdarza nam się tych czynności zaniechać.
Musisz jednak wiedzieć, że aby ubrania były bezpieczne dla skóry Twojego dziecka należy je odpowiednio pielęgnować.
Nowe rzeczy przed założeniem dziecku absolutnie ZAWSZE muszą zostać najpierw wyprane, najlepiej w delikatnym proszku lub płynie do prania dla dzieci. Tylko w ten sposób zostanie z ich usunięta apretura – czyli substancja, która pokrywa materiał i która z całą pewnością może podrażnić wrażliwą skórę maluszka. No dobrze, tyle o praniu.
i
Dlaczego warto prasować ubranka dziecięce?
Komfort dziecka
Nie wiem czy wiesz, ale do prania ubranek niemowlęcych nie powinno się używać płynu do zmiękczania tkanin.
W związku z tym te mogą być szorstkie i nieprzyjemne w dotyku – w szczególności, jeśli zmagasz się z twardą wodą w domu. Częściowo ten problem może rozwiązać wspomniana już przeze mnie pralko-suszarka (bo wygładza), ale niestety niezbyt dobrze sprawdza się w suszeniu takich maleńkich ubranek (bo może je dodatkowo nieco kurczyć).
Przejechanie ich żelazkiem to jednak chwila-moment, a zawsze maluchowi będzie przyjemniej w miękkich, wygodnych ciuszkach.
Poza tym, skoro sama nie lubię siebie w pogniecionych rzeczach, to dlaczego moje dziecko ma tak chodzić? Także owszem – można nie lubić prasowania, ale siebie w wyprasowanych ubraniach już jak najbardziej 😉
Utrzymanie odpowiedniej higieny
Wysoka temperatura żelazka i wyrzut pary wodnej są w ranie usunąć z tkanin szkodliwe drobnoustroje. Prasowanie więc właściwie dezynfekuje ubrania czyli pełni tę funkcję, którą miało niegdyś ich gotowanie.
Jest to ogromnie ważne w pierwszych miesiącach życia dziecka, ale również i w kolejnych – jeśli zmaga się z różnego rodzaju alergiami czy problemami skórnymi. Poza tym – w przeciwieństwie do prania w wysokiej temperaturze – prasowanie na pewno nie zniszczy ubranek.
i
Jak długo prasować ubranka dziecięce?
Uwierz mi, że prasowanie nie jest wcale tak bardzo uciążliwe – wystarczy dobry sprzęt i prasowanie na bieżąco. Nie ma nic gorszego niż zbierające się sterty prania i poczucie, że cały czas siedzisz w otoczeniu ubrań, z którymi trzeba coś zrobić (a te bieżące zaczynają się kończyć).
Prasować teoretycznie nie musisz, jeśli tylko możesz sobie pozwolić na pranie w 95 stopniach – ale jak to zrobić, gdy większość ubranek dziecięcych ma napisane na metce zalecenia prania jedynie w 40?
Jeśli chodzi o prasowanie rzeczy noworodka, to pediatrzy zalecają, by te prasować przez co najmniej pierwsze 2 miesiące życia. Prasować należy też pościel, ręczniki, pieluchy tetrowe i wszystkie inne rzeczy, z którymi ma kontakt skóra dziecka. Ja prałam w płynie dziecięcym i prasowałam w tym czasie nawet nasze ubrania czy pościel – w końcu maluchy bardzo często w nocy lądują w łóżku rodziców – tak było i w naszym przypadku 😉
Od 3 miesiąca życia możesz ograniczyć się tylko do prasowania ubranek, które mają bezpośredni kontakt ze skórą – to jednak tak naprawdę wciąż zdecydowana większość garderoby 😉
A później? To już zależy od dziecka i jego indywidualnej wrażliwości. Możesz testowo nie prasować jednej rzeczy i sama ocenić czy coś się po tym eksperymencie dzieje 😉 Na pewno warto dłużej prasować rzeczy dzieci, które cierpią na wspomniane już alergie czy zwyczajnie mają wrażliwą skórę.
i
Jak prasować ubranka dziecięce?
Przy użyciu odpowiedniego sprzętu, który będzie również wygodny w użytkowaniu 🙂
Marka Braun zaprosiła mnie do przetestowania żelazka parowego Braun SI9188EBK i właśnie w ramach mojej recenzji trochę Ci dziś o nim opowiem…
i
Ważne funkcje żelazka
Stopa 3D FreeGlide
Od razu zwróciła moją uwagę! Pierwsza na świecie stopa 3D FreeGlide z zaokrąglonymi krawędziami i ściętymi brzegami, umożliwia bezproblemowe manewrowanie żelazkiem we wszystkich kierunkach, bez marszczenia materiału.
Kształt stopy (inspirowany deską snowboardową) zapewnia niezwykłą łatwość manewrów 360° po tkaninie – w przód i w tył, dla szybszego i efektywnego prasowania. Faktycznie dzięki niej bardzo łatwo jest dotrzeć do takich miejsc jak zaszewki, zamki, guziki, falbanki czy plisy (co może być szczególnie ważne dla rodziców dziewczynek 😉).
Do tego wszystkiego stopa została pokryta eloxalem, który jest dwukrotnie twardszy od stali nierdzewnej – co pozwala na lekkie przesuwanie żelazka po tkaninie, a jednocześnie gwarantuje wyjątkową odporność na zarysowania.
Moc pary – silny wyrzut i 3 aktywne strefy pary
Wysoka moc pary i odpowiednie rozmieszczenie aktywnych obszarów pary na stopie żelazka to tak naprawdę kluczowe kwestie, jeśli chodzi o uzyskanie możliwie jak najlepszych efektów prasowania.
Żelazko Braun SI9188EBK łączy imponującą moc – bo aż 2800 W – z trzema aktywnymi obszarami pary, dzięki którym w łatwy i szybki sposób można pozbyć się zagnieceń na każdego rodzaju materiałach. Stały strumień pary do 50 g/min, dodatkowe, silne uderzenie pary – aż 230 g/min (w pionie i poziomie) oraz precyzyjny wyrzut pary z czubka z łatwością poradzą sobie nawet z najtrudniejszymi zagnieceniami.
Żelazko to posiada również wygodną funkcję prasowania w pionie, dzięki czemu możemy odświeżyć ubrania, pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, drobnoustrojów czy wygładzić delikatne tkaniny (takie jak np. jedwab czy wełna).
Zaawansowana technologia iCare
Żelazko to jest wyposażone w nowoczesną technologię iCare, która zapewnia jednocześnie pełną ochronę tkanin, jak i perfekcyjne rezultaty prasowania.
Miałam okazję przetestować ją już przy pierwszym użyciu – kiedy to dziwiłam się, że bez ustawiania absolutnie żadnego poziomu żelazko zaczęło grzać! Okazało się, że innowacyjna funkcja iCare automatycznie ustawia bezpieczną temperaturę dla każdego materiału. Dostosowuje ją nawet do delikatnych tkanin – bez konieczności oczekiwania na nagrzanie lub schłodzenie stopy.
Dzięki temu nie dość, że możemy zaoszczędzić sporo czasu spędzanego na prasowaniu to żelazko samo dba o nasze ubrania, chroniąc je także przed przypaleniem (System Auto-Off) – nawet gdy zostawisz żelazko bez nadzoru (ale umówmy się – kto tak robi przy małych dzieciach w domu?). Nie mniej jednak sprzęt ten nie wymaga żadnych ustawień, co z pewnością zwiększa wygodę i prostotę jego użytkowania.
Cyfrowa blokada kapania
W absolutnie każdym dotychczas posiadanym żelazku spotkałam się z problemem wydobywania się wody przy maksymalnym ustawieniu pokrętła pary.
Teraz już wiem, że działo się tak ponieważ nienagrzana stopa nie zdążyła jeszcze zmienić jej w parę wodną, co powodowało kłopotliwe zachlapania prasowanych ubrań. W żelazku Braun SI9188EBK, innowacyjna cyfrowa blokada kapania (System Anti Drip) działa już od momentu włączenia żelazka – zapobiega dystrybucji wody, dopóki urządzenie się w pełni nie nagrzeje.
Ta technologia naprawdę działa! Dzięki niej możesz zaoszczędzić czas (i nerwy), a samo prasowanie stanie się jeszcze łatwiejsze.
i
Moja opinia?
Testowane przeze mnie żelazko parowe Braun SI9188EBK naprawdę mile mnie zaskoczyło. Nie sądziłam, że produkt z tak naprawdę niezbyt wysokiej półki cenowej będzie mógł pochwalić się szeregiem przydatnych funkcji.
Najbardziej cenię sobie w nim zaawansowaną technologię iCare – po raz pierwszy miałam okazję spróbować, jak to jest nie musieć myśleć o tym, jaką temperaturę prasowania zastosować na danym materiale!
Do tego wyrzut pary w trzech miejscach, specyficzny kształt stopy żelazka, precyzyjny wyrzut pary z czubka – wszystkie te rzeczy z pewnością sprawiły, że moje prasowanie stało się szybsze i dużo bardziej wygodne. Poza tym, w końcu dobrze działająca opcja anti-drip była ukojeniem na moje zszargane podczas dotychczasowego wykonywania tej czynności nerwy 😉
Mogę więc z całą pewnością stwierdzić, że cena tego sprzętu jest zdecydowanie adekwatna do jakości jaką oferuje. Jeśli jednak wolałabyś celować w coś nieco tańszego, być może z pomocą przyjdzie Ci ten ranking: Przegląd żelazek do 200, 300 i 400 zł.
Koniecznie opowiedz mi w komentarzu pod tym wpisem jak długo Ty prasujesz/prasowałaś ubranka dziecięce i dlaczego? Chętnie poznam Twoją opinię w tej kwestii 🙂
Partnerem publikacji była marka Braun,
autor poradnika: Jak prać i prasować ubranka dla noworodka?
Zdjęcia: More for Family Fotografia
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN WPIS? BĘDZIE MI BARDZO MIŁO, JEŚLI:
- zostawisz pod nim komentarz
- polubisz mój fanpage na Facebooku, tak, żeby być na bieżąco z nowościami
- zaobserwujesz mój profil na Instagramie