Dziecięcy Świat,  Inspiracje

Co kupić na Komunię? – 12 propozycji najlepszych prezentów.

Jak wiesz, na moim blogu od czasu do czasu pojawiają się sprawdzone porady i moje osobiste rekomendacje. Pomysł na ten tekst chodził za mną już od dłuższego czasu. Dlaczego więc akurat teraz postanowiłam poruszyć ten temat? Do uroczystości Pierwszej Komunii Świętej został raptem miesiąc, a część zapobiegliwych rodziców czy krewnych już wie, co kupić lub wręcz ma już prezent w domu. Zapewne wciąż jest jeszcze jednak duża grupa zagubionych, którzy chętnie skorzystają z podpowiedzi co, gdzie i za ile mogą kupić w prezencie. Czytelniczki cały czas sugerują mi we wiadomościach, o czym chciałyby u mnie przeczytać i bardzo się cieszę, że tak mocno liczą się z moją opinią także w tej kwestii. Jeśli Ty również jesteś zainteresowana pożegnaniem się z rozterkami pt. „Co kupić na Komunię?” – zrób sobie kawę i poznaj moich 12 propozycji najlepszych prezentów.

Wybór prezentu na Pierwszą Komunię to prawdziwe wyzwanie
i

Uroczystość kościelna od lat dzieciom kojarzy się głównie z atrakcyjnym podarunkiem od rodziców i najbliższych. Jednocześnie pojawia się wiele wątpliwości: Czy lepiej dać pieniądze czy prezent? Jeśli pieniądze, to ile? Jeśli prezent, to jaki i do jakiej kwoty? Jaki prezent wybrać dla chłopca, a jaki dla dziewczynki?

Czas ucieka, do pierwszych uroczystości nie zostało już wiele czasu, w związku z tym warto już teraz zastanowić się nad tym, co może ucieszyć małego komunistę. Moda na prezenty zmienia się z roku na rok. Wybieramy również pomiędzy tradycyjną pamiątką z uroczystości, a praktycznym upominkiem. Myślimy o tym, który prezent będzie „mądry” i „właściwy”.

Zawsze jednak powinniśmy pamiętać, by przedmiot podarowany na komunię był jak najlepiej dopasowany do charakteru i pasji dziecka.

 

Zdjęcie: Łukasz Roszyk Photography
 i
Dawniej kupno prezentu było o wiele prostsze

i

Królowały zegarki, złote łańcuszki i medaliki. Wyczekiwaną niespodzianką był rower. Ja na swoją Pierwszą Komunię Świętą dostałam właśnie biżuterię (którą notabene mam do dziś i noszę od czasu do czasu), rower, encyklopedię i tradycyjny aparat fotograficzny.

Dlatego też uważam, że przemyślany prezent będzie zawsze lepszym wyborem niż pieniądze, które potrafią się szybko rozejść.

Zdarza się też, że te zwyczajnie pokrywają (a przynajmniej w większej części) koszt przyjęcia, który przecież jest bardzo wysoki. Wyjątkiem może być sytuacja, kiedy wiemy, że komunista zbiera pieniądze na jakiś konkretny cel i wówczas możemy się całą rodziną przyczynić do jednego, większego zakupu.

To fakt, że dzisiaj, kiedy rynek zalewa nas ofertami gadżetów i sprzętów elektronicznych, decyzja o tym, co kupić jest coraz trudniejsza.  Dlatego już na początku warto określić sobie kilka kategorii zakupu.

Pierwsza decyzja powinna dotyczyć budżetu w jakim się poruszamy. Druga, nie mniej istotna kwestia, to indywidualne preferencje dziecka. Podarunek powinien być dostosowany do zainteresowań. Toteż zanim podejmiemy decyzję, przeprowadźmy wywiad lub zastanówmy się czy nasz chrześniak, bratanek, czy wnuczek jest gotowy na wybrany przez nas komunijny upominek.

 

Prezenty dla Geeka

 

Dziecięca fantazja nie zna granic, a dziewięciolatkowie są bardzo kreatywni. Lista pomysłów na podarunek komunijny może być długa i różnorodna. Jak wybrać rzecz, która jednocześnie będzie miłym zaskoczeniem i mądrą rozrywką? Z pomocą przychodzą tutaj producenci nowinek technologicznych.

Można zastanowić się nad laptopem służącym nie tylko do zabawy, ale i nauki. Tańszym rozwiązaniem jest poręczny tablet, również dający wiele możliwości edukacyjnych. Dla tradycjonalistów rozwiązaniem może okazać się elektroniczny zegarek –  smartwatch z lokalizatorem GPS i funkcją SOS Kids. Taki zegarek to bardzo praktyczny prezent, a jednocześnie wsparcie dla rodzica, który pewnie niejednokrotnie martwi się o swoje dziecko. Znam ten przykład z autopsji – z pewnością zaktualizuję wpis o tym, jak nie zgubić dziecka na wakacjach o ten sprzęt i samemu Aleksowi też go sprawię. Warto rozważyć również czytniki e-booków – moim zdaniem to bardzo mądry, a zarazem nieco gadżeciarski prezent.

Jeśli jednak do komunijnych prezentów podchodzimy nieco bardziej tradycyjnie, możemy mimo wszystko kupić specjalne wydanie Biblii lub złoty medalik czy łańcuszek, które jako pamiątka z uroczystości zostaną z dziećmi na dłużej niż elektroniczny gadżet.

Ja jestem jednak zwolenniczką łączenia dwóch w jednym: fajnie, jeśli prezent będzie przydatny, ale grunt, żeby spodobał się obdarowywanemu.

 

| || 4

 

Prezenty dla aktywnych

 

Od lat niesłabnącą popularnością cieszą się akcesoria sportowe. Dobrym rozwiązaniem może okazać się hulajnoga, a od ubiegłego roku popularnością cieszą się elektryczne deskorolki i rolki, których wybór jest imponujący. Małym sportowcom do gustu zapewne przypadnie trampolina. Nie słabnącą, wysoką pozycję w rankingu mają też rowery, w niczym nie przypominające dawnych składaków Wigry 3 czy Wagantów. Patrząc na predyspozycje i upodobania Aleksa sądzę, że w przyszłości będziemy również poruszać się w tej kategorii.

Tutaj nie mogłabym jeszcze nie wspomnieć o dronach, które bardziej zaklasyfikowałabym jako prezent nie tylko elektroniczny, ale również jako taki „dla aktywnych”. Zmusza dziecko do oderwania się od wirtualnego świata i wyjścia na zewnątrz. Dodatkowo, latanie wymaga dużej zręczności oraz koordynacji ruchowej, dzięki czemu dziecko polepszy te jakże ważne umiejętności. A może wciągnie się w temat i będzie w przyszłości profesjonalnie latało dronami?

 

 5 | 6 | 7 | 8

 

Prezenty dopasowane do pasji

 

Jeśli dziecko ma duszę młodego naukowca i pasjonuje się otaczającym go światem, można pokusić się o zakup teleskopu, który pozwoli na codzienną obserwację gwiazd. Hitem tego roku jest mikroskop z cyfrową kamerą z funkcją wyświetlania obrazu na monitorze komputera i jego cyfrowej obróbki.

Uniwersalnym i nietypowym prezentem dla chłopca i dziewczynki będzie również aparat cyfrowy. Dokumentując rzeczywistość dzieci będą mogły później wspominać swoją uroczystość, a prezent przez lata pozwoli im utrwalać chwile spędzone z przyjaciółmi czy rodziną. Najlepiej wybrać aparat niewielkich rozmiarów z funkcją video. Opcjonalnie można zdecydować się na zakup telefonu komórkowego, ale ten wybór koniecznie należy najpierw skonsultować z rodzicami dziecka.

Na pewno elementem, który jest pasją większości dzieci w tym wieku są różnego rodzaju gry. Warto więc zastanowić się, czy na prezent komunijny nie wybrać na przykład konsoli do gier. Obecnie najbardziej popularne są takie z czujnikami ruchu, ponieważ dają dużo możliwości w grach towarzyskich, dotyczących sportu (np. skakania na nartach) czy tańca.

 

 | 1011 | 12

 

Wybór prezentów na Pierwszą Komunię Świętą może przyprawić o zawrót głowy. Trzeba zdecydować, czy postawić na poważny prezent edukacyjny, czy na elegancki upominek nawiązujący do specyfiki tego święta. Zawsze jednak musimy pamiętać, że uroczystość Pierwszej Komunii to ogromne emocje, a nierzadko stres. Prezenty i przyjęcie to dodatki, które mają sprawić radość, a nie być głównym punktem „programu”.

***

Czy Twoje dziecko w tym roku przystępuje do Pierwszej Komunii Świętej? A może jesteś lub byłaś gościem podczas tego wydarzenia? Jesteś w obozie „prezenty” czy „pieniądze” i dlaczego? Jaką kwotę „powinno się” przeznaczyć na prezent? Jaki wybrać? Czym kierujesz się przy wyborze?

Chciałabym, żebyśmy ten tekst stworzyły wspólnie, dlatego koniecznie napisz w komentarzu, co uważasz w tej kwestii! Każda sugestia będzie cenna nie tylko dla mnie, ale i dla wszystkich osób, które tutaj wpadną po radę.

 

Zdjęcie: Łukasz Roszyk Photography

 


SPODOBAŁ CI SIĘ TEN WPIS? BĘDZIE MI BARDZO MIŁO, JEŚLI:
 • zostawisz pod nim komentarz
 • polubisz mój fanpage na Facebooku, tak, żeby być na bieżąco z nowościami
 • zaobserwujesz mój profil na Instagramie

 • Aleksandra Załęska

  W tym roku mamy komunię siostrzenicy męża. Postanowiliśmy kupić jej tablet (po konsultacji z siostrą męża). Nie jestem zwolenniczką dawania pieniędzy dzieciom. Nie zawsze trafiają z powrotem do dziecka…

 • Danuta Brzezińska

  Mam to juz za sobą, w zeszłym roku zrobiłam pudełka dla wnuków do kart, a że zbierali na rowery, dołozyłam na rame i koła.

 • Ja na swoją komunie dostałam pieniądze. Zebrane wszystkie razem starczyły na wymarzonego laptopa 🙂
  Przerażają mnie nieco dzisiejsze „komunijne trendy” i tak drogie prezenty.

 • Anna Popis

  Temat u mnie na czasie, też wybieramy się na komunię…Jednak ceny przedstawionych prezentów są zaporowe, to w końcu Komunia, nie wesele 🙂 Zabarakło jeszcze zdjęcia białej koperty, bo to chyba jednak wciąż najlepszy prezent, którego zawartość pozwoli na przybliżenie się do marzeń świętującego 🙂

 • My właśnie jeszcze nigdy nie mieliśmy okazji być na komunii, jakoś w naszej rodzinie brak takiej grupy wiekowej, pierwsza do komunii pójdzie nasza Maja 🙂

 • Aleksandra Łozicka

  Przeraża mnie myślenie typu: „Na komunię trzeba kupić coś ekstra!” Rany! Dlaczego? Czy to kolejny pretekst jak przy Wigilii, by pod choinką znaleźć najdroższy, najbardziej markowy produkt (brr..prezent znaczy). Kupując dziecku z okazji komunii tablet mamy wzbudzić w dziecku radość czy zazdrość od lat nie widzianej rodziny? Osobiście jestem za praktycznym prezentem – książką, delikatną biżuterią czy ciekawą grą.

 • To co dzieje się wokół tej religijnej uroczystości to moim zdaniem jakiś koszmar. Zamiast wymiaru duchowego komercja. Brrr…

 • Martyna Filipiak

  Jestem za prezentem zamiast pieniędzy, aby dziecko miało pamiątkę. Jednak trochę jestem przerażona taką listą. Wiem, że obecnie kupuje się prezenty z bardzo wysokiej półki, ale moim zdaniem nie o to powinno w takiej uroczystości chodzić. Prezent powinien rozwijać i sprawiać dziecku radość, ale to może zrobić np. ciekawa gra planszowa lub dobra piłka, a nie zaraz dron albo tablet.

 • Gosia

  Ja mam komunię u chrzesnicy. Na pewno będzie coś na pamiątkę. Myślę o jakiejś bransoletce i do tego parę groszy bo zbiera na komputer.

 • Kasia Bolek

  mam to szczęście, że piekę torty i cała rodzina się z tego cieszy. Na każdą wiekszą imprezę rodzinną, czyli też np. komunię dostaję zlecenie na tort i to jest mój prezent. Zdecydowanie też praktykuje się u nas zrzutkę rodzinną na jakiś jeden większy prezent. Gdy cała, duża rodzina zrzuca się np. na komputer to jest zdecydowanie rozsądniejsze niż oczekiwanie, że każdy wujek przyjdzie z tabletem, albo dronem w prezencie

 • Wszystkie propozycje bardzo fajne, chyba wyczerpałaś temat. 🙂

 • naszebabelkowo.blogspot.com

  Ja dałam chrześniakowi pieniądze – i niech przeznacza je , na co chce. Wolę taką opcję – niż prezent nietrafiony, z którego potem nie będzie korzystał.

 • instytutdesignu

  no i to jest masakra. dzieci kompletnie nie myślą o święcie. Osobiście uważam, że komunie winny być w wieku co najmniej 15 lat. Pomysły ciekawe, ale dzisiejsze czasy kompletnie:(

 • Karolina Kruk

  W tym roku mam komunie na ktora sie wybieram. Dzieci siostry. Blizniaczki. Dostaną albo pieniądze albo łańcuszek czy bransoletkę. Wydaje mi sie ze kupowanie 8/9latlowi laptopa to skrajne przegięcie…

 • Ja z kolei poza kasą zdecydowałem się na sprezentowanie gry planszowej. Przynajmniej wpadając w odwiedziny będzie okazja, żeby wspólnie zagrać 🙂

 • Dzisiejsza komunia to tylko oczekiwanie na prezenty i imprezę, bez myślenia o tym co jest najważniejsze tego dnia i nie mam tutaj na myśli tylko dzieci ale i ich rodziców.

 • To ja tę kompleksową listę uzupełnię o pamiątki i moją osobistą historię 😉 http://mama-m.pl/pamiatki-na-pierwsza-komunie/

 • Ja osobiście jestem za takimi prezentami, które „zmuszają” do aktywnego wypoczynku. 😉 Kiedy ja i moje rodzeństwo mieliśmy komunię to pamiętam królowały poza wymienionymi przez Ciebie łańcuszkami i zegarkami także rowery zazwyczaj fundowane przez rodziców chrzestnych. Wigry 3, czy Jubilat 2 to naprawdę były niezniszczalne (no może prawie niezniszczalne) maszyny. 😉

 • Ann Min

  Zdecydowanie polecam teleskop lub mikroskop. Moim zdaniem są to świetne prezenty. U nas zaczęło się od lupy dla malucha. Szybko załapał bakcyla, potem była lornetka, potem teleskop. Dziecko ma 6 lat i uwielbia czytac książeczki o kosmosie, gwiazdach, itp. W przypadku starszego dziecka takie edukacyjne podarki z pewnoscią się sprawdzą.

 • AAluniaa86

  Lepszy niż telefon (smart fot czy iPhone) będzie dla dziecka smartwatch wg mnie, zresztą poczytajcie o zaletach takiego urządzenia http://www.umalgosi.pl/zegarki-typu-smartwatch-nowoczesny-gadzet-i-bezpieczenstwo-dziecka/ . Sama byłam zaskoczona, że może być aż tak praktyczny. Dla dziecka to zarówno fajny gadżet jak i idealny zamiennik telefonu a dla mnie dyskretna forma kontroli.