Dziecięcy Świat,  Inspiracje,  Podróże

Atrakcje dla dzieci w Poznaniu – 19 miejsc, które pokocha Twoje dziecko.

Wielkimi krokami zbliża się czas, kiedy to nasz żłobek ma urlop i warto by było zrobić z Aleksem coś fajnego. Co rusz bywamy to tu, to tam i testujemy na własnej skórze nowe miejsca przyjazne dzieciom. Dziś wpadłam na pomysł, że mega fajnie byłoby zebrać je wszystkie w jeden wpis. Wpis, który będzie żył, który będę aktualizować o nowe pozycje i do którego chętnie będziesz wracać. Zapraszam gorąco do lektury!

i

Parki i place zabaw


1/ Wartofrajda

Jest to nowy, wyjątkowy plac zabaw, który znajduje się w Parku Stare Koryto Warty (ul. Chwaliszewo). Takiego placu jeszcze w Poznaniu nie było! Powstał na podstawie indywidualnego projektu, który zastosował wiele innowacyjnych rozwiązań. Zgromadzono sprzęty zabawowe dla dzieci z wszystkich przedziałów wiekowych, również dla najmłodszych od 1 do 3 lat, dla których wybudowano plac zabaw „Labirynt”, a także niepełnosprawnych. Kreatywne przestrzenie zostały specjalnie zaprojektowane z uwzględnieniem walorów i charakteru okolicy (obniżenia terenu).

Zdjęcie: Łukasz Roszyk Photography
 i

2/ Cytadela

Na terenie największego parku w Poznaniu znajduje się mnóstwo atrakcji dla rodziny z dziećmi w każdym wieku. Są to m. in.muzea oraz wiele ciekawych instalacji artystycznych i pomników, a przede wszystkim trzy świetne place zabaw dla najmłodszych. Teren parku idealnie nadaje się do wszelkich aktywności. Szerokie alejki, sporo cienia oraz otwarte przestrzenie pozwalają bezpiecznie biegać, jeździć na rowerach, rolkach czy hulajnogach i puszczać latawce. Na terenie Cytadeli znajdziesz też wiele miejsc doskonałych na rodzinny piknik 🙂

Zdjęcie: Łukasz Roszyk Photography

i

3/ Malta i okolice

W samym centrum Poznania znajduje się jeden z głównych obszarów rekreacyjnych miasta – mowa oczywiście o Malcie.  Na terenie zlokalizowanym wokół Jeziora Maltańskiego skumulowały się liczne atrakcje w sam raz na rodzinne wyjście. Dzieciaki mogą tu między innymi zjechać po torze saneczkowym, wyszaleć na drewnianym placu zabaw czy zagrać w mini golfa. Jest to też doskonałe miejsce do spacerowania z wózkiem czy na rowerze. Wzdłuż jeziora biegnie trasa kolejki Maltanka, którą dojechać można do Nowego ZOO.  Nowością na terenie Malta Ski jest też Szkoła Małego Kierowcy: to unikatowy tor nauki jazdy  ze znakami drogowymi i sygnalizacją świetlną (dla dzieci w wieku od 4 lat), a w okolicy znajdziesz kilka przyjemnych restauracji.

 i

Atrakcje pod gołym niebem


4/ Lato na Madalinie

Lato na Madalinie jest akcją, dzięki której surowy i nie do końca przyjazny teren zajezdni przechodzi metamorfozę i staje się miejscem atrakcyjnym i  bezpiecznym dla rodzin z dziećmi. Od 3 czerwca do 3 września, w każdy weekend, bramy nieczynnej zajezdni tramwajowej na Madalinie są ponownie otwarte. Na miejscu można wspólnie spędzać czas, bawić się i zdobywać nowe umiejętności. Przestrzeń przemienia się wówczas w plażę z torem wodnym, a na miejscu organizowane jest wiele warsztatów i wydarzeń. Znajdują się tam m.in. warsztaty chustowania, zajęcia rozwojowe dla maluchów, nauka języka migowego, joga i madalińskie bingo, język chiński, boks i wiele innych, co daje możliwość zdobywania zróżnicowanych umiejętności małym i tym większym dzieciakom. W plenerowym kinie regularnie odbywa się natomiast cykl nietuzinkowych seansów. Wszystkie atrakcje są darmowe i ogólnodostępne, a szczegółowe propozycje znajdują się na ich profilu na facebooku.

Zdjęcie: Madalina

 

5/ DELI Park

Charakter atrakcji i otoczenie DELI Parku sprzyja spędzaniu czasu w gronie rodziny. Park znajduje się w miejscowości Trzebaw (Stęszewo) i jest wspaniałym miejscem na wypoczynek i zabawę na świeżym powietrzu. Zarówno odkrywcy, jak i miłośnicy wypoczynku znajdą tu coś dla siebie! Spotkasz tu zagrożone gatunki owadów z WPN, poznasz niezwykłą historię mamuta, będziesz mógł bezpiecznie  wspinać się wśród korony drzew, czy też odnajdywać z mrówkami podziemne korytarze. Rodzinne atrakcje w DELI Parku to także: Park Miniatur, Mini Zoo, Interaktywne Place Zabaw i wiele innych 🙂

Zdjęcie: DELI Park

 i

ZOO


6/ Nowe ZOO

jest to drugi pod względem powierzchni ogród zoologiczny w Polsce. Słynie z kolekcji ptaków drapieżnych oraz sów, która należy do jednej z najbogatszych w Europie. W tym Nowym znajduje się największa i najnowocześniejsza słoniarnia w Polsce i jedna z najnowocześniejszych w Europie oraz ciekawe obiekty jak wybieg rysi czy azyl dla niedźwiedzi. Ogród otwarto w setną rocznicę powstania

 

7/ Starego Zoo

przy ul. Zwierzynieckiej, z którym tworzy integralną całość jako Ogród Zoologiczny w Poznaniu.  W tym drugim aktualnie bezpłatnie odbywają się zajęcia z cyklu Zagroda Maluszka, gdzie codziennie jest inna tematyka, jak np. karmienie kóz, czy na czesanie krów szkockich na ich wybiegu. Do Nowego Zoo można dojechać Kolejką Parkową Maltanka, trasa kolejki wiedzie wzdłuż jeziora Maltańskiego do stacji Zwierzyniec (położonej przy wejściu do ZOO). Aleks w Grecji pokochał ciuchcie, więc z pewnością będzie to nie lada atrakcja również dla Twojego malucha.

Zdjęcie: www.zoo.poznan.pl
 i

8/ Zoolandia

to mini park linowy, dostępny dla dzieci w wieku 3-13 lat. Dzieci pokonują proste kolorowe przeszkody linowe (kacze łapy, mostki, tunele) zawieszone pomiędzy domkami zainstalowanymi na drzewach. Asekurację stanowią siatki zabezpieczające przed upadkiem. Zoolandia znajduje się na terenie Nowego ZOO.

Zdjęcie: Zoolandia

 i

Basen


9/ Termy Maltańskie

to centrum wodne położone nad brzegiem jeziora Maltańskiego, w okolicach centrum Poznania. Lepszy wybór dla nieco starszych dzieci, tak 2-3 lata i więcej. Położenie jest super, bo sprzyja spacerom, piknikom i wszelkim aktywnościom sportowym, jak jazda na rowerach itp. W okolicy również kursuje Maltanka.

i

10/ Tarnowskie Termy

znajdują się pod Poznaniem w gminie Tarnowo Podgórne. Ja osobiście wolę właśnie ten basen ze względu na lepszą ofertę cenową i nieco bardziej rozbudowaną strefę dla malutkich dzieci.  Można też zapisać się wraz z maluchem na zajęcia realizowane przez Akademię Bobasa, która przygotowała propozycję zajęć dla dzieci w wieku od 3 miesięcy do 4 lat (oczywiście z podziałem na grupy wiekowe).

 i

Zajęcia zorganizowane


11/ Warsztaty Agaty

to regularne zajęcia rozwojowe dla dzieci i dorosłych, kreatywne spotkania warsztatowe, wydarzenia kulturalne dla najmłodszych, kameralne imprezy rodzinne i okolicznościowe. Oferta skierowana jest do osób chcących świadomie i twórczo rozwijać się w relacji ze sobą czy w relacji ze swoim dzieckiem oraz do wszystkich dużych i małych chcących wspólnie i niebanalnie spędzić czas. Dla młodszych dzieci przewidziano tam Rozwojowe Grupy Zabawowe, In English, Auf Deutsch i z fizjoterapią; natomiast dla tych większych: Umuzykalniające, Dom Bajek, Wielotematyczne Zajęcia Rozwojowe i Spotkania z Przyrodą. Więcej informacji o rodzajach warsztatów znajdziesz na jej stronie internetowej.

Zdjęcie: www.warsztatyagaty.pl
 i

12/ Concordia Design

W aktualnym programie Concordii znajdziecie szereg zorganizowanych zajęć: od Przystani z dziećmi dla maluchów (wstęp wolny), zajęć dla dzieci już od 6 miesięcy, poprzez warsztaty projektowe, aż po kursy robotyki dla starszaków. My byliśmy tam na spektaklu Studia Teatralnego BLUM „Co to?” dla maluszków, jak Aleks miał niecałe 1.5 roku i bardzo mu się podobało – siedział jak zaczarowany 🙂 Spektakl nie trwał zbyt długo, więc nie zdążył się zniecierpliwić 😉 W Concordii można też coś zjeść, wypić kawę, a w otoczeniu stolików znajduje się całkiem spora (bezpłatna) strefa dla dzieci, tak więc można się zrelaksować, a dziecko ma się czym zająć.

Zdjęcie: www.concordiadesign.pl

13/ Centrum Kultury Zamek

prezentuje najciekawsze zjawiska ze wszystkich dziedzin: sztuk wizualnych, teatru, filmu, muzyki i literatury. Obecne propozycje CKZ to: Zamkowe Lato czy Zwiedzanie Zamku dla dzieci. Kilka miesięcy temu gościliśmy na spektaklu Słoń Trąbibombi w wykonaniu Teatru Aftori na Scenie Nowej, a na początku roku w…

 i

14/ Teatrze Animacji

na spektaklu dla maluszków Jaś i Małgosia. Takie spektakle głównie kładą nacisk na światło i dźwięk, co bardzo skupia uwagę maluchów, choć Aleks już niekoniecznie chciał siedzieć na miejscu (i nie tylko on). W zależności od spektaklu, przedział wiekowy to 2-5 lat.

Zdjęcie: J. Januchowska (www.ckzamek.pl)

 

15/ Multikino

Multibabykino to bardzo przyjemna forma spędzania czasu dla rodziców z małymi dziećmi, którzy chcą sobie zapewnić chwilę relaksu, być na bieżąco z produkcjami filmowymi lub choćby mieć powód do wyjścia z domu dalej niż na spacer. 😉 Ta propozycja to seanse filmowe dla młodych rodziców, którzy mogą odwiedzić kino wraz z niemowlakiem (dzieckiem do 3 roku życia). Sale kinowe mają włączone delikatne oświetlenie, głos jest ściszony, a sale są dodatkowo ogrzewane. Na salach kinowych znajduje się przewijak, pieluchy, chusteczki nawilżające oraz mini place zabaw – bujaczki, leżaczki, maty edukacyjne, kojec, zabawki itp. O tym jak się odnaleźć z niemowlakiem w kinie, pisałam już tutaj. Polecam tą formę spędzania czasu tak do 1 roku życia dziecka, później dziecko jest już zbyt mobilne i raczej woli biegać po sali kinowej niż grzecznie siedzieć (chyba, że akurat śpi). Odkąd Aleks kończył miesiąc, odwiedzałam kino podczas urlopu macierzyńskiego wielokrotnie. 🙂

Inną propozycją Multikina są Weekendowe Poranki. Są to pokazy bajek adresowane do dzieci powyżej 2 roku życia. Są one doskonałą formą spędzania wolnego czasu dla najmłodszych widzów. Dzieci mają możliwość obejrzenia swoich ulubionych bohaterów na wielkim ekranie oraz dodatkowo w wybranych kinach skorzystania z licznych atrakcji. Aleks jeszcze nie miał okazji być na takim seansie, ale wszystko przed nami 🙂

www.multikino.pl
 i

16/ Brama Poznania ICHOT

Zlokalizowana w najstarszej części miasta, nad rzeką Cybiną, w sąsiedztwie katedralnej wyspy, zajmuje specjalnie zaprojektowany kompleks obiektów. Brama Poznania to pierwsze w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa, które przy pomocy nowych technologii łączy opowieść o dziejach katedralnej wyspy, rozwoju miasta Poznania z narracją o początkach Państwa Polskiego – wspólnoty, której kolebką jest Ostrów Tumski. W ramach Lata w Bramie Poznania dla dzieci 3-5 lat realizowane są zajęcia Magiczny Dywan, dla dzieci +5 lat przewidziana jest osobna trasa zwiedzania (z audioprzewodnikiem), natomiast dla starszych dzieci (+7 lat)  realizowany jest cykl czterech zróżnicowanych tematycznie zajęć.

Zdjęcie: www.bramapoznania.pl

i

17/ Rogalowe Muzeum Poznania

to żywe centrum poznańskich tradycji i kultury. Mieści się w samym sercu Poznania – na Starym Rynku z widokiem na wieżę ratuszową z koziołkami. To miejsce dla wszystkich którzy chcą poznać lepiej Poznań, jego specyfikę, język oraz symbole, ze szczególnym uwzględnieniem Rogali Świętomarcińskich. W kameralnej, swobodnej atmosferze pokazów na żywo, pozytywnie i z humorem. W ofercie znajdują się pokazy dla mieszkańców i turystów, organizacja wyjątkowych spotkań firmowych oraz oryginalne warsztaty edukacyjne, również dla dzieci. Te do 3 lat do muzeum wchodzą bezpłatnie.

Zdjęcie: www.rogalowemuzeum.pl

 i

Restauracje i kawiarnie dla rodzin z dziećmi w Poznaniu


18/ Restauracja Bierhalle

Wszystkie moje oczekiwania co do smacznej i przyjemnej knajpki, do której mogę wybrać się z dzieckiem zostały spełnione w 100%. Jedzenie zasługuje na solidną piątkę, udogodnienia – nie mogłoby być lepiej, a obsługa i atmosfera są idealną wisienką na torcie.

Moją kompletną recenzję na temat tej restauracji w ramach cyklu #RecenzjaResto przeczytasz tutaj.

Zdjęcie: Łukasz Roszyk Photography

 i

19/ Family Cafe

To idealne miejsce zarówno na rodzinny obiad czy spotkanie z przyjaciółmi z dziećmi jak również na organizację przyjęć okolicznościowych, takich jak urodziny, chrzciny czy komunie. Każdy element jest stworzony z myślą o dzieciach i dla nich i absolutnie każdy z nich zachwyca. Jest jasno, przestronnie i wygodnie. Rodzic może się podelektować przy filiżance kawy, a dziecko mimo to nie będzie bohaterem drugiego planu.

Moją kompletną recenzję na temat tej restauracji w ramach cyklu #RecenzjaResto przeczytasz tutaj.

Zdjęcia: Pani Woźna

 i

20/ Błogostan

To idealne miejsce dla każdej rodziny. Nazwa restauracji mówi sama za siebie: Błogostan oczaruje, upoi i naładuje akumulatory mamy, taty i dziecka. Polecam na wyjścia z przyjaciółmi, zarówno tymi, którzy mają dzieci, jak i pozostałymi 😉 Polecam na chrzciny, urodziny i komunie. I właściwie na każdą sytuację.

Moją kompletną recenzję na temat tej restauracji w ramach cyklu #RecenzjaResto przeczytasz tutaj.

Zdjęcia: Łukasz Roszyk Photography

 i

21/ Cafe Leniwiec

To przytulna kawiarnia, która mieści się na osiedlu Na Murawie. Można się tu poczuć naprawdę swobodnie. Organizują różnego rodzaju zajęcia, warsztaty, urodzinki, imprezy zamknięte dla dzieci i dorosłych. Kiedy Aleks miał raptem 9 miesięcy gościliśmy tam podczas warsztatów umuzykalniających dla maluchów Von Weber Music Together. Zamysł jest taki, by program ten budował i wzmacniał więzi pomiędzy członkami rodziny poprzez wspólną zabawę muzyką oraz dawał rodzicom odpowiednie narzędzia (piosenki, zabawy muzyczne, taneczne), by uczyć dziecko śpiewać i tańczyć tak naturalnie jak chodzić i mówić. Wspominam te zajęcia szalenie pozytywnie 🙂

 

22/ Ikea Poznań

To miejsce przyjazne rodzinom, zwłaszcza tym z małymi dziećmi. Jest wyposażona w wiele udogodnień (jak i cały sklep), by pobyt tam przebiegł bardzo sympatycznie. Restauracja proponuje specjalne menu dziecięce, a dla tych młodszych dzieci – kuchenkę mikrofalową do podgrzania własnego posiłku, talerzyki i sztućce, krzesełka do karmienia, PRZEPIĘKNY pokoik dla mamy karmiącej blisko restauracji i całkiem sporą strefę zabaw dla dzieci – wszystko na wyciągnięcie ręki, można jeść i doglądać malucha podczas zabawy jednocześnie. 🙂

 

Pod dachem


23/ Skoda Auto Lab

Niedawno odkryliśmy równie przyjemne (w szczególności dla chłopców) miejsce, a mianowicie Skoda Auto Lab, czyli interaktywne centrum marki Skoda z atrakcjami dla osób w każdym wieku. 🙂

Więcej informacji na temat tego miejsca znajduje się tutaj.

 

Czekam na Twoje propozycje, gdzie jeszcze warto iść z dziećmi. Każde miejsce jest mile widziane i z chęcią uzupełnię ten wpis o kolejne atrakcje. 🙂

 


SPODOBAŁ CI SIĘ TEN WPIS? BĘDZIE MI BARDZO MIŁO, JEŚLI:
  • zostawisz pod nim komentarz
  • polubisz mój fanpage na Facebooku, tak, żeby być na bieżąco z nowościami
  • zaobserwujesz mój profil na Instagramie

 

  • Dla dzieci? Sama bym się tam świetnie bawiła:D

  • Grace

    Jeszcze nie wszystkie z tych miejsc odwiedzone, Co do restauracji przyjaznych dzieciom, to polecam jeszcze Family Cafe i Błogostan

  • Anna Wiśnia

    Akademia Duckie Duck fajne warsztaty dla dzieci:)